چهارشنبه 8 بهمن 1399   11:25:38
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


بیانیه پایانی اجلاس عادی 173 کنفرانس اوپک
30 نوامبر 2017 (9 آذر 1396)
وین، اتریش

یکصد و هفتاد و سومین اجلاس عادی کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز پنج¬شنبه 30 نوامبر 2017 (9 آذر 1396) به ریاست خالد الفالح (Khalid A. Al-Falih) وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی عربستان و رئیس هیئت نمایندگی این کشور در وین اتریش برگزار شد.
کنفرانس اوپک به آقایان مصطفی گویتونی (Mustapha Guitouni) وزیر جدید انرژی الجزایر، مهندس دیامانتینو پدرو آزوودو (Diamantino Pedro Azevedo)، وزیر جدید نفت و منابع معدنی آنگولا؛ و ژنرال مانوئل کوئه¬ودو (Manuel Quevedo) ، وزیر جدید نفت و انرژی ونزوئلا را تبریک گفته و برای آن‌ها در مسئولیت¬های جدیدشان آرزوی موفقیت نمود.
کنفرانس از مقامات سابق، نورالدین بوطرفه (Noureddine Boutarfa) از الجزایر، معمار اصلی تصمیم اتخاذ شده در اجلاس الجزیره در سپتامبر 2016 که پایه¬گذار بیانیه همکاری گردید، خوزه ماریا بوتلهو دی واسکنسلوس (Jose Maria Botelho de Vasconcelos) که سرسختانه و توانمند هیئت نمایندگی آنگولا را از اکتبر سال 2008 رهبری نمود؛ و دکتر نلسون مارتینز (Nelson Martinez) و مهندس اولگیو دل¬پینو (Eulogio Del Pino) از ونزوئلا که هر دو در سال 2017 در کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC) حضور داشتند، تشکر کرد و مراتب قدردانی عمیق خود را از همکاری آنان در فعالیت‌های سازمان اعلام نمود.
کنفرانس به¬گرمی به آقای مصطفی صنع¬ا... (Mustafa A. Sanalla) رییس شرکت ملی نفت لیبی و نیز به شرکت‌کنندگان ناظر از کشورهای غیراوپک، مهندس طارق ال¬مولا (Tarek El Molla)، وزیر نفت و منابع معدنی مصر و آقای جعفرقلی اورازوف (Japarguly Orazov)، نایب ¬رییس کنسرسیوم دولتی نفت ترکمنستان خوش¬آمد گفت. کنفرانس ارزش گفتگو و همکاری مداوم با کشورهای تولیدکننده نفت حاضر را برای کمک به دستیابی به ثبات در بازار نفت مورد تأکید مجدد قرار داد.
کنفرانس، گزارش دبیرکل، پیشرفت‌های بیانیه همکاری و همچنین گزارش و توصیه‌های کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC) را که با حمایت کمیته فنی مشترک (JTC) و دبیرخانه اوپک تهیه شده و به نظارت بر پایبندی به تعدیل¬های داوطلبانه تولید 24 کشور مشارکت¬کننده اوپک و غیراوپک اختصاص داشت، مورد بررسی قرار داد. به علاوه، کنفرانس، گزارش هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک و موضوعات گوناگون اداری را بررسی کرد.
کنفرانس، تحولات بازار نفت را از زمان برگزاری آخرین اجلاس در وین در 25 مه 2017 تاکنون، مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد و به بررسی چشم¬انداز بازار نفت برای باقیمانده سال 2017 و سال 2018 پرداخت. مشاهده شد که پیش¬بینی¬های مربوط به رشد اقتصاد جهانی از ماه مه تقویت شده و انتظارات برای رشد هر دو سال 2017 و 2018 به رقم 7/3 درصد رسیده است. به‌علاوه، تقاضای جهانی نفت قوی¬تر شده و از ماه مه با تجدیدنظر افزایشی همراه بوده است و در حال حاضر، در سطح بالاتر از 5/1 میلیون بشکه در روز برای هر دو سال 2017 و 2018 پیش¬بینی می¬شود.
همچنین شواهدی دال بر این‌که توزان بازار از ماه مه شتاب گرفته است، وجود دارد. مازاد ذخیره¬سازی¬ها در ماه اکتبر به حدود 140 میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج¬ساله کاهش یافته که نشان¬دهنده کاهش 140 میلیون بشکه¬ای از ماه مه است. افزون بر این، ذخیره¬سازی¬های نفت¬خام موجود در انبارهای شناور نیز در این دوره به شکل قابل¬توجهی کاهش یافته¬اند. علی‌رغم این موفقیت¬ها، کنفرانس مجدداً تکرار کرد کاهش ذخیره-سازی¬ها به سطح عادی، موضوع حیاتی است.
در راستای تصمیمات اجلاس 171 و 172، کنفرانس تصمیم گرفت ضمن اطمینان از پایبندی کامل و به موقع، توافق تعدیل تولید خود را برای تمام سال 2018 یعنی از ژانویه تا دسامبر 2018 تمدید کند.
با توجه به نااطمینانی¬های مرتبط با بخش عرضه و تا حدی رشد تقاضا، مقرر گردید در ژوئن 2018، امکان اقدامات برای تعدیل بیشتر با توجه به شرایط بازار و پیشرفت در دستیابی به توازن مجدد بازار در آن زمان، مورد بررسی قرار گیرد.
در موافقت با این تصمیم، کشورهای عضو تداوم تمرکز بر بازار نفت باثبات و متوازن را که به نفع هر دو گروه تولیدکنندگان و مصرف¬کنندگان است، مورد تایید قرار دادند. کشورهای عضو متعهد شدند همچنان عرضه‌کنندگان مطمئن و قابل اتکای نفت¬خام و فرآورده¬های نفتی به بازارهای جهانی باقی بمانند.
کنفرانس از تمامی کشورهای عضو اوپک، و نیز تولیدکنندگان غیراوپک مشارکت‌کننده در بیانیه همکاری برای عمل به تعهدات خود، آن‌گونه که سطح بی¬سابقه پایبندی به تعدیل¬های داوطلبانه تولید آن‌ها نشان ‌می‌دهد، تشکر نمود.
کنفرانس قدردانی عمیق خود از کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC)، کمیته فنی مشترک (JTC) و دبیرخانه اوپک برای مشارکت مداوم و ارزشمند آن‌ها در فراهم کردن شفافیت مورد نیاز برای دستیابی به اجرای کامل و به¬موقع بیانیه همکاری ابراز نمود.

