دوشنبه 1 مهر 1398   22:06:52
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی

 
سایه مناقشات سیاسی و تجاری بر انجام تعهدات تغییراقلیمی
  • تنش های سیاسی و جنگ تجاری و پرداختن به اولویت‌های ملی، اجرای برنامه های مقابله با تغییر اقلیم را با چالش مواجه می‌کند.
  • چین، به‌دلیل جنگ تجاری آمریکا، از اهداف جاه طلبانه تغییر اقلیمی خود عقب نشینی کرده است. دولت ترامپ نیز به طور مرتب، مصوبات دولت قبلی در این حوزه را لغو می کند. اتحادیه اروپا به دلیل عدم همراهی آلمان، ایتالیا و لهستان و موضوع برگزیت، برای اجرای تعهدات تغییر اقلیمی مشکلات زیادی دارد.
  • در میان اعضای اوپک نیز، ایران و ونزوئلا به دلیل تحریم های غیرقانونی و فراملی آمریکا، لیبی و نیجریه به واسطه تنش های داخلی و عربستان به خاطر جنگ متجاوزانه علیه یمن، در پرداختن به اهداف تغییر اقلیمی با محدودیت مواجه هستند.
 
 
  • تعلیق مصوبه کاهش انتشار متان در صنعت نفت و گاز آمریکا، گامی دیگر در اجرای سیاست‌های ضد تغییر اقلیمی ترامپ است. در عین حال، با تعلیق این مصوبه، هزینه های شرکت‌های کوچک فعال در حوزه نفت و گاز این کشور کاهش یافته شده و امکان رقابت‌پذیری بیشتری برای آن‌ها فراهم می‌کند.
 
  • عقب‌نشینی چین از اتخاذ و پیگیری اهداف جاه‌طلبانه تغییر اقلیمی خود  به بهانه‌ی جنگ تجاری آمریکا علیه این کشور، قابل پیش‌بینی بود. به ویژه که تغییر وابستگی چین به ذغالسنگ و پیشبرد سایر سیاست‌های تغییر اقلیمی برای این کشور به دلیل تبعات اقتصادی دشوار است و  برای عملی شدن آن‌ها به سال‌های زیادی زمان و البته سرمایه نیاز است.
 
وعده های تحقق‌ناپذیر تغییر اقلیمی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا
  • نامزدهای حزب دموکرات آمریکا در شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان وعده هزینه کرد تریلیون‌ها دلار طی سال‌های آینده برای نجات کره زمین از پدیده تغییر اقلیمی را دادند. در این برنامه، «سندرز» و «بایدن» مقابله با تغییرات اقلیمی را از اولویت‌های اصلی دولت خود دانستند و اعلام کردند 16/3 تریلیون دلار یا سالانه 1/7 تریلیون دلار برای رهایی از سوخت‌های فسیلی خرج خواهند كرد. «وارن» و «هریس» هم به تعطیل نمودن شرکت های سوخت های فسیلی تا 2035 و ممنوع ساختن اکتشاف نفت و گاز در دریاهای آزاد اشاره داشتند.
  • وعده هایی که در بعد مالی، بدلیل بدهکاری های انباشته آمریکا قابل تخصیص نخواهند بود و در بعد اجرایی، با توجه به تغییر وضعیت آمریکا از واردکننده نفت و گاز به صادرکننده آن ها، توجیه ناپذیر خواهند شد.
 
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 409