شنبه 23 آذر 1398   03:49:20
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


روند قيمت‌ها
 • در هفته منتهی به 5  دسامبر، قیمت تک‌محموله‌های ال‌ان‌جی در بازار گاز شمال شرق آسیا نسبت به هفته قبل با 18 سنت افزایش به 5/46 دلار در هر میلیون بی تی یو رسید و در بازار گاز جنوب غرب اروپا نیز قیمت تک‌محموله‌ها بدون تغییر  نسبت به هفته قبل و در سطح 4/65 دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو باقی ماند. در منطقه شمال شرق آسیا در اوایل هفته، تقاضاهای جدید خریداز سوی خریداران ژاپنی به دلیل کاهش دما در این کشور منجر به افزایش قیمت تک محموله ها شد. در ادامه هفته و با ورود عرضه های جدید از سوی مجتمع ال ان جی استرالیا و بالا بودن سطوح ذخیره سازی ، قیمت تک محموله ها روندی نزولی طی نمود. در عین حال پیش بینی کاهش دما از نیمه دوم ماه دسامبر و احتمال افزایش تقاضا از سوی خریداران مانع از کاهش بیشتر قیمت تک محموله ها در این بازار شد. در منطقه جنوب غرب اروپا قیمت تک محموله ها در ابتدای  هفته تحت تاثیر ورود محموله های جدید به انگلیس و هلند و افزایش تزریق گاز به شبکه گاز بويژه در انگلستان باعث کاهش قیمت تک محموله ها به میزان 15 سنت شد. در ادامه هفته،  عرضه محموله های جدید از سوی مجتمع های یامال روسیه و عرضه کنندگان آمریکائی برای تحویل در اوایل ماه دسامبر مانع از افزایش قیمت ها در بازار های اصلی گاز این منطقه شد. با توجه به پیش بینی دمای بالاتر از حد معمول در هفته¬های ابتدائی ماه دسامبر و عرضه مناسب تک محموله ها به بازارهای گاز این منطقه انتظار می رود طی هفته های آتی قیمت گاز در این منطقه با افزایش قابل ملاحظه  ای مواجه نگردد.
 • در بازار جنوب غرب اروپا ورود محموله های جدید از سوی مجتمع های یامال روسیه و عرضه کنندگان آمریکائی به انگلیس و هلند و افزایش تزریق گاز به شبکه گاز بويژه در انگلستان باعث کاهش قیمت تک محموله ها شد.
 • با عملیاتی شدن خط لوله واردات گاز از روسیه، واردات ال ان جی چین در طی چند سال آینده کاهش خواهد یافت.
 • از ابتدای سال 2019   هسته ای واردات ال ان جی شرکت کوگاز جنوبی بدلیل افزایش تولید برق از منابع هسته ای  روندی نزولی داشته است و با راه اندازی دومین نیروگاه هسته ای تا پایان سال 2020 این روند ادامه خواهد یافت.
 • پایان برخی از قراردادهای بلند مدت واردات ال ان جی شرکت کوگاز به میزان 5/8 میلیون تن، عامل دیگر کاهش واردات ال ان جی این شرکت می باشد
 • روسیه با تغییر شرایط بازار گاز و جهانی شدن تجارت آن بویژه تحت تاثیر رشد صادرات ال ان جی و امکان انتقال گاز به سایر مناطق جهان، درحال تغییر استراتژی صادراتی خود در بازار جهانی ال ان جی است
 • تا سال 2035، تولید ال ان جی  شرکت  نواتک با به 70 میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت
 • تولید ال ان جی روسیه از 27 میلیون تن در سال 2019 به 72/2 میلیون تن در سال 2025 افزایش خواهد یافت و در بلند مدت به 140 میلیون تن خواهد رسید.
 • افزایش تولید ال ان جی روسیه به این کشور امکان می دهد که با تامین ال ان جی در مناطق خاورمیانه و آمریکای جنوبی با صادرکنندگان آمریکائی رقابت نماید.
 • توسعه خطوط لوله انتقال گاز میان چین و روسیه و عقد قراردادهای بلند مدت میان این دو کشور به معنای وابستگی بیشتر چین در حوزه انرژی به روسیه و بیانگر توسعه روابط سیاسی – اقتصادی چین با روسیه باشد.
 • پنجمین تاسیسات ذخیره سازی تاسیسات ذخیره ال ان جی در کره جنوبی به منظور ایجاد ظرفیت برای تولید برق از نیروگاه های این کشور احداث گردیده است.
 •  توسعه ال ان جی و مزیت های استفاده از آن مشتریان را نظر سیاسی و اقتصادی به سمت خرید ال ان جی سوق داده و باعث شده است تا سرمایه گذاری در خطوط لوله گاز با مشکل مواجه گردد
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 639