دوشنبه 15 خرداد 1402   17:45:14
بیانیه پایانی اجلاس 177 اوپک

یکصد و هفتاد و هفتمین اجلاس عادی کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز پنج شنبه 5 دسامبر 2019 (14 آذر 1398) به ریاست مانوئل کوئه ودو (Manuel Quevedo)، وزیر نفت و انرژی ونزوئلا و رئیس هیئت نمایندگی این کشور در وین اتریش برگزار شد
بیانیه پایانی اجلاس عادي 177 کنفرانس اوپک
5 دسامبر 2019 (14 آذر 1398)
وین، اتریش


یکصد و هفتاد و هفتمین اجلاس عادی کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز پنج شنبه 5 دسامبر 2019 (14 آذر 1398) به ریاست مانوئل کوئه ودو (Manuel Quevedo)، وزیر نفت و انرژی ونزوئلا و رئیس هیئت نمایندگی این کشور در وین اتریش برگزار شد.
کنفرانس اوپک تاسف عمیق خود را به مناسبت خبر درگذشت دکتر فاضل چلبی ابراز نمود. دکتر چلبی سال های 1978 تا 1989 را به عنوان معاون دبیرکل اوپک سپری کرد و هم زمان، در فاصله سال های 1983 تا 1989 علاوه بر سمت معاون دبیرکل، در سمت سرپرست دبیرکلی اوپک نیز فعالیت نمود. کنفرانس اوپک، عمیق ترین همدردی قلبی خود را به خانواده دکتر چلبی ابراز می دارد.
کنفرانس به وزرای جدید اوپک خوش آمد گفت: عالیجناب تیمیپره سیلوا (Timipre Sylva) وزیر جدید وزیر منابع نفتی جمهوری فدرال نیجریه و عالیجناب عبدالعزیز بن سلمان (Abdul Aziz Bin Salman)، وزیر جدید انرژی عربستان.
کنفرانس، از خدمات عالیجناب دکتر امانوئل ایبه کاچیکوو (Emmanuel Ibe Kachikwu) از نیجریه و عالیجناب خالد الفالح (Khalid A-Falih) از عربستان در طول دوران مسئولیت شان  تشکر نمود.
کنفرانس، گزارش دبیرکل، گزارش و پیشنهادات ارائه شده از سوی کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC) كه با حمايت کمیته فنی مشترک (JTC) و دبیرخانه اوپک و به منظور نظارت بر پایبندی به تعدیل¬های داوطلبانه تولید و همچنين گزارش هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک و موضوعات گوناگون اداری را مورد بررسی قرار داد.
کنفرانس، تحولات بازار نفت از زمان برگزاری آخرین اجلاس وین در 1 جولای 2019 تاکنون را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد و به بررسی چشم انداز بازار نفت برای سال 2020 پرداخت. پیش بینی رشد اقتصادی جهان در سال 2020 در سطح 3 درصد باقی ماند، انتظار می روند تقاضای جهانی نفت در سال 2020 به میزان 1/1 میلیون بشکه در روز افزایش یابد، و در ماه های اخیر، انتظارات برای افزایش عرضه نفت غیراوپک با تجدیدنظر کاهشی مواجه شده است. کنفرانس اشاره نمود که لازم است مجموعه ای از نااطمینانی های بحرانی شامل مذاکرات تجاری، تحولات اقتصاد کلان و سایر عوامل، تحت نظارت قرار گیرد.
کنفرانس آثار بالقوه تحولات مذکور بر سطح ذخیره¬سازی¬های نفت جهان و به طور کلی، شرایط بازار و صنعت نفت را مورد مشاهده قرار داد.
بر این اساس، کنفرانس از افزودن رقم 500 هزار بشکه در روز به سطوح کاهش قبلی مصوب اجلاس 175 کنفرانس اوپک و پنجمین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک، مشروط به تصویب هفتمین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک در تاریخ 6 دسامبر 2019، حمایت کرد. این کاهش بیشتر تولید، از تاریخ اول ژانویه 2020 (11 دی 1398) اجرایی خواهد شد و مشروط به اجماع کامل میان تمامی کشورهای مشارکت-کننده در بیانیه همکاری است.
