چهارشنبه 8 بهمن 1399   10:55:40
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
بیانیه پایانی اجلاس 169 کنفرانس اوپک

یکصد و شصت و نهمین اجلاس کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، روز پنج¬شنبه 2 ژوئن 2016( 13 خرداد 1395) به ریاست آقای دکتر محمد بن صالح الساده (Mohammed Bin Saleh Al-Sada)، وزیر صنعت و انرژی قطر و رییس هیئت نمایندگی این کشور در محل دبیرخانه اوپک در وین، اتریش، برگزار شد.
کنفرانس در ابتدا انتصاب خالد الفالح (Khalid A. Al-Falih) به عنوان وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی عربستان سعودی را تبریک گفت و احترام ویژه خود را به علی النعیمی (Ali Al-Naimi) وزیر پیشین نفت این کشور برای مشارکت برجسته‌اش در اوپک ابراز کرد. تعلق و تعهد آقای النعیمی به فعالیت‌های سازمان طی بیش از دو دهه گذشته خاطره‌ای به یادماندنی در تاریخ اوپک به جای گذاشت.
کنفرانس همچنین از ویلسون پاستور موریس (Wilson Pastor-Morris) نماینده اکوادور در هیئت عامل اوپک و سفیر این کشور در اتریش  که ریاست هیئت نمایندگی اکوادور را در این اجلاس بر عهده داشت، قدردانی کرد و همدردی عمیق خود با دولت و مردم جمهوری اکوادور برای تلفات غم‌انگیز زمین لرزه مهیب ١٦ آوریل ابراز کرد.
کنفرانس اوپک همچنین به فیاض حسن النعمه(Fayadh Hassan Nima) ، معاون ارشد وزیر نفت عراق و رییس هیئت نمایندگی این کشور و موسی الکانی (Mossa Elkony)، معاون شورای ریاست جمهوری دولت وحدت ملی لیبی و رییس هیئت نمایندگی این کشور در کنفرانس اوپک که هر دو برای اولین بار در اجلاس کنفرانس اوپک حضور یافته بودند، خوش¬آمد گفت.
کنفرانس اوپک ضمن بررسی درخواست گابن برای پیوستن به این سازمان، عضویت این کشور را در اوپک از یکم ژوئیه ٢٠١٦ (١١ تیرماه) تصویب کرد.
کنفرانس اوپک گزارش دبیرکل، گزارش کمیسیون اقتصادی و موضوعات مختلفت اداری را مورد بررسی قرار داد. کنفرانس ضمن استقبال از «توافق‌نامه پاریس» که در اجلاس اعضای کنوانسیون تغییر اقلیم (COP21) در دسامبر سال 2015 تصویب شد، تاکید کرد که چالش¬های مرتبط با محیط زیست و تغییر اقلیم سبب نگرانی همه اعضای اوپک است. کشورهای عضو اوپک خود را متعهد به حمایت از توسعه پایدار و تلاش مستمر برای بهبود و پیشبرد جنبه¬های زیست محیطی تولید و مصرف نفت می‌دانند.
با توجه به بررسی چشم انداز بازار نفت در سال ٢٠١٦، کنفرانس ملاحظه کرد که عرضه غیراوپک در واکنش به تحولات بازار در طول سال ٢٠١٥ به اوج خود رسید و سپس شروع به کاهش کرد. انتظار می‌رود در سال 2016 تولید غیراوپک روند نزولی خود را ادامه دهد و به میزان ٧٤٠ هزار بشکه در روز نسبت به سال 2015 کاهش یابد. در حال حاضر، فقط عرضه نفت خام بیش از یک میلیون بشکه در روز از میزان اوج خود در ابتدای سال ٢٠١٥ کم‌تر است. پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی نفت خام که در سال 2015 روزانه 5/1 میلیون بشکه افزایش یافته بود، در سال جاری میلادی، 2/1 میلیون بشکه در روز افزایش یابد. این میزان افزایش تقاضای نفت با توجه به چالش¬ها و تحولات اخیر اقتصادی، نسبتا مناسب است.
کنفرانس ملاحظه کرد قیمت¬های نفت خام از زمان برگزاری اجلاس قبلی کنفرانس اوپک در دسامبر 2015 تاکنون، بیش از ٨٠ درصد افزایش یافته است، مقدار عرضه و تقاضا در حال همگرایی است و سطح ذخیره‌سازی¬های نفت خام و فرآورده¬های نفتی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD)، اخیراً شاهد تعادل نسبی بوده است. این موضوع مؤید این واقعیت است که روند کلی بازار نفت به سمت تعادل است. با این حال، جدیدترین آمارها نشان می‌دهد که هنوز سطح ذخیره‌سازی¬های کشورهای عضو OECD و غیرOECD، بیشتر از میانگین پنج ساله آن‌ها است که می‌بایست به سطوح عادی خود بازگردد. کنفرانس همچنین سطح بسیار پایین سرمایه‌گذاری کنونی در صنعت نفت را مورد توجه قرار داد و بر لزوم افزایش سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی به منظور دستیابی به شرایط تعادل بلندمدت در بازار نفت تاکید کرد.
کنفرانس بار دیگر بر همکاری میان کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک به منظور تضمین ثبات بازار جهانی نفت، دستیابی به درآمد منطقی و پایدار برای کشورهای تولیدکننده نفت و همچنین عرضه باثبات، قابل اتکا، کارا و اقتصادی برای کشورهای مصرف‌کننده و نرخ بازگشت سرمایه عادلانه برای سرمایه‌گذاران صنعت نفت تاکید کرد.
کشورهای عضو در راستای موافقت با این تصمیم، بر تعهد خود بر بازار باثبات و متوازن نفت تأکید کردند که در آن قیمت¬ها در سطوح مناسب برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان قرار داشته باشد. در حالی که اعضا بر تعهد خود برای تضمین بازار باثبات و متعادل نفت در بلندمدت برای کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده تأکید کردند، کنفرانس خاطرنشان کرد که دبیرخانه با توجه به شرایط کنونی بازار، باید به نظارت و رصد دقیق تحولات در ماه¬های آینده ادامه دهد و در صورت نیاز، به کشورهای عضو توصیه کند که مجدداً  تشکیل جلسه دهند و اقدامات بیشتری را بر اساس شرایط حاکم بر بازار نفت، پیشنهاد کنند. کنفرانس همچنین از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک خواست که با توجه به اهمیت همکاری میان همه کشورهای صادرکننده عمده نفت برای ایجاد تعادل در بازارهای نفت، به تلاش¬های اوپک بپیوندند.
کنفرانس اوپک تصمیم گرفت که آقای محمد بارکیندو (Mohammed Sanusi Barkindo) را از تاریخ یکم اوت ٢٠١٦ (١١ مردادماه 1395) برای یک دوره سه ساله به سمت دبیرکلی این سازمان منصوب کند و از آقای عبدالله سالم البدری برای مدیریت دبیرخانه و سازمان در دوران دبیرکلی خود قدردانی کرد.
کنفرانس تصمیم گرفت که اجلاس عادی آینده اوپک در روز چهارشنبه ٣٠ نوامبر ٢٠١٦ ( ١٠ آذرماه 1395) در وین اتریش برگزار شود.
در پایان، کنفرانس از دولت و مردم جمهوری اتریش و مقامات شهر وین برای پذیرایی گرم و اقدامات انجام گرفته به منظور برگزاری عالی این اجلاس تشکر و قدردانی کرد.

اداره امور اوپک ـ 16 خرداد 1395
نسخه قابل چاپ