پنجشنبه 8 اسفند 1398   20:59:00
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
تحولات بازار گاز ( دسامبر 2017 )

در ماه نوامبر، متوسط قیمت تک محموله¬های ال¬ان-جی در بازار گاز شمال¬شرق آسیا افزایش‌یافت. توقف واردات گاز از خط لوله نروژ باعث افزایش قیمت گاز در "ان‌بی‌پی" انگلستان شد. در صورت عدم کاهش قیمت گاز، مصرف زغال سنگ در بخش نیروگاهی آمریکا افزایش خواهد داشت. تقاضای گاز منطقه “اوئی¬سی¬دی”در ماه اوت نسبت به زمان مشابه سال گذشته تنزل یافت. مصرف گاز چین در سال 2017 نسبت به سال 2016 با 10 درصد افزایش روبرو شد. در ماه اکتبر واردات ال‌ان‌جی در جهان نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 7/6 درصد افزایش به 41/23 میلیون تن رسید. در ماه اکتبر سهم کشورهای"جی-ئی¬سی¬اف" (شامل اعضاء ناظر)  از صادرات ال‌ان‌جی جهان به 53 درصد رسید.قیمت گاز
در ماه نوامبر، متوسط قیمت تک¬محموله¬های ال¬ان¬جی در بازار گاز شمال¬شرق آسیا برای تحویل 4 و 8 هفته-ای با 7 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 675/9 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو افزایش یافت. در این ماه قیمت تک‌محموله¬های ال¬ان¬جی به دلیل افزایش درخواست¬های خرید چین و کره¬جنوبی برای تامین تقاضای فصل زمستان افزایش یافت. در عین حال،توقف فعالیت مجتمع ال¬ان¬جی"بن‌تانگ" اندونزی و کاهش عرض تک‌محموله¬ها به بازار نیز در افزایش قیمت تک‌محموله¬ها تاثیر داشت. تولید این مجتمع به ظرفیت 6/22 میلیون تن درسال به دلیل مشکلات در فرآیند¬ مایع‌سازی متوقف گردید که تا پایان ماه ژانویه نیز قادر به عرضه مجدد محموله¬های ال¬ان¬جی نخواهد بود.در بازار گاز جنوب¬غرب اروپا، متوسط قیمت‌ تک‌محموله¬های ال¬ان¬جی، با40 درصد افزایش نسبت به ماه نوامبر سال گذشته به 11/8 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو رسید. افزایش مصرف گاز در بخش نیروگاهی اسپانیا و درخواست‌های های خرید ترکیه و یونان عوامل مهم افزایش قیمت تک¬محموله¬ها در ماه نوامبر بودند. انتظار می‌رود کاهش دمای هوا در فصل زمستان که افزایش تقاضا را به دنبال خواهد داشت، مجددا باعث افزایش واردات تک¬محموله¬های ال¬ان¬جی به بازار گاز جنوب اروپا شود. قیمت گاز در بازار اصلی "ان¬بی¬پی" انگستان در ماه نوامبر به دلیل بروز مشکلات در خط لوله واردات گاز از نروژ به میزان قابل ملاحظه¬ای افزایش یافت. در ماه نوامبر، متوسط قیمت گاز در این بازار نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 20 درصد افزایش به 09/7 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو افزایش یافت.
در بازار گاز "هنری هاب" آمریکا متوسط قیمت گاز با 18 درصد افزایش نسبت به ماه نوامبر سال گذشته به 015/3 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو افزایش یافت. افزایش قیمت گاز برای مصرف در بخش نیروگاهی آمریکا باعث تنزل مصرف گاز و افزایش مصرف زغال‌سنگ در این بخش شده است. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا در صورت عدم کاهش قیمت گاز، مصرف زغال¬سنگ در بخش نیروگاهی این کشور افزایش خواهد یافت.تقاضای گاز منطقه “اوئی¬سی¬دی”
تقاضای گاز منطقه “اوئی¬سی¬دی” در ماه اوت با 3 درصد کاهش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 49/119 میلیارد مترمکعب تنزل یافت. در این ماه، با وجود افزایش مصرف گاز در کشورهای عضو “اوئی‌سی‌دی” اروپا، کاهش مصرف گاز در کشورهای “اوئی‌سی‌دی” آمریکا و آسیا پاسیفیک باعث تنزل مصرف  گاز کل کشورهای عضو “اوئی¬سی¬دی” شد. در “اوئی‌سی‌دی” اروپا مصرف گاز در ماه اوت با 8/6 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 69/28 میلیارد مترمکعب رسید در“اوئی¬سی¬دی” آمریکا مصرف گاز با 8/6 درصد کاهش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 9/71 میلیارد مترمکعب تنزل یافت. کل مصرف گاز کشورهای عضو “اوئی¬سی¬دی” از ابتدای سال 2017 تا پایان ماه اوت با 8/0 درصد کاهش نسبت به زمان مشابه سال قبل به 102 میلیارد مترمکعب تنزل یافت.
