چهارشنبه 8 بهمن 1399   10:51:20
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنیبیانیه پایانی اجلاس عادی 172 کنفرانس اوپک
25 مه 2017 (4 خرداد 1396)
وین، اتریش

یکصد و هفتاد و دومین اجلاس عادی کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز پنج¬شنبه 25 مه 2017 (4 خرداد 1396) به ریاست خالد الفالح (Khalid A. Al-Falih) وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی عربستان و رئیس هیئت نمایندگی این کشور در وین اتریش برگزار شد.
کنفرانس اوپک انتصاب کارلوس پرز (Carlos Perez) وزیر جدید هیدروکربوری اکوادور، پاسکال هوانگنی آمبورو (Pascal Houangni Ambouroue)، وزیر نفت و هیدروکربوری گابن، عصام المرزوق (Issam A. Almarzooq)، وزیر نفت و وزیر آب و برق کویت و نلسون مارتینز (Nelson Martinez)، وزیر نفت ونزوئلا را تبریک گفته و برای آن‌ها در مسئولیت¬های جدیدشان آرزوی موفقیت نمود.
کنفرانس از مقامات سابق، خوزه ایکازا رومرو (Jose Icaza Romero) از اکوادور، اتینه دیودونه انگوبو (Etienne Dieudonne Ngoubou) که به بازگرداندن گابن به اوپک اقدام نمود، انس خالد الصالح (Anas Khaled Al-Saleh) که سرپرستی وزارت نفت کویت را بر عهده داشت و اولگیو دل¬پینو (Eulogio Del Pino) از ونزوئلا که نقش مهمی در کمک به کشورهای اوپک و غیراوپک برای دستیابی به توافق تاریخی سال گذشته ایفا نمود، تشکر و قدردانی کرد.
کنفرانس، درخواست گینه‌ی ¬استوایی برای عضویت در اوپک را مورد بررسی قرار داد و تصمیم گرفت که درخواست این کشور را تصویب نماید که بلافاصله اجرایی می¬شود.
کنفرانس، گزارش دبیرکل و گزارش ارائه شده از سوی کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC) که با حمایت کمیته فنی مشترک (JTC) تهیه شده را بررسی کرد. این کمیته برای نظارت بر پایبندی به تعدیل داوطلبانه تولید 13 کشور اوپک و 11 کشور غیراوپک در اجلاس 171 کنفرانس اوپک در وین (30 نوامبر 2016) و بیانیه همکاری تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در وین (10 دسامبر 2016) ایجاد گردید. همچنین کنفرانس گزارش هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک و موضوعات گوناگون اداری را مورد بررسی قرار داد.
کنفرانس، تحولات بازار نفت از زمان برگزاری آخرین اجلاس در وین در اواخر نوامبر 2016 تاکنون را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد و به بررسی چشم¬انداز بازار نفت برای باقیمانده سال 2017 پرداخت.
در راستای تصمیم اتخاذ شده توسط اجلاس 171، کنفرانس تصمیم گرفت تعدیل تولید خود را برای یک دوره 9 ماهه دیگر از ابتدای ژوئیه 2017 تمدید نماید.
کشورهای عضو، در موافقت با این تصمیم، تعهد خود را به یک بازار باثبات و متوازن که قیمت¬ها در سطح مناسبی برای هر دو گروه تولیدکننده و مصرف¬کننده باشد، تأیید کردند.
کنفرانس از همه کشورهای عضو اوپک بدلیل تعهدشان به سطح بی¬سابقه پایبندی به تصمیم اجلاس 171 کنفرانس اوپک، تشکر و قدردانی نمود. کنفرانس تعهد آن‌ها به تصمیم تمدید تعدیل تولیدشان برای یک دوره 9 ماهه دیگر را تصدیق کرد.
کنفرانس از کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC) و کمیته فنی مشترک (JTC) خواست تا به کار مهم خود در دوره تمدید بیانیه همکاری ادامه دهند. کنفرانس، مراتب قدردانی عمیق خود را از تعهد و مشارکت ارزنده کمیته وزارتی نظارتی مشترک و کمیته فنی مشترک که باعث ایجاد شفافیت مورد نیاز در مورد اجرای به موقع و منصفانه تصمیمات متخذه سال گذشته شد، ابراز نمود و در این زمینه، به‌طور ویژه از آقای عصام المرزوق (Issam A. Almarzooq) و آقای هیثم القیس (Haitham Al-Ghais)، مدیر تحقیقات بازار شرکت نفت کویت که ریاست کمیته فنی مشترک را برعهده داشت، تشکر کرد.
کنفرانس با تمدید مسئولیت کمیته وزارتی نظارتی مشترک برای تداوم نظارت بر پایبندی، ارزیابی تحولات بازار و در صورت نیاز ارائه توصیه¬های مناسب موافقت نمود. همچنین، توصیه¬های کمیته فنی مشترک به کمیته وزارتی نظارتی مشترک پیش از ارائه به کنفرانس وزارتی، مورد بررسی هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک قرار خواهد گرفت. به‌علاوه، کمیته فنی مشترک با حمایت دبیرخانه اوپک به ارائه گزارش‌های فنی ماهانه خود به اعضای بیانیه همکاری ادامه خواهد داد.
همچنین کنفرانس نقش حیاتی کشورهای غیراوپک حاضر در بیانیه همکاری را تصدیق نمود و از گفتگوهای سازنده و تعاملات فنی و کارشناسی که میان تمامی اعضا شکل گرفته است، استقبال کرد. کنفرانس اهمیت دومین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک را که در بعد از ظهر پنج¬شنبه 25 مه 2017 در دبیرخانه اوپک برگزار می¬شود، مورد تأکید قرار داد.
کنفرانس تصمیم گرفت اجلاس عادی آینده اوپک در روز پنج¬شنبه 30 نوامبر 2017 ( 9 آذر 1396) در وین برگزار شود.
در پایان، کنفرانس بار دیگر قدردانی پیوسته و عمیق خود را از ملت و دولت جمهوری اتریش و مقامات شهر وین برای میزبانی گرم و تمهیدات عالی برای برگزاری این نشست ابراز نمود.

نسخه قابل چاپ