شنبه 2 شهريور 1398   22:40:50
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


1396/10/2 شنبه
GECF
بیانیه سانتاکروز
چهارمین اجلاس سران کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکنندۀ گاز
24 نوامبر 2017
سانتا کروز
گازطبیعی: سوخت پاک و مطمئن جهت توسعه پایدار جهانی

ما، سران کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تاریخ 24 نوامبر 2017 در شهر سانتاکروز بنا به دعوت رسمی جناب آقای اِوو مورالس آیما رئیس‌جمهور محترم جمهوری بولیوی گرد هم آمدیم تا چهارمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز را براساس همبستگی و همکاریمان، برگزار نماییم:
1- تایید حق حاکمیت مطلق و دائمی کشورهای عضو بر منابع طبیعی‌شان
2- تاکید مجدد بر بیانیه‌های اجلاس‌های اول، دوم و سوم که به ترتیب در سال‌های 2011دوحه قطر،  2013 مسکو فدراسیون روسیه و 2015 تهران جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.
3- تبیین نقش اساسی گازطبیعی بعنوان یک منبع انرژی پاک و مطمئن به منظور توسعه پایدار و دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد که شامل هدف شماره 7 آن مبتنی بر اطمینان از دستیابی به انرژی های نوین، پایدار، مطمئن برای تمامی کشورها می‌باشد.
4- تأکید بر اهمیت گازطبیعی در سبد انرژی جهان جهت توسعه اقتصادی دوستدار محیط زیست و مبتنی بر توافقنامه پاریس
5- یادآوری اینکه کشورهای عضو GECF بزرگترین ذخائر گازطبیعی و ظرفیت تولید را در جهان دارا می‌باشند و تأکید بر نقش آنها به عنوان عرضه‌کنندگان قابل اطمینان برای برآورده نمودن نیازهای انرژی جهان.
6- اذعان بر اهمیت  گاز طبیعی در تامین امنیت انرژی و ثبات بازارهای گاز طبیعی و امنیت عرضه وتقاضا به منظور تضمین انجام سرمایه‌گذاری کافی و به موقع در کل زنجیرۀ گاز طبیعی برای پاسخگوئی به تقاضای جهانی.
7- اشاره به اهمیت همکاری و هماهنگی بین کشورهای عضو در زمینۀ تحقیق وتوسعه، تبادل اطلاعات و انتقال دانش و به اشتراک گذاشتن تجربیات موفق در صنعت گاز با استقبال از ایجاد مؤسسۀ تحقیقات گاز الجزایر
8- عزم کشورها برای تقویت جایگاه بین‌المللی مجمع کشورهای صادرکنندۀ گاز به عنوان یک سازمان تأثیرگذار بین‌المللی برای توسعۀ همکاریها و گفتگوی سازنده در خصوص موضوعات مرتبط با توسعۀ بخش گاز و شرایط مطلوب بازار.
9- تأکید بر اهمیت ارزش گذاری منصفانه برای منابع گازطبیعی، با در نظر گرفتن حق حاکمیت کشورهای عضو برای تعریف سیاست‌های و قوانین مناسب برای تولید وتجاری‌سازی گازطبیعی.
10- ابراز نگرانی عمیق در خصوص بکارگیری قوانین و مقررات خارج از مرزهای کشورها وانتقادمان به تحریم‌های اقتصادی یک جانبه در تجارت گاز و بویژه برعلیه کشورهای عضو GECF که توسط ارگان‌های مرتبط در سازمان ملل تأیید نشده باشند.
عزم جمعی خود را برای تحقق موارد ذیل اعلام می داریم:
1- بکارگیری سیاست‌هائی برای تولید و مصرف گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک، قابل اطمینان، کارآمد و منبع حیاتی در سبد انرژی جهان برای پشتیبانی از دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد.
2- ترویج مصرف گازطبیعی در شکل‌های مختلف آن و در بخش‌های گوناگون، شامل تولید انرژی، حمل ونقل و صنعت برای بهره‌مندی کل جهان و ذی‌نفعان با اتخاذ استراتژی‌ها و سیاست‌های هماهنگ بین کشورهای عضو GECF.
3- تاکید بر نقش تلاش های مشترک کشورهای عضو مجمع برای معرفی گاز طبیعی به عنوان خوراک و سوخت منتخب و جذب سرمایه گذاری در زنجیرۀ ارزش گاز طبیعی بمنظور ایجاد تعادل بین رشد عرضه و تقاضای آتی و با حمایت از ثبات بازارها و همچنین ایجاد بازارهای جدید گاز طبیعی.
4- بکارگیری و اجرای سیاست‌ها و اقدامات هماهنگ بین کشورهای عضو برای ترویج قراردادهای بلندمدت گاز که لازمۀ تامین مالی پروژه‌های گاز طبیعی است.
5- حمایت از رویکرد تسهیم ریسک در مکانیزم‌ های قیمت‌گذاری گاز طبیعی با مرتبط کردن قیمت گاز به نفت و فراورده ها برای تضمین قیمت عادلانه برای گاز طبیعی و درنظر گرفتن مزیت های گاز طبیعی از لحاظ کارائی انرژی و مسائل زیست محیطی
6- تقویت موقعیت مجمع کشورهای صادرکننده گاز به عنوانی محلی کارآمد برای تعریف واجرای مواضع مشترک و هماهنگ  و همچنین پیشبرد جایگاه مجمع در عرصۀ جهانی انرژی
7- تقویت و توسعه گفتگوهای بین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان با همکاری با سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی انرژی برای افزایش و توسعه مصرف گازطبیعی
8- تقویت و ارتقاء انتقال تکنولوژی، آموزش، تحقیق و توسعه صنعت گاز از مسیر همکاری و هماهنگی میان کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) بویژه توسط موسسه تحقیقات گاز در الجزایر.
9- ارتقاء توسعه سیاست‌ها و مقررات که موجب تسهیل در تجارت برون مرزی گاز طبیعی می‌شود.
10- سران دولت‌ها و حکومت‌ها از پیشنهاد کشور گینه استوایی بعنوان میزبانی پنجمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در سال 2019 استقبال کردند.
11- سران دولت‌ها و حکومت‌های مجمع کشورهای صادرکننده گاز، مراتب قدردانی خود را از عالیجناب اِوومورالس آلیما، رئیس جمهور بولیوی، برای رهبری با شکوه چهارمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) و نیز از دولت مردم بولیوی برای میزبانی گرم‌شان ابراز داشتند.

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1440