همایش بررسی چشم‌انداز میان‌مدت و بلندمدت بازار جهانی نفت از منظر اوپکگزارش برگزاری
«همایش بررسی چشم‌انداز میان‌مدت و بلندمدت بازار جهانی نفت از منظر اوپک»
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز،  پالایش و پتروشیمی
19 اردیبهشت ماه 1397

نمایندگان دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بعد از ظهر چهارشنبه (۱۹ اردیبهشت‌ ‌ماه) در حاشیه بیست‌ و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در سالن 35، چشم‌انداز میان‌مدت و بلندمدت بازار جهانی نفت را ارائه  کردند.
همایش مذکور با تلاش و همت مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت و با حضور جناب آقای تقوی‌نژاد رئیس اداره مطالعات انرژی مدیریت  کل اوپک در تهران، جناب آقای دکتر بن عبدالرزاق بن یوسف، رئیس دپارتمان مطالعات انرژی دبیرخانه اوپک و جناب آقای دکتر عرفان وفایی فرد، کارشناس ارشد دپارتمان مطالعات انرژی دبیرخانه اوپک، برگزار گردید.
در ابتدای جلسه در خصوص سابقه انتشار چشم انداز بلندمدت اوپک (World Oil Outlook) توضیح داده شد که طبق تصمیم وزرای نفت اوپک به منظور تعامل و شفافیت بیشتر در بازار جهانی نفت، برای اولین‌بار این گزارش که در برگیرنده نتایج مدل جهانی انرژی اوپک (OWEM) است، در سال 2007 در سایت دبیرخانه اوپک و به صورت مکتوب در دسترس عموم قرار گرفت.
هدف این گزارش، ارزیابی چشم‌انداز تحولات میان‌مدت و بلندمدت بازار نفت به ویژه عرضه و تقاضای جهانی نفت از منظر تولیدکنندگان نفت عضو اوپک تا سال 2040 است. در این گزارش  به حساسیت‌هایی که به طور بالقوه صنعت نفت را در سال‌های آتی تحت تأثیر قرار می‌دهد و همچنین چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی بازار نفت ‌پرداخته شده است.
پس از ارایه توضیحات کلی فوق و معرفی سخنرانان، رئیس دپارتمان مطالعات انرژی دبیرخانه اوپک به همراه کارشناس ارشد این دبیرخانه به ارائه گزارش چشم‌انداز کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت بازار نفت و انرژی جهان طبق گزارش «چشم‌انداز نفت اوپک در سال 2017» پرداختند. مهم‌ترین مطالب به طور خلاصه به شرح زیر است:
ـ افزایش عرضه در اواخر سال 2015 سبب شد مشکلاتی در بازار نفت ایجاد شود و در واقع، بازار با مازاد عرضه و عدم تعادل مواجه شود. از این رو کشورهای صادرکننده نفت عضو اوپک ابتدا در نشست الجزایر در سپتامبر 2016 و سپس در اجلاس یکصد و هفتاد و یکم وزرای این سازمان در نوامبر 2016 تصمیم گرفتند تولید نفت اوپک را یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز کاهش دهند. متعاقب آن، در اجلاسی که با حضور اعضای اوپک و 10 تولیدکننده نفت غیر اوپک از جمله روسیه در 10 دسامبر 2016 در وین برگزار شد، کشورهای غیراوپک نیز در قالب «بیانیه همکاری» به کاهش روزانه حدود 600 هزار بشکه نفت در روز متقاعد شدند. در واقع، طبق این تصمیم، مقرر شد که روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت از اول ژانویه 2017 از سوی کشورهای عضو اوپک (به جز نیجریه، لیبی و ایران) و 10 کشور غیر اوپک کمتر نفت به بازار عرضه شود. با اجرای این تصمیم، به تدریج مازاد عرضه و سطح ذخیره‌سازی نفت کاهش یافت و بازار به سمت تعادل حرکت کرد.
ـ بر اساس گزارش چشم‌انداز نفت سال 2017 اوپک، تقاضای کلی انرژی تا سال 2040 به میزان 35 درصد افزایش می‌یابد و انتظار می‌رود که «نفت» همچنان بیشترین سهم را در سبد انرژی داشته باشد. کشورهای در حال توسعه همچنان بخش اصلی رشد تقاضای نفت را به خود اختصاص خواهند داد. به‌طوری‌که تقاضای این کشورها تا سال 2040 با افزایش  24 میلیون بشکه در روز نسبت به سال 2016 به 67 میلیون بشکه در روز می‌رسد. در این میان، هند و چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان انرژی جهان تا سال 2040 شناخته شده و به ترتیب به‌طور متوسط سالانه 3.5 و 1.2 درصد مصرف انرژی این دو کشور افزایش خواهد یافت.
ـ تقاضا برای نفت تا سال2040 نسبت به سال 2016، با 16 میلیون بشکه در روز افزایش به بیش از 111 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. رشد تقاضای نفت در بلندمدت به‌طور عمده از بخش‌های حمل ‌و نقل جاده‌ای (با 5.4 میلیون بشکه در روز)، پتروشیمی (با 3.9 میلیون بشکه در روز) و هوانوردی (با 2.9 میلیون بشکه در روز) ناشی می‌شود.
ـ طبق پیش‌بینی دبیرخانه اوپک، تقاضا برای نفت اوپک بعد از سال 2025 با افزایش همراه خواهد شد و تولید نفت اوپک تا سال ٢٠٤٠ به روزانه ٤١ میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه خواهد رسید.
ـ دبیرخانه اوپک پیش‌بینی کرده است که تا سال 2040 به 10.5 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت جهان مورد نیاز باشد.
در پایان ارائه، رئیس دپارتمان مطالعات انرژی دبیرخانه اوپک به سوالات حضار پاسخ داد. وی در خصوص سوال یکی از حضار در مورد تفاوت میان پیش‌بینی‌های اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) گفت: تفاوت میان فروض و تعاریف مورد استفاده دو سازمان موجب این اختلافات است. هر دو سازمان تلاش‌ می‌کنند در جلسات مشترکی که دارند، منشا این اختلاف‌ها را مورد بحث و بررسی قرار دهند.
در این همایش تخصصی که بمدت یک ساعت برگزار شد، تعدادی از مدیران برجسته و کارشناسان ارشد صنعت نفت و خبرنگاران داخلی و خارجی حضور داشتند.

لازم به یادآوری است که در بیست ‌و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بیش از ۴ هزار شرکت داخلی و خارجی حضورداشتند.

 
تهیه کننده: کتابخانه مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی 


آرشیو اخبار
نسخه قابل چاپ
 
نشریات بخش نفت و گاز
نفت خام هفتگی ماهیانه گاز
 


 

15 فوریه 2019

شاخص قیمت قیمت دلار/بشکه تغییرات دلار/بشکه
سبد اوپک 64.87 0.59+
دبلیو تی آی 55.59 1.18+
برنت 65.78 1.87+
دبی 65.15 0.11-
عمان 65.42 0.17-
گاز طبیعی* NA -
*دلار/میلیون بی تی یو             منبع: دبیرخانه اوپک