دوشنبه 15 خرداد 1402   18:11:55
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


نفت خام
در ماه اوت 2022، قیمت نفت‌خام‌ در بازار تک‌محموله‌، به دلیل اقدام به فروش موسسات مالی برای سودجویی بیشتر که نگرانی‌ها از کمبود عرضه نفت در بازار، به ویژه در شمال شرق اروپا و مدیترانه را کاهش داد، کمتر از ماه ژوئیه بود.
در ماه مذکور، میانگین قیمت سبد نفتی اوپک، تحت تاثیر کاهش قیمت نفت‌خام‌های شاخص این سبد، برای دومین ماه متوالی، کمتر از ماه گذشته بود. به طوری که با  6/65 دلار در هر بشکه، معادل 6/1 درصد، کاهش نسبت به ماه ژوئیه،  به 101/90 دلار در هر بشکه، رسید.
قیمت نفت‌خام‌های شاخص در قراردادهای آتی به دلیل پیش‌بینی محدوده نوسانی وسیع برای قیمت نفت و کاهش نقدینگی در بازار که موثر از کاهش بیشتر در بهره‌های باز در قراردادهای آتی در بازارهای بورس لندن و نایمکس برای نفت‌خام‌های شاخص برنت و دبلیو‌تی‌آی بود، با کاهش روبرو شد و به کمترین رقم در 6 ماه گذشته تنزل یافت.  شرایط بازار تحت تاثیر نگرانی‌های مربوط به کاهش رشد تقاضا و اقتصاد و تاثیر کم شدن اجرای سیاست‌های پولی قرار گرفته بود. به هر حال، به دلیل پیش‌بینی رشد قوی تقاضای نفت در سال‌های 2022 و 2023، عوامل بنیادین بازار نفت نسبتا قوی بودند و تغییر چشمگیری نسبت به ماه ژوئیه نداشتند.
قیمت نفت‌خام‌های شاخص برنت و دبلیو‌تی‌آی در قراردادهای آتی، به ترتیب در بازارهای بورس لندن و نیویورک، با 7/38 و 7/90 دلار در هر بشکه کاهش، به 97/74 و 91/48 دلار در هر بشکه، رسید. قیمت نفت‌خام شاخص عمان در قراردادهای آتی، در بازار بورس دبی در ماه اوت با 5/66 دلار در هر بشکه کاهش به 97/24 دلار در هر بشکه رسید.
 صندوق های پوشش ریسک و سایر مدیران مالی، در ماه اوت، با توجه به چشم‌انداز نه چندان مطلوب اقتصاد و تقاضای نفت، موقعیت خرید خود را کاهش دادند. سایر موارد، مانند کاهش قیمت نفت، افزایش محدوده نوسانی قیمت آتی نفت و شروع مجدد اجرای مقررات قرنطینه در برابر ویروس کووید-19 در برخی شهرهای چین نیز موثر بر این کاهش موقعیت بودند.

 
بازار فرآورده‌های نفتی و عملیات پالایشی

سودهای پالایشی

آمریکا: مطابق اطلاعات اولیه‌، واردات نفت‌خام آمریکا در ماه اوت 2022، به طور متوسط به 6/1 میلیون بشکه در روز، رسید. این در حالی است که صادرات نفت‌خام این کشور به رکورد جدید 4 میلیون بشکه در روز، در ماه اوت افزایش یافت. واردات فرآورده های نفتی ایالات متحده در ماه اوت با یک کاهش فصلی 5 درصدی مواجه شد در حالیکه صادرات فرآورده های نفتی نسبت به ماه قبل افزایش یافت.
چین: واردات نفت‌خام چین در ماه ژوئیه 2022، در سطوح پائین باقی ماند و به طور متوسط به 8/8 میلیون بشکه در روز رسید. داده های اخیر منتشر شده در ماه اوت نشان می دهد واردات نفت خام چین به 9/5 میلیون بشکه در روز افزایش یافته هرچند هنوز هم 10 درصد نسبت به سطح واردات سال گذشته کمتر است. واردات فرآورده های نفتی چین در ژوئن2022 به دلیل افزایش واردات LPG، 8 درصد افزایش یافت. صادرات فرآورده های نفتی چین نیز در ماه اوت به دلیل افزایش صادرات بنزین، نفت کوره  و گازوئیل، 2 درصد افزایش یافت.
هند: واردات نفت خام هند نسبت به ماه قبل 3 درصد افزایش یافت و به طور متوسط به 4/8 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئیه رسید. واردات نفت خام از روسیه در سطحی بیش از 1 میلیون بشکه در روز باقی ماند. واردات فرآورده های نفتی با 7 درصد افزایش یافت و عمدتا LPG ، نفت کوره  و گازوئیل در این افزایش نقش داشتند. صادرات فرآورده های نفتی یک کاهش فصلی 18 درصدی را تجربه کرد که عمدتا مرتبط با کاهش صادرات نفتا و گازوئیل است.
ژاپن: واردات نفت خام ژاپن از سطوح پائین 11 ماه قبل افزایش یافت و به میانگین 2/6 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئیه رسید.  واردات و صادرات فرآورده های نفتی ژاپن، هر دو افزایش یافتند به نحوی که حجم واردات LPG و نفت سفید و حجم صادرات سوخت جت و نفت کوره افزایش یافت.
اروپا: واردات نفت کشورهای اروپایی عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی( OECD) در ماه مه افزایش و صادرات نفت خام از این منطقه در پائین تر سطح 7 سال گذشته باقی ماند. واردات فرآورده های نفتی در ماه مه و ژوئن کاهش یافت و در ماه ژوئیه دوباره افزایش یافت و صادرات فرآورده های نفتی نیز در ماه مه تقویت شد.
 


 
نسخه قابل چاپ