در “اوئی¬سی¬دی” آمریکا، تنزل مصرف گاز در بخش نیروگاهی آمریکا عامل اصلی کاهش مصرف این حامل انرژی در ماه اوت بود. مصرف گاز آمریکا در ماه اوت با 1/6 درصد کاهش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 92/58 میلیارد مترمکعب تنزل یافت. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مصرف گاز در بخش نیروگاهی آمریکا به دلیل  دمای پائین‌تر از انتظار، با 13 درصد کاهش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 28 میلیارد مترمکعب تنزل یافت. در عین حال با وجود کاهش قیمت گاز در این ماه (116 دلار در هزار مترمکعب) به دلیل مصرف در بخش نیروگاهی، قیمت‌های گاز نسبت به اوت سال گذشته 7 درصد افزایش یافت. در ادامه سال 2017، انتظار می‌رود افزایش قیمت‌های گاز باعث مصرف بیشتر زغال¬سنگ در بخش نیروگاهی آمریکا شود.در “اوئی¬سی¬دی” اروپا، افزایش مصرف گاز در ایتالیا (12 درصد افزایش) و اسپانیا (16 درصد) عامل اصلی افزایش مصرف گاز این منطقه در ماه اوت بود. در سال 2017، مصرف گاز در بخش نیروگاهی اسپانیا تحت‌تأثیر کاهش تولید برق از منابع برق- آبی بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت و موجب رشد واردات ال‌ان‌جی و افزایش واردات گاز این کشور از طریق خط لوله از الجزایر شد.
در “اوئی¬سی¬دی” آسیا-پاسیفیک، مصرف گاز در ماه اوت با 8/0 درصد کاهش به 88/18 میلیارد مترمکعب تنزل یافت. در این ماه با وجود افزایش مصرف گاز استرالیا (4 میلیارد مترمکعب و11درصد افزایش نسبت به سال گذشته)، مصرف گاز در ژاپن و کره جنوبی نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 1/4 درصد کاهش به ترتیب به 6/10و 9/2میلیارد مترمکعب تنزل یافت. تقاضای گاز ژاپن در ماه اوت به دلیل افزایش دمای هوا و تولید برق از منابع هسته‌ای و زغال سنگ (5/23 درصد افزایش نسبت به سال گذشته) تنزل یافت.

تقاضای گاز کشورهای غیر “اوئی¬سی¬دی”
طبق برآوردهای صورت گرفته، انتظار می‌رود مصرف گاز چین در سال 2017 به دلیل سیاست‌های دولت این کشور برای جایگزینی گاز به¬ جای زغال¬سنگ در بخش شهری به ویژه در شهرهای شمالی این کشور نسبت به سال 2016 به میزان 10 درصد افزایش یابد. براساس آمارهای منتشرشده از سوی شورای توسعه و اصلاحات چین، مصرف گاز این کشور درماه اوت با 3 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال قبل به 1/18 میلیارد مترمکعب افزایش یافت. قابل ذکر است که علاوه بر تلاش‌های دولت برای افزایش سهم گاز در سبد انرژی این کشور، بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش مصرف گاز در بخش صنعت، عامل دیگر رشد مصرف گاز چین است. با وجود افزایش تولید داخلی گاز چین، رشد قابل توجه مصرف باعث افزایش واردات ال‌ان‌جی و واردات از طریق خط لوله شده است. انتظار می‌رود با توجه به دستور دولت برای مصرف بیشتر گاز در بخش خانگی، بخش‌های شمالی این کشور در فصل زمستان با کمبود گاز مواجه شوند.