کنفرانس همچنین نقش مهم کشورهای غیراوپک مشارکت‌کننده در بیانیه همکاری را تصدیق نمود. در این زمینه، کنفرانس بر اهمیت سومین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک که بعداز ظهر روز 30 نوامبر 2017 (9 آذر 2017) در دبیرخانه اوپک برگزار می¬شود، تأکید کرد.
کنفرانس همچنین از گفتگوهای مثبت و تعاملات فنی که به منظور نهادینه نمودن بیانیه همکاری میان تمامی کشورها صورت گرفته است، استقبال کرد. این فعالیت¬ها شامل کارگاه¬های اخیر مربوط به اجلاس بیست و سوم اعضای کنوانسیون تغییر اقلیم (COP 23)، چشم¬اندازهای نفت¬خام¬ رستی آمریکا و نیز دومین اجلاس فنی کشورهای تولیدکننده اوپک و غیراوپک مورخ 27 نوامبر 2017 (6 آذر 1396) می¬شود.
کنفرانس سهیل محمد المزروعی (Suhail Mohamed Al Mazrouei) وزیر انرژی امارات متحد عربی را به‌عنوان رئیس دوره‎ای اوپک به مدت یک سال از تاریخ یکم ژانویه ٢٠١8 انتخاب کرد و ژنرال مانوئل کوئه¬ودو (Manuel Quevedo)، وزیر نفت و انرژی ونزوئلا را نیز به عنوان نایب¬رئیس دوره‎ای کنفرانس اوپک برای دوره مشابه برگزید.
کنفرانس از رئیس کنونی، خالد الفالح (Khalid A. Al-Falih) و رییس کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC) عصام المرزوق (Issam A. Almarzooq) به دلیل رهبری مثال¬زدنی و مشارکت فعال آنان در جهت موفقیت بیاینه همکاری قدردانی نمود.
کنفرانس، مهندس هوگو پاتریسیو لارئا کابررا (Hugo Patricio Larrea Cabrera)، نماینده اکوادور در هیئت-عامل اوپک را به‌عنوان رئیس هیئت عامل و جوستو کامیلو انچوچوما (Justo Camilo Nchuchuma) نماینده گینه‌ی استوایی در هیئت عامل اوپک را به عنوان نایب رییس هیئت عامل اوپک در سال 2018 منصوب کرد.
کنفرانس تصمیم گرفت اجلاس عادی آینده اوپک در روز 22 ژوئن 2018 در وین برگزار شود.
در پایان، کنفرانس بار دیگر قدردانی پیوسته و عمیق خود را از ملت و دولت جمهوری اتریش و مقامات شهر وین، که میزبان بیش از 100 اجلاس وزارتی کنفرانس اوپک بودند، بخاطر میزبانی گرم و تمهیدات عالی برای برگزاری این نشست ابراز نمود.

نسخه قابل چاپ