چهارشنبه 8 بهمن 1399   10:26:38
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنیبیانیه پایانی اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک
10 دسامبر 2016 (20 آذرماه 1395)
وین، دبیرخانه اوپک
---------------------
به‌دنبال تصمیم اتخاذ شده توسط «توافق وین» در یکصد و هفتاد و یکمین اجلاس کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تاریخ 30 نوامبر 2016 (10 آذر 1395)، وزرای اوپک در روز شنبه 10 دسامبر 2016 (20 آذر 1395) در محل دبیرخانه اوپک در وین، با تعدادی از وزیران کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک دیدار کردند.
ریاست اجلاس مشترکاً بر عهده عالی‌جناب دکتر محمد بن صالح الساده، رئیس دوره‎ای کنفرانس اوپک و وزیر انرژی و صنعت قطر و عالی‌جناب الکساندر نواک، وزیر انرژی فدراسیون روسیه بود. اجلاس، مجدداً بر حقوق مردم و کشورها در زمینه حاکمیت دائمی بر ثروت و منابع طبیعی شان تأکید کرد.
اجلاس، شرایط کنونی بازار نفت و چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت و میان‌مدت را در نظر گرفت و همکاری مشترک کشورهای صادرکننده نفت برای دستیابی به یک ثبات پایدار در بازار نفت در راستای منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نفت را تصدیق کرد.
اجلاس توجه کرد، کشورهای عضو اوپک در تاریخ 30 نوامبر 2016 (دهم آذر 1395) با یکدیگر دیدار کردند و تصمیم به اجرای تعدیل تولید به میزان 2/1 میلیون بشکه در روز، قابل اجرا از اول ژانویه 2017، گرفتند. کشورهای عضو اوپک در موافقت با این تصمیم، تعهد خود به یک بازار نفت با ثبات و متعادل را تایید کرده و اهمیت پیوستن دیگر کشورهای تولیدکننده نفت به تلاش¬های آنان را مورد تأکید قرار دادند.
اجلاس، تمایل کشورهای آذربایجان، پادشاهی بحرین، برونئی دارالسلام، گینه استوایی، قزاقستان، مالزی، مکزیک، سلطان نشین عمان، فدراسیون روسیه، جمهوری سودان، جمهوری سودان جنوبی و دیگر تولیدکنندگان غیراوپک برای دستیابی به ثبات بازار نفت در راستای منافع همه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نفت را تصدیق کرد. در این راستا، کشورهای یادشده با در نظر گرفتن شرایط و چشم‌اندازهای حاکم بر بازار، پیشنهاد تعدیل سطح تولیدشان به‌صورت داوطلبانه و یا از طریق کاهش مدیریت شده را مطرح کردند که از اول ژانویه 2017 و به مدت شش ماه آغاز خواهد شد و قابل تمدید برای یک دوره شش ماهه دیگر است.
کشورهای یادشده در خصوص ضرورت همکاری مشترک با اوپک برای کمک به ثبات بازار نفت متقاعد شدند و مراتب تعهد خود را به موارد زیر اعلام کردند:
• حمایت اوپک از تصمیم اتخاذ شده خود در تاریخ 30 نوامبر 2016 (10 آذر 1395)، که به موجب آن در پی تفاهم گسترده پیرامون تولید اوپک ترتیبات مورد نظر به ثبت رسید؛
• کشورهای آذربایجان، پادشاهی بحرین، برونئی دارالسلام، گینه استوایی، قزاقستان، مالزی، مکزیک، سلطنت نشین عمان، فدراسیون روسیه، جمهوری سودان، جمهوری سودان جنوبی متعهد به کاهش تولید خود به‌صورت داوطلبانه یا از طریق کاهش مدیریت شده¬ی تولید، مطابق با برنامه زمان‌بندی تسریع شده. هدف کاهش تولید برای تولیدکنندگان یادشده، مجموعاً 558 هزار بشکه در روز توافق شد؛
• دو کشور تولیدکننده غیراوپک می‌بایست به کمیته وزارتی نظارت اوپک که متشکل از وزیران نفت به ریاست کویت و نایب رئیسی فدراسیون روسیه و با کمک دبیرخانه اوپک است، بپیوندند؛
• برای تقویت همکاری آن‌ها از طریق تحلیل‌ها و چشم‌اندازهای مشترک با توجه به تضمین یک بازار نفت پایدار به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اقدام خواهد شد؛ و
• به طور منظم وضعیت همکاری آن‌ها در سطوح کارشناسی و وزارتی بررسی خواهد شد.
در پایان، اجلاس مراتب قدردانی خود از دولت و مردم جمهوری اتریش و همچنین مقامات شهر وین برای مهمانی نوازی گرم و تدارکات عالی برای برگزاری این اجلاس را ابراز کرد.
نسخه قابل چاپ