جمعه 30 اردیبهشت 1401   21:23:02
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


روند قیمت
در هفته منتهی به  چهارم فوریه قیمت تک محموله های ال ان جی در بازار گاز شمال شرق آسیا با 1/51  دلار کاهش به 29/51 دلار در هر میلیون بی تی یو تنزل یافت و در بازار گاز شمال غرب اروپا، قیمت تک محموله های ال ان جی تقریباً بدون تغییر باقی ماند.

قیمت تک محموله های ال ان جی در منطقه اروپا تحت تأثیر ازسرگیری انتقال گاز نروژ از طریق خط لوله و افزایش واردات گاز از روسیه، کاهش یافت. این امر موجب شد تا قیمت گاز در قراردادهای با موعد نزدیک در بازار تی تی اف در ابتدای هفته گزارش به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یابد. صادرات گاز نروژ به منطقه اروپا در روز دوشنبه سی ویکم ژانویه نسبت به روز شانزدهم همین ماه از 263 میلیون مترمکعب به 347 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافت و منجر به کاهش قابل ملاحظه قیمت گاز در قراردادهای گاز در بازار تی تی اف شد.
بعلاوه چشم انداز افزایش تولید برق از منابع بادی، کاهش مصرف گاز به منظور مصارف گرمایشی و  کاهش دمای هوا طی چند هفته آینده نیز در کاهش قیمت گاز در بازار تی تی اف اثرگذار بوده است. افزایش انتقال گاز نروژ و کاهش مصرف می تواند منجر به افزایش سطوح ذخایر گاز در اغلب کشورهای مهم مصرف کننده این منطقه که در حال حاضر در سطوح پائین قرار دارد، شود. افزون بر این، تعداد محموله های ال ان جی وارد شده به منطقه اروپا در ماه ژانویه نسبت به زمان مشابه سال قبل با 42 محموله افزایش به 154 محموله افزایش یافته است.
با این حال در روزهای پایانی هفته گزارش تحت تأثیر افزایش قیمت گاز به دلیل کاهش دما در بخش هایی از منطقه منجر به افزایش اندک قیمت گاز در بازار تی تی اف و تک محموله ها شد.
شایان ذکر است که در روز چهارم ماه فوریه، قیمت شاخص فروش تک محموله های ال ان جی انتشاریافته توسط مؤسسه «آرگوس» برای بازار شمال¬غرب اروپا برای نیمه اول و دوم ماه  ماه مارس 25/90 دلار در هر میلیون بی تی یو اعلام شده است که نسبت به گزارش هفته قبل تقریباً بدون تغییر باقی مانده است.


 
نسخه قابل چاپ