براساس اطلاعات منتشرشده از سوی دفتر تحلیل و طراحی نفت هند، مصرف گاز این کشور در ماه اوت با 3 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش یافت. افزایش مصرف در بخش صنعت‌ و کارخانه¬های پتروشیمی، عوامل اصلی افزایش مصرف گاز هند درماه اوت بودند.

تولید گاز از منابع غیرمتعارف
در ماه سپتامبر، تولید گاز رستی آمریکا نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 6/9 درصد افزایش به 388/1 میلیارد متر¬مکعب رسید. تولیدگاز رستی این کشور در ماه سپتامبر نسبت به ماه اوت، 2/1 درصد افزایش یافت. افزایش قیمت‌ نفت و  گاز هنری‌هاب (متوسط 88/2 دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو در ماه اکتبر) عامل اصلی افزایش تولید گاز رستی آمریکا در ماه سپتامبر بود. حوضه رستی "مارسلوس" همچنان نقش کلیدی در تولید گاز رستی آمریکا دارد و در ماه سپتامبر تولید گاز رستی این حوضه به 509 میلیون مترمکعب در روز (معادل 39 درصد ازکل تولید گاز رستی آمریکا در ماه سپتامبر) و 24 درصد کل تولید گاز آمریکا رسید.
 


در ماه سپتامبر، تولید گاز آمریکا با 5/4 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 07/2 میلیاردمتر مکعب در روز افزایش یافت. سهم گاز رستی از کل تولیدگاز آمریکا در ماه سپتامبر با3درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 63 درصد بالغ گردید.
از ابتدای سال 2017 تا پایان ماه اکتبر، تولید گاز رستی چین با 50 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 200 میلیون متر مکعب رسید. در همین سال، تولید گاز با زغال¬سنگ درماه سپتامبر با 5 درصد کاهش نسبت به سپتامبر سال گذشته به 57/0 میلیارد مترمکعب تنزل یافت. طبق گزارش اداره ملی آمار چین کل تولید گاز با زغال سنگ در 9 ماه اول سال 2017 نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 26/8 درصد کاهش به1/5 میلیارد مترمکعب تنزل یافت. کاهش سرمایه گذاری برای تولید گاز از زغال سنگ عامل اصلی تنزل تولید گاز از زغال سنگ چین در سال 2017 است.

تجارت ال‌ان‌جی
واردات ال‌ان‌جی: در ماه اکتبر، واردات ال‌ان‌جی جهان نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 7/6 درصد افزایش به 41/23 میلیون تن رسید. کاهش تولید برق از منابع برق-آبی اسپانیا و نیروگاه¬های هسته‌ای فرانسه، عوامل مهم افزایش واردات ال‌ان‌جی جهان در ماه اکتبر بود. در منطقه آسیا، با وجود افزایش واردات ال‌ان‌جی از سوی چین، کل واردات ال‌ان‌جی این منطقه در ماه اکتبر فقط 4/4 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش یافت(25/16 میلیون تن).
در عین حال، در این ماه واردات ال‌ان‌جی هند (9درصد)، مالزی (48درصد)، کره جنوبی (17 درصد) نسبت به اکتبر سال 2016 کاهش یافت. واردات ال‌ان‌جی ژاپن نیز به دلیل افزایش تولید برق هسته‌ای در ماه اکتبر تنزل یافت.
واردات ال‌ان‌جی چین در ماه اکتبر نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 66 درصد افزایش به 58/3 میلیون تن رسید. رشد واردات ال¬ان¬جی چین از ابتدای سال 2017، از عوامل مهم افزایش واردات ال‌ان‌جی جهان است. طبق سیاست‌های دولت چین، به منظوز کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ این کشور،10 میلیون مصرف‌کننده در بخش خانگی بایستی اقدام به جایگزینی گاز به¬ جای زغال سنگ در فصل زمستان نمایند. اقدامات دولت باعث افزایش قابل ملاحظه واردات ال‌ان‌جی و افزایش واردات گاز از خط لوله آسیای میانه شده است. از ابتدای سال 2017 تا پایان ماه اکتبر کل واردات ال‌ان‌جی منطقه آسیا با 13 درصد افزایش به 76/171 میلیون تن افزایش یافته که 79/28 میلیون تن از آن (8/16درصد) مربوط به واردات ال‌ان‌جی چین در این دوره بود.در اروپا، واردات ال‌ان‌جی در ماه اکتبر با 39 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 98/3 میلیون تن رسید. افزایش قابل ملاحظه واردات ال‌ان‌جی اسپانیا (47درصد افزایش نسبت به سال گذشته) وترکیه (64درصد درصد افزایش نسبت به سال گذشته) و انگلیس(144 درصد افزایش نسبت به سال گشده) از عوامل مهم افزایش واردات ال‌ان‌جی منطقه اروپا در ماه اکتبر بودند. کاهش واردات گاز از نروژ به دلیل انجام تعمیرات خط لوله صادرات گاز به انگستان، باعث افزایش قابل ملاحظه واردات ال‌ان‌جی انگلیس در ماه اکتبر شد.
