جمعه 8 اسفند 1399   02:33:42
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


نفت خام
  • قیمت نفت‌خام در ماه ژانویه 2021، تحت تاثیر عوامل بنیادین قوی بازار، پیش‌بینی کاهش عرضه نفت و افت سطح ذخیره‌سازی‌ها به شدت افزایش یافت. در بازار تک محموله‌ها، انتظار بازار از افزایش تقاضا که بیشتر به دلیل نفوذ موج سرما در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا می‌باشد، به افزایش قیمت کمک کرد.
  • میانگین ماهانه قیمت سبد نفتی اوپک در ماه ژانویه 2021، برای سومین ماه متوالی افزایش یافت و به بالاترین سطح از ماه مارس 2020 رسید. به طوری که با 5/21 دلار در هر بشکه افزایش به 54/38 دلار در هر بشکه رسید. علاوه بر این، قیمت انواع نفت‌خام‌های شاخص و قیمت‌های رسمی فروش به ویژه برای نفت‌خام‌های متوسط و سنگین ترش ارسالی به بازار آسیا نیز با افزایش روبرو گردید. میانگین قیمت این سبد از ابتدای سال با 10/72 دلار در هر بشکه کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به 54/38 دلار در هر بشکه، رسید.   
  • در ماه ژانویه 2021، قیمت نفت‌خام در بازار آتی‌ها برای سومین ماه متوالی افزایش یافت که این افزایش، بیشتر تحت تاثیر عوامل بنیادین قوی بازار، کاهش عرضه نفت و افت ذخیره‌سازی‌ها بود. واکسیناسیون کووید19 و تلاش‌های مداوم اوپک و کشورهای غیر اوپک مشارکت‌کننده در بیانیه همکاری برای تراز بیشتر در عرضه و تقاضای نفت نیز موثر بر افزایش قیمت بودند. علاوه بر این، بازار قوی سهام، کاهش شدید سطح ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام، تضعیف ارزش دلار و سرمای شدید در آمریکا، اروپا و آسیا، باعث تقویت قیمت نفت در بازار آتی‌ها شدند. به طوری که قیمت نفت‌خام‌های شاخص برنت و دبلیو‌تی‌آی در قراردادهای آتی، به ترتیب در بازارهای بورس لندن و نیویورک، با 5/10 و 5/03 دلار در هر بشکه افزایش، به 55/32 و 52/10 دلار در هر بشکه، رسید. میانگین قیمت این نفت‌خام‌ها از ابتدای سال 2021 به ترتیب با 8/35 و 5/43 دلار در هر بشکه کاهش نسبت به مدت مشابه سال 2020، معادل 55/32 و 52/10 دلار در هر بشکه بود. قیمت نفت‌خام شاخص عمان در بازار بورس دبی در ماه ژانویه، با 4/82  دلار در هر بشکه افزایش به 54/95 دلار در هر بشکه افزایش یافت. میانگین قیمت این نفت‌خام از ابتدای سال 2021 نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 9/46 دلار در هر بشکه کاهش  به 54/95 دلار در هر بشکه تنزّل یافت.
  •  خالص وضعیت خرید نفت‌خام‌‌‌های شاخص برنت و دبلیو‌تی‌آی توسط صندوق های پوشش ریسک و سایر مدیران مالی، تحت تاثیر افزایش قیمت‌های آتی و پیش‌بینی بهبود بیشتر در تراز عرضه و تقاضا حدود 11 درصد افزایش یافت.
  • ساختار بازارهای بورس لندن، دبی و نیویورک برای نفت‌خام‌های شاخص برنت، عمان و دبلیو‌تی‌آی، در ماه ژانویه 2021، به دلیل پیش‌بینی بهبود در بازار نفت و شتاب در تراز عرضه و تقاضا که بیشتر تحت تاثیر پایبندی کشورهای اوپک پلاس به توافقات صورت گرفته می‌باشد، در حالت بکواردیشن قرار گرفت.
  • در ماه ژانویه 2021، در بازارهای اروپا، آمریکا و آسیا، قیمت نفت‌خام‌های شیرین سبک در مقابل قیمت نفت‌خام‌های متوسط و سنگین ترش تقویت یافت که این امر بیشتر به دلیل تقاضای قوی برای فرآورده‌های نفتی سبک بود.
بازار فرآورده های نفتی و عملیات پالایشی
سودهای پالایشی
  • در ماه ژانویه 2021، سودهای پالایشی، تحت تاثیر بازار پر رونق بنزین در مناطق مختلف جهان بهبود یافت. در آمریکا، علی‌رغم افزایش بهره‌برداری از پالایشگاه‌ها و بالا رفتن سطح ذخیره‌سازی‌ فرآورده‌های نفتی، تعطیلات فصلی و مسافرت‌های شهری و بین شهری، باعث افزایش تقاضا برای سوختهای مخصوص حمل و نقل شد. در اروپا، سودهای پالایشی بر خلاف ماه گذشته با افزایش روبرو شدند، ولی با این حال، ضعف تقاضای فصلی و شرایط سخت قرنطینه، مانع از افزایش چشمگیر شد. در آسیا نیز مانند سایر مناطق، بازار قوی بنزین، بازار ضعیف سایر فرآورده‌های نفتی را جبران کرد.
  • به این ترتیب، سودهای پالایشی برای نفت‌خام‌ شاخص دبلیو‌تی‌آی در خلیج‌مکزیک، در ماه ژانویه، با 1/31 دلار در هر بشکه افزایش نسبت به ماه دسامبر به 9/42 دلار در هر بشکه رسید. سودهای پالایشی برای نفت‌خام‌ شاخص برنت در اروپا با افزایش 0/74 دلار در هر بشکه به 1/26 دلار در هر بشکه ترقی کرد. در آسیا، سودهای پالایشی برای نفت‌خام‌ شاخص عمان با 0/76 دلار در هر بشکه افزایش به 1/60 دلار در هر بشکه رسید. در ماه مورد بررسی، سودهای پالایشی برای نفت‌خام‌های‌‌ شاخص دبلیو‌تی‌آی و برنت، به ترتیب، در خلیج‌مکزیک و رتردام، 3/05 و 3/70 دلار در هر بشکه  پایین‌تر از مدت مشابه سال قبل قرار گرفتند. این در حالی بود که سودهای پالایشی برای نفت‌خام‌‌ شاخص عمان در سنگاپور، 2/48 دلار در هر بشکه  بالاتر از مدت مشابه سال قبل قرار گرفت.

 
نسخه قابل چاپ