يكشنبه 22 تير 1399   13:39:15
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


روند قیمت ها
  • در هفته منتهی به اول ماه ژوئیه ، قیمت تک‌محموله‌های ال‌ان‌جی در بازار گاز شمال شرق آسیا بدون تغییر  نسبت به  هفته قبل در سطح 2/1 دلار در هر میلیون بی تی یو باقی ماند و در بازار گاز جنوب غرب اروپا قیمت تک‌محموله‌های ال‌ان‌جی با 10 سنت افزایش  نسبت به هفته قبل  به 2 دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو رسید. در بازار شمال شرق آسیا پیش بینی افزایش تقاضا برای خرید تک محموله ها برای ماه اوت باعث عدم کاهش قیمت فروش تک محموله ها از سوی فروشندگان گردید. در حال حاضر قیمت تک محموله های برای تحویل در ماه اوت در محدوده 2/3 الی 2/15 دلار در هر میلیون بی تی یو قرار گرفته است و نسبت به هفته قبل 10 سنت افزایش یافته است. در حال حاضر در این بازار تقاضا برای خرید تک محموله ها برای ماه سپتامبر اندک بوده و شاخص قیمت تک محموله های موسسه آرگوس برای تحویل در نیمه اول این ماه 2/27 و برای نیمه دوم 2/27 دلار در هر میلیون بی تی یو می باشد. در عین حال افزایش عرضه محموله های جدید از سوی قطر، آنگولا، روسیه و استرالیا عامل دیگر کاهش قیمت تک محموله ها در نیمه دوم سپتامبر می باشد. از سوی دیگر احتمال افزایش تقاضای بازار در ماه اکتبر و رشد قیمت ها به میزان 50 سنت نسبت به ماه سپتامبر سبب شده است با توجه به قیمت های پائین تک محموله ها، خریداران و فروشندگان اقدام به استفاده از مخازن ذخیره سازی شناور به منظور ذخیره سازی گاز نمایند.
  • صادرات  گاز شرکت “گازپروم”   به منطقه اروپا و  ترکیه   در سه ماهه اول سال2020، نسبت به سال 2019 تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای گاز و افزایش رقابت با عرضه کنندگان ال ان جی آمریکا، 19درصد کاهش یافته است.
  • عامل اصلی کاهش صادرات  گاز از طریق  خط لوله شرکت “گازپروم”، اقدام خریداران برای  خرید تک محموله های ال ان جی با قیمت های  پائین تر به جای واردات گاز از  محل قراردادهای بلند مدت واردات از طریق خط لوله با قیمت-های بالاتر می باشد.
  • با وجود موفقیت ابتدائی  راهبرد سهم بازار و افزایش فروش گاز از طریق سکوی فروش الکترونیکی شرکت “گازپروم”، اما سقوط قیمت گاز در بازارهای اصلی اروپا به یک دلار در هر میلیون بی-تی یو این شرکت را وادار به تغییر راهبرد اتخاذ شده نموده است.
  • ظرفیت تولید ال ان جی قطر در فاز اول توسعه  از ۷۷ میلیون تن در سال2020   به ۱۱۰ میلیون تن در سال 2025، و در فاز دوم توسعه  به ۱۲۶ میلیون تن در سال 2027 افزایش خواهد یافت.
  • دهمین محموله ال ان جی ال-ان جی به پایانه  واردات موندرا هند که  از ماه ژانویه سال 2020 به بهره برداری رسیده  است به شبکه توزیع خط لوله هند تزریق شد.
  • کاهش قیمت محموله های ال ان جی و کاهش فاصله قیمت گاز با بنزین موجب افزایش تقاضای گاز در بخش حمل و نقل این کشور و ایجاد افق مثبت برای افزایش تقاضای ال ان جی  چین شده است.
  • صادرات ال ان جی آمریکا در ماه های اخیر با کاهش شدید مواجه بوده است.
  • به عقیده برخی از کارشناسان وقوع موج دوم شیوع ویروس کرونا و  گسترش خدمات دورکاری باعث تغییر ساختاری رفتار مصرف کننده گان و تاثیر منفی بر تقاضای بخش حمل و نقل و تجارت و عدم بازگشت تقاضای انرژی از جمله ال ان جی به مقادیر قبل از شیوع این ویروس خواهد شد.
  • شرکت بوتاش ترکیه، مناقصه‌ای به منظور ساخت خط لوله گاز طبیعی به جمهوری خودمختار نخجوان اعلام کرده است. 
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1281