چهارشنبه 8 بهمن 1399   10:57:28
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنیبیانیه پایانی چهارمین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک
23 ژوئن 2018 ( 2 تیر 1397)
وین، دبیرخانه اوپک
---------------------
چهارمین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک روز شنبه 23 ژوئن 2018 (2 تیر 1397) مشترکاً به ریاست سهیل محمد المزروعی (Suhail Mohamed Al Mazrouei) وزیر انرژی و صنعت امارت متحده عربی و رئیس هیئت نمایندگی این کشور و الکساندر نواک (Alexander Novak)، وزیر انرژی فدراسیون روسیه در وین، اتریش برگزار شد.
اجلاس، مجدداً حقوق مردم و کشورها در زمینه اعمال حاکمیت دائمی بر منابع و ثروت¬های طبیعی-شان را یادآور شد.
اجلاس، تداوم پایبندی کشورهای تولیدکننده مشارکت¬کننده در "بیانیه همکاری" به بازار باثبات، منافع متقابل کشورهای تولیدکننده، عرضه کافی، اقتصادی و مطمئن نفت به مصرف¬کنندگان، و بازده منصفانه برای سرمایه¬گذاری¬های انجام گرفته را مجدداً مورد تایید قرار داد و بهبود کلی شرایط و گرایشات بازار و بازگشت اعتماد و سرمایه¬گذاری به صنعت نفت را مورد توجه قرار داد.
این اجلاس به یادآوری قطعنامه اجلاس 171 کنفرانس اوپک مورخ 30 نوامبر 2016 ( 10 آذر 1395) برای تعدیل تولید 2/1 میلیون بشکه در روز تولید اوپک برای کشورهای عضو اوپک، با تفاهم حاصله با کشورهای کلیدی تولیدکننده غیراوپک مشارکت¬کننده شامل فدراسیون روسیه، برای همکاری در زمینه تعدیل تولید به میزان 600 هزار بشکه در روز پرداخت.
این اجلاس هم¬چنین به یادآوری بیانیه همکاری مورد توافق در تاریخ 10 دسامبر 2016 ( 20 آذر 1395) و بالا بودن بیش از حد لازم سطح پایبندی کشورهای مشارکت¬کننده در بیانیه همکاری پرداخت و اعلام شد که سطح پایبندی در ماه مه 2018 به 147 درصد رسیده بود.
بر همین اساس، چهارمین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک بدینوسیله تصمیم گرفت که کشورها، از ابتدای ژوئیه 2018 (10 تیر 1397) تلاش خواهند کرد تا کماکان طی دوره زمانی باقیمانده اجرای "بیانیه همکاری"، ضمن کاهش سطح کلی پایبندی، میزان تعدیل داوطلبانه را به 100 درصد برسانند و مقرر گردید کمیته نظارتی وزارتی مشترک (JMMC) شرایط را رصد نموده و مراتب را به رئیس اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک گزارش کند.
کنفرانس مراتب قدردانی عمیق خود از کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC)، کمیته فنی مشترک (JTC) و دبیرخانه اوپک برای مشارکت سازنده و موثر آن‌ها در فراهم کردن شفافیت لازم برای اجرای کامل و به¬موقع تصمیمات داوطلبانه تولید ابراز نمود.
بر اساس تصمیم اتخاذ شده، اجلاس وزارتی آینده اوپک و غیراوپک در روز 4 دسامبر 2018 (13 آذر 1397) در وین برگزار شود.
اجلاس، قدردانی صمیمانه خود را نسبت به ملت و دولت جمهوری اتریش و مقامات شهر وین بخاطر میزبانی گرم و تمهیدات عالی برای برگزاری این نشست ابراز نمود.

نسخه قابل چاپ