واردات ال‌ان‌جی منطقه خاورمیانه در ماه اکتبر با پایان یافتن فصل تابستان درماه اکتبر نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 15 درصد کاهش به 48/1 میلیون تن تنزل یافت. در این ماه واردات ال‌ان‌جی کشورهای مصر، اردن و امارات  متحده عربی نسبت به اکتبر سال 2016 بترتیب 23، 17 و 32 درصد تنزل یافت. کل واردات ال‌ان‌جی منطقه خاورمیانه از ابتدای سال 2017 تا پایان ماه اکتبر با 54 درصد کاهش به 70/13 میلییون تن تنزل یافت. افزایش تولید گاز داخلی مصر و کاهش واردات ال‌ان‌جی از عوامل مهم کاهش واردات ال‌ان‌جی منطقه خاورمیانه است.
صادرات ال‌ان‌جی: در ماه اکتبر، صادرات ال‌ان‌جی جهان با 13 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 52/25 میلیون تن رسید. در این ماه ظرفیت تولید ال¬ان¬جی جهان با  بهره‌برداری از واحد جدید مایع‌سازی مجتمع "ویت استون" استرالیا افزایش یافت.
در ماه اکتبر، صادرات ال‌ان‌جی کشورهای "جی¬ئی-سی¬اف"(شامل اعضاء ناظر)  با 6/1 درصد افزایش به 36/13 میلیون تن(53 درصد از کل تجارت ال¬ان¬جی جهان در این ماه) رسید. افزایش صادرات ال‌ان‌جی الجزایر (12درصد)، نیجریه (6 درصد) و عمان (12 درصد) از عوامل افزایش صادرات کشورهای "جی‌ئی‌سی‌اف" در ماه اکتبر بود. صادرات ال‌ان‌جی قطر و روسیه در ماه اکتبر در مقایسه با اکتبر سال 2016 بدون تغییر باقی ماند.صادرات ال‌ان‌جی کشورهای "غیر-جی‌ئی‌سی‌اف" در ماه اکتبر به¬دلیل افزایش تولید کشورهای آمریکا و استرالیا، با 28 درصد افزایش به 98/11 میلیون تن (47 درصد از کل تجارت ال‌ان‌جی جهان در ماه اکتبر) رسید. در این ماه صادرات ال‌ان‌جی استرالیا با 14 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 87/4 میلیون تن رسید. بهره‌برداری از واحد جدید مایع‌سازی "ویت استون" به ظرفیت تولید 45/4 میلیون تن از عوامل مهم افزایش صادرات ال‌ان‌جی استرالیا در ماه اکتبر است. طبق اعلام شرکت "شورون"،دومین واحد مجتمع ال¬ان¬جی"ویت استون" طی6 ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. اولین محموله واحد جدید مایع‌سازی "ویت استون" در ماه اکتبر، توسط شرکت "جرا" ژاپن و بر اساس قرارداد بلند مدت 20 ساله این شرکت با شرکت "شورون" و خرید 2/5 میلیون تن ال¬ان¬جی در سال برداشت شد. با بهره‌برداری واحد جدید مایع سازی، ظرفیت کل مایع‌سازی استرالیا به 65/69 میلیون تن در سال افزایش یافت.
صادرات ال‌ان‌جی مجتمع "سابین پس" آمریکا در ماه اکتبر به 47/1 میلیون تن رسید. از ابتدای سال 2017 این مجتمع 161 محموله به 25 کشور جهان صادر نموده است. در حال حاضر سهم مجتمع "سایبن پس" از کل صادرات ال‌ان‌جی جهان که در حال حاضر تنها صادر کننده ال¬ان¬جی آمریکا است، 6 درصد است.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 320