جمعه 4 بهمن 1398   18:26:16
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


روند قيمت‌ها

در هفته منتهی به 15  ماه ژانویه ، قیمت تک‌محموله‌های ال‌ان‌جی در بازار گاز شمال شرق آسیا با 2 سنت افزایش نسبت به  هفته قبل به   5/46 دلار در هر میلیون بی تی یو افزایش یافت و در بازار گاز جنوب غرب اروپا نیز قیمت تک‌محموله‌ها با 15 سنت افزایش نسبت به هفته  قبل به 3/65 دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو افزایش یافت. در منطقه آسیا قیمت پیشنهادی از سوی عرضه کنندگان تحت تاثیر وقوع آتش سوزی در خط لوله "صباح-سارواک" شرکت پتروناس عامل افزایش اندک قیمت تک محموله ها در بازار گاز شمال شرق آسیا شد. این امر موجب شده است تا شرکت پتروناس برای تامین محموله-های قراردای خود اقدام به خرید از بازار تک محموله ها نماید که در نتیجه باعث افزایش قیمت پیشنهادی از سوی عرضه کنندگان شده است. خط لوله "صباح-سارواک" یکی از منابع اصلی تامین گاز خوارک ورودی مجتمع "بن طلوع" به ظرفیت تولید 30 میلیون تن در سال می باشد. در عین حال بر اساس گزارش موسسه "آرگوس" قیمت تک محموله ها برای تحویل در نیمه اول ماه فوریه با 8 سنت افزایش نسبت به گزارش هفته قبل به 5/61 دلار در هر میلیون بی تی یو و برای تحویل در نیمه دوم همین ماه با 6/5 سنت افزایش به 5/34  دلار در هر میلیون بی تی یو ارزیابی شده است. با توجه به پیش بینی اعتدال دمای هوا برای ماه مارس انتظار می رود با توجه به عرضه مناسب تک محموله ها به این بازار، قیمت تک-محموله ها برای تحویل در ماه مارس روندی نزولی داشته باشد و قیمت تک محموله ها برای تحویل در این ماه در حدود 4/9 دلار در هر میلیون بی تی یو ارزیابی شده است. در عین حال افزایش تفاوت فاصله قیمت بین منطقه "آتلانتیک" و "پاسیفیک" باعث شده است تا بخش بیشتری از محموله های ال ان جی آمریکا به بازار شمال شرق آسیا روانه شود. در بازار گاز جنوب غرب اروپا با وجود کاهش قیمت گاز در بازارهای اصلی این منطقه تقویت ارزش یورو در برابر دلار طی هفته گذشته عامل اصلی افزایش قیمت گاز طی هفته گزارش است.


 
  • در سال 2020 تولید گاز شیل چین تحت تاثیر افزایش سرمایه گذاری و درخواست دولت برای افزایش تولید داخلی گاز با رشد بیشتری ادامه خواهد یافت .
  • بر اساس سند پنج ساله تدوین شده اداره انرژی چین تولید گاز شیل این کشور تا انتهای سال 2020 بایستی به 30 میلیارد متر مکعب در سال افزایش یابد
  • چین دومین کشور دارنده ذخایر گاز شیل جهان پس از آمریکا می باشد و حجم ذخایر قابل استحصال گاز شیل این کشور 31 تریلیون مترمکعب برآورد شده است .
  • واردات ال ان جی منطقه اروپا  طی سال های 2021 و 2022 تحت تاثیر  کاهش رشد ظرفیت مایع سازی جهانی و رشد تقاضای منطقه آسیا کاهش خواهد یافت.
  • بخش قابل ملاحظه ای از طرح های تبدیل مجدد به گاز در منطقه آسیا در حال ساخت می باشد این امر باعث خواهد شد  بخشی از ظرفیت های جدید تولید به مقصد آسیا روانه شود.
  • در سال 2019 واردات ال ان جی چین 64/9 میلیون تن بوده است که به ظرفیت تبدیل مجدد به گاز این کشور به میزان 67/5 میلیون تن در سال بسیار نزدیک بوده و این در حالی است واردات ال-ان جی این کشور طی سالهای آینده روندی افزایشی خواهد داشت.
  • عقد قراردادهای کوتاه مدت ال ان جی  عربستان سعودی با شرکت های تولید کننده آمریکا، بیانگر این موضوع است که حتی در صورت کاهش تولید نفت، توان صادراتی نفت خام این کشور افزایش خواهد یافت.
  • هند در نظر دارد تا سهم گاز طبیعی  در سبد انرژی خود را در سال 2030 با 9 درصد افزایش نسبت به سهم کنونی ( 6 درصد ) به 15 درصد برساند .

 
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 760