پنجشنبه 8 اسفند 1398   21:27:27
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
گزارش ویژه ( دسامبر 2017 )

مروری بر تحولات سال 2017 و چشم‌انداز سال 2018
رشد اقتصاد جهان در سال 2017 با محرک‌های قوی در کلیه اقتصادها و بخش‌ها حمایت شد. بر اساس آخرین پیش‌بینی دبیرخانه اوپک، رشد اقتصادی سال 2017، در سطح 7/3 درصد قرار گرفت که از پیش‌بینی اولیه 2/3 درصدی فاصله قابل توجهی دارد. رشد اقتصادی برای سال 2018 معادل 8/3 درصد پیش‌بینی شده است. کشورهای OECD به دلیل بهبود رشد اقتصادی آمریکا و منطقه یورو و تا حدودی ژاپن رشد مناسب 32/2 درصدی را تجربه کرده‌اند. این در حالی است که این رقم در سال آینده میلادی به 2/2 درصد کاهش خواهد یافت. اجرای برنامه اصلاح مالیات‌ها در آمریکا این ظرفیت را دارد که باعث بالا بردن بیشتر رشد اقتصادی این کشور نیز شود. در اقتصادهای غیرOECD، انتظار بر این است که محرک‌های رشد اقتصادی چین در سال آینده، قدری کاهش یابد و رشد اقتصادی به 5/6 درصد برسد. قابل ذکر است که رقم مذکور در سال 2017 معادل 8/6 درصد بوده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از بهبود دوباره رشد اقتصادی آمریکا از سطح 5/6 درصد در سال 2017 است. انتظار می‌رود، رشد اقتصادی هند در سال 2018 به 4/7 درصد افزایش یابد. برزیل و روسیه، رشد اقتصادی خود را با رقم 5/1 و 8/1 درصد در سال 2018 ادامه خواهند دارد. این در شرایطی است که این دو کشور، در سال 2017 رشد اقتصادی 8/0و 9/1 درصد را تجربه کرده‌اند. باید در نظر داشت که با توجه به بالاتر بودن رشد اقتصادی برخی مناطق از میزان تولید بالقوه، ظرفیت افزایش رشد اقتصادی بسیار محدود است. ثبات در بازار نفت، همچنان یکی از مهمترین عوامل کلیدی رشد اقتصاد جهانی است.
بر اساس آخرین گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک در ماه دسامبر، رشد تقاضای نفت در سال 2017 معادل 53/1 میلیون بشکه در روز تخمین زده شده است. این میزان رشد از تخمین اولیه این سازمان بالاتر بوده است. یکی از دلایل افزایش رشد تقاضای نفت در سال 2017، بالا رفتن تقاضای کشورهای اروپایی عضو OECD می‌باشد که به دنبال بهبود فعالیت¬های صنعتی و افزایش تقاضا در بخش حمل و نقل رخ داده است. همچنین در میان کشورهای Non-OECD رشد تقاضای چین بالاتر از سایر کشورها است و نقش مهمی در تقاضای نفت ایفا می¬کند. این رشد تقاضای نفت در چین به علت افزایش فعالیت¬های پتروشیمی و بخش حمل و نقل این کشور است. همچنین پیش-بینی می‌شود، روند صعودی تقاضای نفت در سال 2018 نیز ادامه داشته باشد. شایان ذکر است که مهمترین عامل رشد تقاضای نفت در سال آتی، تقاضای بخش حمل و نقل و پتروشیمی می¬باشد. در این راستا، بیشترین رشد تقاضا در بخش پتروشیمی در کشورهای آمریکا، چین، کره جنوبی و خاور میانه رخ خواهد داد. بر این اساس، رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2018 معادل 51/1 میلیون بشکه در روز برآورد شده است که در مقایسه با پیش¬بینی اولیه 250هزار بشکه در روز بالاتر است.
رشد عرضه نفت غیراوپک برای سال 2017 بیش از پیش‌بینی اولیه، در سطح 81/0 میلیون بشکه در روز قرار گرفت. رشد عرضه بیش از انتظار در آمریکا، کانادا و قزاقستان، بویژه نفت رستی آمریکا، عوامل اصلی تجدیدنظر صعودی بودند. در حال حاضر، پیش‌بینی می‌شود، تولید نفت آمریکا در سال جاری با 61/0 میلیون بشکه در روز افزایش روبرو شود. همین روند فزاینده برای سال 2018 نیز پیش‌بینی می‌شود. زیرا سرمایه‌گذاری در نفت رستی ادامه خواهد داشت. درکانادا نیز روند فزاینده تولید نفت از شن‌های نفتی ادامه خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود، عرضه نفت غیراوپک در سال 2018 با 99/0 میلیون بشکه در روز افزایش روبرو گردد. این درحالی است که این پیش‌بینی با برخی نااطمینانی‌ها، بویژه در خصوص تولید نفت رستی آمریکا مواجه خواهد شد.
براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، انتظار می‌رود تولید نفت‌خام اوپک در سال 2018 به 2/32 میلیون بشکه در روز برسد که با توجه به توافق کاهش تولید از سوی اوپک و کشورهای داوطلب غیراوپک، مازاد ذخیره‌سازی‌ها کاهش خواهد یافت و بازار به سمت تراز بیشتر عرضه وتقاضا حرکت خواهد کرد.
بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 340