توافقنامه اجلاس 171 اوپک

1395/9/12 جمعه

توافقنامه اجلاس 171 اوپک به شرح ذیل می باشد..توافق‌نامه اجلاس 171 کنفرانس اوپک
وین، 30 نوامبر 2016 (10 آذرماه 1395)

بازار جهانی نفت شاهد چالش جدی در زمینه عدم تعادل و نوسانات به‌ویژه از سمت عرضه بوده است. این امر منجر به کاهش قابل توجه سرمایه‎گذاری در صنعت نفت شده است که تأثیر مستقیمی بر جبران افت طبیعی مخازن و تضمین امنیت عرضه برای تولیدکنندگان نفت داشته است.
شرایط کنونی بازار نفت برای هر دو گروه تولیدکنندگان و مصرف‎کنندگان زیان‌آور و آسیب زننده است و در میان‎مدت تا بلندمدت امری پایدار و سودمند نخواهد بود. این شرایط، ضمن تهدید اقتصاد کشورهای تولیدکننده، مانع سرمایه‎گذاری¬های حیاتی صنعت نفت می‌شود و هم‌چنین امنیت انرژی برای تأمین تقاضای رو به رشد انرژی را به خطر ‎انداخته و در مجموع ثبات بازار نفت را به چالش می‌کشد.
بر اساس زمینه مشترک و مستحکم موجود، تلاش‎های مستمر و جمعی تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک می‌تواند موجب بازگشت تعادل عرضه و تقاضای جهانی نفت، به‌ویژه کاهش مازاد ذخیره‎سازی‎ها که اکنون در سطح بسیار بالایی قرار دارد، شود.
در این شرایط، تصریح مجدد اوپک مبنی بر تعهد مستمر در قبال بازارهای باثبات، منافع متقابل کشورهای تولیدکننده، عرضه کارآمد، اقتصادی و مطمئن به مصرف‌کنندگان و نرخ عادلانه برگشت سرمایه‎گذاری‌ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
در نتیجه، می‌توان از طریق گفتگو و همکاری¬های میان کشورهای تولیدکننده به‌عنوان یک راه پیش رو برای انجام یک اقدام منسجم، معتبر و موثر به احیای توازن در بازار نفت پرداخت. از این رو، کشورهای شرکت‎کننده در اجلاس امروز بر اساس اصل حسن نیت موافقت می‎کنند که خود را به اقدامات ذیل متعهد نمایند:
1) در راستای تحقق اجرای «توافق الجزیره»، کنفرانس وزارتی 171 اوپک تصمیم گرفته است که از اول ژانویه 2017، سقف تولید خود را با حدود 2/1 میلیون بشکه در روز کاهش به 5/32 میلیون بشکه در روز برساند.
2) مدت زمان این توافق شش ماه بوده و برای یک دوره شش ماهه دیگر با توجه به شرایط و انتظارات حاکم بر بازار قابل تمدید است.
3) اذعان کنند که این توافق نسبت به توافقات آینده بی‌طرفانه است و بر آن‌ها تاثیرگذار نخواهد بود.
4) تشکیل یک «کمیته نظارتی وزارتی» متشکل از کشورهای الجزایر، کویت، ونزوئلا و با حضور دو کشور غیراوپک به ریاست کویت و با همکاری دبیرخانه اوپک به منظور نظارت بر اجرا و رعایت دقیق مفاد این توافق و ارایه گزارش به کنفرانس اوپک
5) این توافق، در پی مشورت‎ها و تفاهم گسترده به‌دست آمده با کشورهای مهم غیراوپک از جمله فدراسیون روسیه که از طریق کاهش تولیدشان به میزان 600 هزار بشکه در روز با این توافق همراهی می‎کنند، حاصل شده است.
در تصدیق مطالب فوق، امضاکنندگان دارای مجوز از سوی دولت‎های خود توافق حاضر را به امضا رسانند.

آرشیو اخبار
نسخه قابل چاپ

 
نشریات بخش نفت و گاز
هفتگی ماهیانه
 


 

16 نوامبر 2017

شاخص قیمت قیمت دلار/بشکه تغییرات دلار/بشکه
سبد اوپک 59.98 0.19
دبلیو تی آی 55.14 0.19
برنت 61.22 0.11
دبی 60.33 0.32
عمان 60.34 0.35
گاز طبیعی* NA -
*دلار/میلیون بی تی یو             منبع: دبیرخانه اوپک

 خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (mopguest)


مجری سایت : شرکت سیگما