پنجشنبه 8 اسفند 1398   21:10:30
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
گزارش ویژه ( نوامبر 2017 )

آخرین تحولات ذخیره‌سازی جهانی نفت
طی سال‌های 2014 تا 2016، سطح ذخیره‌سازی‌های نفت جهان شاهد رشد قابل توجهی بود. در این دوره عرضه همواره بیشتر از تقاضای جهانی نفت بود و بازار با مازاد عرضه روبه‌رو بود. در طی همین دوره منحنی فوروارد برای قیمت‌های آتی نفت در یک وضعیت پیش‌بهین طولانی قرار گرفت که بعد از سال 2010 بی‌سابقه بود. بنابراین انگیزه اقتصادی مناسبی برای ذخیره حجم قابل توجهی از نفت‌ در ذخایر شناور در سطح دریا ایجاد شد. در فوریه 2016، سطح ذخیره‌سازی‌های تجاری نفت مازاد بر متوسط پنج ساله به رقم بی سابقه 380 میلیون بشکه رسید که نشان‌دهنده مازاد عرضه عظیم موجود در بازار نفت بود.
تصمیم کاهش تولید اوپک و کشورهای داوطلب غیراوپک در پایان سال 2016، واکنش ضروری برای برقراری توازن مجدد در بازار نفت بود. هدف اصلی این اقدام که در ماه مه سال جاری نیز تمدید شد، تشدید فرآیند تخلیه ذخیره‌سازی‌های مازاد نفت و سرعت بخشیدن به بازگشت ثبات پایدار در بازار نفت بود.
در نتیجه اجرای این سیاست، سطح ذخیره‌سازی تجاری نفت OECD در نه ماه ابتدایی سال 2017 شاهد 83 میلیون بشکه کاهش بود که در مقایسه با سال قبل که در همین مدت سطح ذخیره‌سازی‌های تجاری OECD تنها 38 میلیون بشکه در روز کاهش داشت معنادار بوده است. علاوه بر این، در نه ماه ابتدایی سال 2017، سطح ذخیره‌سازی‌های تجاری نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی OECD به ترتیب 23 و 60 میلیون بشکه در روز کاهش داشته که علت عمده آن بهبود تقاضای نفت در کشورهای OECD بوده است.
در نه ماه ابتدایی سال 2017، تقاضای نفت جهانی رشد 6/1 میلیون بشکه در روز را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است. این در حالی است که رشد عرضه نفت جهانی تنها 7/0 میلیون بشکه در مدت مشابه گزارش شده است. این شرایط باعث کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های نفت جهان به قرار فوق شده است. البته باید به این موضوع توجه داشت که افزایش عرضه نفت جهانی از سوی کشورهایی بوده است که در اعلامیه همکاری مشارکت نداشته‌اند. در نه ماه ابتدایی سال 2017، کشورهای عضو اوپک بدون نیجریه و لیبی تولید خود را به طور متوسط 6/0 میلیون بشکه در روز در مقایسه با سال 2016 کاهش داده‌اند و کشورهای داوطلب غیراوپک نیز در این مدت 2/0 میلیون بشکه کاهش تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته‌اند. لازم به ذکر است که از ابتدای سال 2017 میزان پایبندی کشورهای اوپک و کشورهای داوطلب غیراوپک به سهمیه‌های توافق شده در مقیاس متوسط ماهانه برابر 102 درصد گزارش شده است.
مازاد ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام در مقایسه با متوسط پنج ساله به طور قابل توجهی کاهش یافته و از 183 میلیون بشکه در ابتدای سال به 154 میلیون بشکه در ماه سپتامبر رسیده است. در همین مدت مازاد ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام و فرآروده‌های نفتی به ترتیب برابر با 129 و 25 میلیون بشکه بوده‌اند. در ابعاد منطقه‌ای، حجم قابل توجه این مازاد ذخیره‌سازی‌ها در منطقه OECD آمریکا، اروپا و آسیا پاسفیک بوده است. شایان ذکر است که سطح ذخیره‌سازی‌های نفت در منطقه OECD آسیا پاسفیک در حال حاضر تقریباً برابر با متوسط پنج ساله است.
با وجود بهبود تقاضای OECD، سطح ذخیره‌سازی‌ها بر حسب تعداد روزهای مصرف از 65 روز در میانه سال 2016 به 3/62 روز در ماه سپتامبر 2017 رسید. علاوه بر این، انحراف از متوسط پنج ساله نیز از 7/6 روز به 9/1 روز در مدت مشابه کاهش یافته است. در این میان، ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی در نفتکش‌ها آب نیز از ابتدای سال جاری کاهش قابل ملاحظه‌ای یافته است و به ترتیب تا پایان ماه اکتبر 50 و 87 میلیون بشکه کاهش را تجربه کرده‌اند. این روند با حاکمیت رژیم پس‌بهین در بازار ICE تشدید شده است. در مجموع، پایبندی بسیار بالای کشورهای مشارکت‌کننده اوپک و غیراوپک به اعلامیه همکاری به وضوح نقشی کلیدی را در برقراری ثبات در بازار نفت و قرار گرفتن در مسیری پایدارتر داشته است.
بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 254