چهارشنبه 8 بهمن 1399   10:37:16
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنیبیانیه پایانی اجلاس عادی 174 کنفرانس اوپک
22 ژوئن 2018 ( 1 تیر 1397)
وین، اتریش

یکصد و هفتاد و چهارمین اجلاس عادی کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز جمعه 22 ژوئن 2018 (1 تیر 1397) به ریاست سهیل محمد المزروعی (Suhail Mohamed Al Mazrouei) وزیر انرژی و صنعت امارات متحده عربی و رئیس هیئت نمایندگی این کشور در وین اتریش برگزار شد.
کنفرانس تبریکات خود به دبیرخانه اوپک برای برگزاری موفقیت¬آمیز هفتمین سمینار بین¬المللی اوپک را ابراز نمود. هم¬چنین از کشورهای عضو اوپک و تمامی سخنرانان، حامیان و هیئت¬های نمایندگی، که این سمینار را به یک رویداد مهم بدل کردند، تشکر کرد. وزرای شرکت¬کننده در کنفرانس بدل شدن سمینار بین¬المللی اوپک به عرصه¬ی جهانی واقعی برای بحث در خصوص چالش¬¬ها و فرصت¬هایی که صنایع نفت و انرژی با آنها مواجه هستند، را مورد توجه قرار دادند.
کنفرانس، درخواست کشور کنگو برای عضویت در اوپک را مورد بررسی قرار داد و تصمیم گرفت که درخواست این کشور را فوراً تصویب و اجرایی نماید.
کنفرانس، گزارش دبیرکل، و هم¬چنین گزارش و توصیه‌های کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC)، مورد حمایت کمیته فنی مشترک (JTC) که به منظور نظارت بر پایبندی به تعدیل¬های داوطلبانه تولید 24 کشور مشارکت¬کننده اوپک و غیراوپک در چهارچوب بیانیه همکاری تشکیل شده بود و هم¬چنین گزارش هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک و موضوعات گوناگون اداری را مورد بررسی قرار داد.
کنفرانس، تحولات بازار نفت را از زمان برگزاری آخرین اجلاس در وین در اواخر نوامبر 2017 تاکنون را تجزیه و تحلیل نموده و به بررسی چشم¬انداز بازار نفت برای باقیمانده سال 2018 پرداخت. کنفرانس این نکته را مورد توجه قرار داد که با توجه به استمرار وضعیت مناسب اقتصاد جهانی، قوی ماندن نسبی تقاضای نفت، البته با وجود برخی نااطمینانی¬ها، و مشخصاً تداوم روند متوازن شدن مجدد بازار، وضعیت بازار نفت طی شش ماه گذشته بهبود بیشتری یافته است. افزون بر این، بازگشت ثبات و خوش¬بینی بیشتر به صنعت نفت جهان، مورد استقبال تمامی بازیگران قرار گرفته است.
کنفرانس، تداوم تعهد اوپک نسبت به بازارهای باثبات، منافع متقابل کشورهای تولیدکننده، عرضه کافی، اقتصادی و مطمئن نفت به مصرف¬کنندگان، و بازده منصفانه برای سرمایه¬گذاری¬های انجام گرفته را مجدداً مورد تاکید قرار داد و بهبود کلی شرایط و گرایشات بازار و بازگشت اعتماد و سرمایه¬گذاری به صنعت نفت را مورد توجه قرار داد.
کنفرانس هم¬چنین به یادآوری قطعنامه اجلاس 171 کنفرانس اوپک مورخ 30 نوامبر 2016 ( 10 آذر 1395) برای تعدیل تولید به میزان 2/1 میلیون بشکه در روز پرداخت.
هم¬چنین یادآور شد سطح پایبندی کشورهای عضو اوپک بیش از میزان مورد نیاز بوده است و پایبندی در ماه مه 2018 به سطح 152 درصد رسید.
بر همین اساس، کنفرانس بدینوسیله تصمیم گرفت که کشورها از ابتدای ژوئیه 2018 (10 تیر 1397) تلاش خواهند کرد تا کماکان طی دوره باقی¬مانده به سطح کلی پایبندی 12 کشور اوپک پایبند مانده و سطح مذکور را به سطح 100 درصد کاهش دهند و مقرر گردید کمیته نظارتی وزارتی مشترک (JMMC) شرایط را تحت نظارت قرار داده و به رئیس کنفرانس گزارش کند.
کنفرانس از تمامی کشورهای عضو اوپک، هم¬چنین تولیدکنندگان غیراوپک مشارکت‌کننده در اجرای مفاد بیانیه همکاری تاریخی برای انجام تعدیل¬های داوطلبانه تولید آن‌ تاکنون در سال جاری قابل مشاهده است، تشکر نمود.
کنفرانس از کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC)، کمیته فنی مشترک (JTC) و دبیرخانه اوپک برای مشارکت ارزشمند آن‌ها در فراهم کردن شفافیت لازم برای اجرای کامل و به¬موقع تصمیمات داوطلبانه تولید عمیقاً قدردانی کرد.
کنفرانس هم¬چنین کار مهم انجام شده توسط این کمیته¬ها به منظور بررسی و بازنگری شاخص جایگزین و یا تعدیل شده برای سنجش تاثیر بیانیه همکاری را مورد توجه قرار داد. کنفرانس از یافته¬های این کمیته¬ها مبنی بر اینکه سنجش ثبات بازار صرفاً با استفاده از یک شاخص کفایت نمی¬کند حمایت کرد و در نتیجه، اعلام داشت مجموعه¬ای از شاخص¬های جامع¬تر و آینده نگرانه برای ارتقاء عمق تحلیلی و درک از پویایی¬های عرضه و تقاضای پیچیده جهانی نفت در افقی فراتر از کوتاه مدت توصیه می¬شود.
کنفرانس هم¬چنین اذعان داشت که کشورهای غیراوپک مشارکت‌کننده در بیانیه همکاری نقش مهمی ایفا نمودند و در این زمینه، کنفرانس بر اهمیت چهارمین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک که روز  23 ژوئن 2018 (2 تیر 1397) در دبیرخانه اوپک برگزار می¬شود، تأکید کرد.
کنفرانس هم¬چنین از گفتگوهای مثبت و تعاملات فنی کارشناسی که میان تمامی کشورهای حاضر در بیانیه همکاری صورت گرفته است، استقبال کرد. این فعالیت¬ها شامل سومین اجلاس فنی اخیر کشورهای تولیدکننده اوپک و غیراوپک مورخ 19 ژوئن 2018 (29 خرداد 1397)، که بر عوامل بنیادین بازار نفت و چشم¬اندازهای میان مدت تمرکز داشت، می¬شود.
کنفرانس تصمیم گرفت اجلاس عادی آینده اوپک در روز 3 دسامبر 2018 (12 آذر 1397) در وین برگزار شود.
در پایان، کنفرانس بار دیگر قدردانی پیوسته و صمیمانه خود را نسبت به دولت و ملت جمهوری اتریش و مقامات شهر وین بخاطر میزبانی گرم و تمهیدات عالی برای برگزاری این نشست ابراز نمود.

نسخه قابل چاپ