پنجشنبه 8 اسفند 1398   20:40:54
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


روند قيمت‌ها
  • در هفته منتهی به 19  ماه فوریه ، قیمت تک‌محموله‌های ال‌ان‌جی در بازار گاز شمال شرق آسیا با 1 سنت کاهش نسبت به  گزارش هفته قبل به 2/73 دلار در هر میلیون بی تی یو تنزل یافت و در بازار گاز جنوب غرب اروپا نیز قیمت تک‌محموله‌ها با 30 سنت افزایش   نسبت به هفته گذشته  به 2/65 دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو افزایش یافت. در حال حاضر بازار شمال شرق آسیا با افزایش عرضه تک محموله ها مواجه است و تقاضای ضعیف و شیوع ویروس کرونا از عوامل مهم تضعیف تقاضای چین که از مهمترین وارد کنندگان این منطقه می باشد مواجه است. در هفته گذشته علاوه بر پنج عرضه کننده، مجتمع ال ان جی ساخالین نیز مناقصه ای برای محموله ای برای تحویل در پایان ماه مارس اعلام نمود که بیانگر عرضه بیش از تقاضای منطقه در شرایط کنونی می باشد. در حال حاضر بر اساس گزارش موسسه "آرگوس" قیمت تک محموله ها برای تحویل در نیمه اول ماه آوریل در منطقه شمال شرق آسیا 2/85 دلار در هر میلیون بی تی یو ارزیابی شده است که نشان دهنده عدم  احتمال افزایش قیمت تک محموله در کوتاه مدت این بازار و تقاضای ضعیف از سوی مصرف کنندگان مهم و سنتی این منطقه می باشد. با اینحال تنزل قیمت ها باعث شده است تا درخواست های خرید از سوی خریداران هندی بویژه برای ماه آوریل افزایش یابد. بر اساس گزارش موسسه "آرگوس" قیمت این تک محموله ها برای تحویل در نیمه اول ماه آوریل 2/5 دلار در هر میلیون بی تی یو برآورد شده است. در منطقه شمال غرب اروپا قیمت تک-محموله ها تحت تاثیر افزایش قیمت گاز در بازار تی تی اف به دلیل مشکلات پیش آمده در خط لوله انتقال گاز از نروژ و تاخیر در تزریق چندین محموله ال ان جی به شبکه خط لوله به دلیل شرایط نامناسب آب و هوا در انگلستان افزایش یافت. با توجه به پیش بینی اعتدال دمای هوای طی دو هفته آینده، این امر منجر به کاهش مصرف گاز و عدم افزایش قیمت ها در این منطقه خواهد شد.

  • در حالیکه انتظار می رفت تنزل قیمت ها سبب توقف فعالیت و یا کاهش عرضه از سوی برخی صادرکنندگان شود اما بروز ویروس کرونا و کاهش واردات چین، بازار جهانی ال ان جی را با شوک قابل توجهی از سمت تقاضا روبرو نموده است.
  • افزایش عرضه قابل توجه عرضه از سوی عرضه کنندگان ال ان جی آمریکا و کاهش قیمت های ال ان-جی منجر به لغو خرید و یا عدم برداشت تعدادی از محموله های ال ان جی آمریکا از سوی خریداران شده است.
  • بالاتر بودن قیمت گاز در قراردادهای بلند مدت وابسته به نفت باعث شده است تا بسیاری از خریداران بویژه هند اقدام به مذاکره برای تغییر قیمت ها نمایند که در صورت عدم موفقیت احتمالا برداشت را به سال بعد موکول و اقدام به خرید از بازار تک محموله ها خواهند کرد.
  • بر اساس چشم انداز جدید منتشر شده شرکت "شل" از عرضه و تقاضای جهانی ال ان جی ، رشد مازاد ال ان جی جهان در سال 2021 به دلیل افزایش تقاضای منطقه آسیا کاهش خواهد یافت.
  • بر اساس چشم انداز جدید، تقاضای جهانی ال ان جی تا سال 2040 با بیش از دو برابر افزایش به 700 میلیون تن در سال خواهد رسید و نیمی از این افزایش جذب منطقه آسیا خواهد شد.
  • فروش محموله های ال ان-جی شرکت شل در سه ماهه چهارم سال 2019 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2/7 میلیون تن افزایش یافت
  • شرکت "گازپروم" روسیه در ماه دسامبر سال 2019 تنها مقدار کمی گاز توسط خطوط لوله "پاور سیبریا" به چین صادر نمود.
  • فاز اول توافق تجاری چین و آمریکا و اعلام وزارت دارائی چین مبنی بر حذف تعرفه 25 درصدی ال ان جی وارداتی از آمریکا می تواند انگیزه ای برای واردات بیشتر تک محموله های ال-ان جی از آمریکا و کاهش واردات گاز از خط لوله "پاور آو سیبریا" گردد.

 
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 869