پنجشنبه 8 آبان 1399   01:56:38
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
بررسی اقتصاد جهان ( دسامبر 2017 )

رشد اقتصاد جهانی گشتاور خود را در سه ماهه سوم سال جاری میلادی نیز حفظ نمود. رشد اقتصادی قوی و اصلاحات مالیاتی بالقوه در آمریکا، ادامه پویایی‌های رشد در منطقه یورو و تا حدودی ژاپن، رشد فراتر از انتظار در چین و بهبود فعالیت‌های اقتصادی در برزیل و روسیه باعث گردید تا پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی برای سال جاری میلادی به 7/3 درصد ارتقا یابد. انتظار می‌رود که این وضعیت در سال آینده میلادی نیز ادامه داشته باشد و در سال 2018 نیز شاهد رشد اقتصادی 7/3 درصدی باشد.
در کشورهای OECD، رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم همچنان بالاتر از انتظار بود و باعث گردید تا پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی آمریکا در سال 2017 و 2018 مورد بازنگری صعودی قرار گیرد و به ترتیب به 3/2 و 5/2 درصد برسد. پیش‌بینی رشد اقتصادی در ژاپن نیز در سال جاری میلادی مناسب بوده و به 6/1 درصد رسیده است، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی آن کشور در سال 2018 و به 4/1 درصد تنزل یابد. منطقه یورو نیز همچنان در مسیر بازیابی رشد اقتصادی بوده و پیش‌بینی‌های انجام شده نشان می‌دهد، رشد اقتصادی این منطقه در سال 2017 و 2018 به ترتیب به 3/2 و 1/2 درصد خواهد رسید. شایان ذکر است آخرین ارقام منتشره در خصوص مصرف خرده‌فروشی در منطقه یورو و ژاپن کمتر از انتظار بوده و حتی در ژاپن روند کاهشی را آغاز کرده است. در حال حاضر، این نگرانی وجود دارد که تأثیر کاهش رشد مصرف داخلی بر رشد اقتصادی چگونه خواهد بود و آیا در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.
در میان اقتصادهای نوظهور، رشد اقتصادی هند برای سال 2017 مورد بازنگری نزولی قرار گرفته و به 5/6 درصد کاهش یافته است. دلیل اصلی این بازنگری عملکرد کمتر از انتظار رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال جاری میلادی بوده که تنها 6 درصد رشد داشته است. البته باید توجه داشت که انتظار بر این است که رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم دوباره افزایش یابد و این روند در سال 2018 نیز ادامه داشته باشد و به 4/7 درصد برسد. رشد اقتصادی چین در سال‌های 2017 و 2018 به ترتیب در سطح 8/6 و 5/6 درصد پیش‌بینی شده است. فرآیند بهبود وضعیت اقتصادی برزیل و روسیه در سال 2018 نیز ادامه خواهد داشت. برآوردهای صورت گرفته نشان می‌دهد، رشد اقتصادی برزیل در سال‌های 2017 و 2018 به ترتیب به 8/0 و 5/1 درصد خواهد رسید. بر همین پایه، انتظار می‌رود روسیه نیز، طی همین دوره رشد اقتصادی 9/1 و 8/1 درصد را تجربه نماید.
به هر حال، چالش‌های رشد اقتصادی همچنان پابرجاست و مهمترین آنها تحولات سیاسی جهان و تصمیمات سیاست‌گذاران پولی در بانک‌های مرکزی مهم جهان بویژه آمریکا و منطقه یورو است. ‌علاوه براین، سطح بدهی‌ها در برخی از اقتصادها همچنان بالا است. موضوعی که در صورت افزایش نرخ بهره به ویژه در آمریکا نیازمند توجه جدی‌تری است. نباید از نظر دور داشت که ثبات در بازار کالاهای خام در شرایط کنونی برای تداوم بهبود اقتصادی یک پیش‌شرط حیاتی است. 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
[PageVisit]