کشورهای عضو، لزوم تمرکز پیوسته خود بر بنیادهای بازار برای یک بازار نفت باثبات و متوازن، به نفع تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و شرایط و پایداری صنعت نفت را مورد تایید مجدد قرار دادند. کنفرانس بر تداوم مذاکرات فراگیر هماهنگی خود با کشورهای مصرف کننده و مشورت های انجام گرفته قبل از اتخاذ تصمیمات تاکید کرد. کشورهای عضو در زمینه عرضه مطمئن و قابل اتکای نفت و فرآورده های نفتی به بازارهای جهانی مصمم و متعهد هستند.
کنفرانس، تمامی کشورهای عضو و همچنین تولیدکنندگان مشارکت¬کننده در بیانیه همکاری (DoC) را به خاطر تداوم تعهدشان به دستیابی و پایدار نمودن توازن و ثبات در بازار مورد ستایش قرار داد.
کنفرانس همچنین نقش حیاتی کشورهای غیراوپک حاضر در بیانیه همکاری را تصدیق نمود.
کنفرانس در جریان وضعیت کنونی مذاکراتی جاری کاپ-25 کنفرانس تغییر اقلیم ملل متحد در مادرید قرار گرفت و تاکید نمود که تمامی کشورهای عضو اوپک به شکل فعالانه حامی و  پایبند به توافقنامه پاریس هستند. تاکید شد که، تغییر اقلیم، حفاظت زیست محیطی و توسعه پایدار، نگرانی¬های عمده برای همه ما هستند.
کنفرانس، عالیجناب محمد ارقاب (Mohamed Arkab) وزیر انرژی الجزایر را به‌عنوان رئیس دوره‎ای اوپک به مدت یک سال از تاریخ یکم ژانویه 2020 انتخاب کرد و و عالیجناب دکتر دیامانتینو پدرو آزه ودو (Diamantino Pedro Azevedo)، وزیر منابع نفتی و معدنی آنگولا، را نیز به عنوان نایب رئیس دوره‎ای کنفرانس اوپک برای دوره مشابه برگزید.
کنفرانس مراتب قدردانی خود را از رئیس کنونی، مانوئل کوئه ودو (Manuel Quevedo)، وزیر نفت ونزوئلا، بخاطر رهبری مثال زدنی ایشان در سال 2019 ابراز کرد.
کنفرانس، آقای اتینه له پوکو (Etienne Lepoukou) ، نماینده گابن در هیئت عامل اوپک را به عنوان رئیس هیئت عامل اوپک در سال 2020 و آقای حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ج.ا.ایران در هیئت¬عامل اوپک، را به عنوان نایب رئیس هیئت عامل اوپک برای دوره مشابه منصوب کرد.
هجدهمین جلسه کمیته نظارتی وزارتی مشترک (JMMC)، در یکی از روزهای هفته نخست ماه مارس 2020 و به دنبال آن، اجلاس فوق العاده کنفرانس اوپک در تاریخ 5 مارس 2020 ( 15 اسفند 1398) برگزار خواهد شد.
کنفرانس تصمیم گرفت اجلاس آینده عادی اوپک در تاریخ 9 جون 2020 ( 16 خرداد 1399) در وین برگزار شود و اشاره نمود که در سپتامبر سال 2020، شصتمین سالگرد تاسیس سازمان اوپک در سال 1960 در بغداد، جشن گرفته خواهد شد.
در پایان، کنفرانس بار دیگر قدردانی پیوسته و عمیق خود را از ملت و دولت جمهوری اتریش و مقامات شهر وین بخاطر میزبانی گرم و تمهیدات عالی برای برگزاری این نشست ابراز نمود.

اصل متن بیانیه پایانی اجلاس 177 کنفرانس اوپک قابل دسترس در:
https://www.opec.org/opec_web/en/press_room/5794.htm


 

نسخه قابل چاپ