دوشنبه 26 مهر 1400   01:22:47
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


روند قیمت
  • در هفته منتهی به  هشتم ماه اکتبر قیمت تک محموله های ال ان جی در بازار گاز شمال شرق آسیا با 3/08 دلار افزایش نسبت به گزارش هفته قبل به 37/22 دلار در هر میلیون بی تی یو صعود نمود. در بازار گاز جنوب غرب اروپا و در روندی بر خلاف بازار شمال-شرق آسیا قیمت تک محموله ها با 3/1 دلار کاهش به 29/15 دلار در هر میلیون بی تی یو تنزل یافت.
  • در بازار گاز شمال شرق آسیا قیمت تک محموله های ال ان جی تحت تاثیر رشد قابل ملاحظه درخواست های خرید کشورهای مهم مصرف کننده این منطقه بویژه کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی به منظور تامین تقاضای فصل زمستان و افزایش قیمت گاز در بازار گاز تی تی اف روندی افزایشی یافت. افزایش قیمت تک محموله ها در شرایطی رخ داده است که اعلام شده است طی دو هفته آینده محموله های جدیدی به بازار عرضه خواهد شد. این امر بیانگر انتظار دست اندرکاران بازار از پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در زمستان بویژه در زمان اوج تقاضای فصلی می باشد. با این حال در روزهای پایانی هفته گزارش، تنزل قیمت گاز در بازارهای اصلی گاز منطقه اروپا و افزایش عرضه محموله ها به بازار از منطقه پاسیفیک باعث تنزل قیمت تک محموله ها در بازار شد. افزایش فاصله قیمت تک-محموله ها با منطقه اروپا باعث شده است تا تعدادی از محموله های ال ان جی از منطقه آتلانتیک با موعد تحویل ماه نوامبر و دسامبر به مقصد آسیا ارسال شود. در حال حاضر فاصله قیمتی بین این دو حوضه با وجود افزایش نرخ کرایه کشتی های حمل  در سطحی بالاتر از هزینه حمل قرار داشته که موجب ارسال بیشتر محموله ها به منطقه آسیا خواهد شد. انتظار می رود قیمت تک محموله ها در کوتاه مدت و نزدیک شدن به فصل زمستان روندی صعودی داشته باشد. شایان ذکر است که در روز هشتم اکتبر، قیمت شاخص فروش تک محموله های ال ان جی انتشار یافته توسط مؤسسه «آرگوس» برای بازار  شمال شرق آسیا برای نیمه اول و دوم ماه نوامبر به ترتیب 37/21 و  37/49 دلار در هر میلیون بی تی یو اعلام شده است.
  • در بازار گاز منطقه اروپا قیمت تک محموله های ال ان جی تحت تاثیر پیش بینی کاهش دمای هوا در هفته های آتی و افزایش قیمت گاز در بازار تی تی اف افزایش یافت. کاهش عرضه گاز روسیه عامل اصلی افزایش قیمت گاز در بازار تی تی اف بوده است. طبق اعلام شرکت گازپروم صادرات گاز روسیه به منطقه اروپا در ماه سپتامبر نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته است و ممکن است در ماه اکتبر نیز مجدداً تنزل یابد. این در حالی است که سطوح ذخیره سازی گاز در منطقه اروپا در ماه اکتبر در سطح پائین تری نسبت به زمان مشابه سال قبل قرار دارد. قابل ذکر است که سردی غیر معمول در روزهای ابتدائی زمستان می تواند سبب کاهش تزریق گاز به مخازن ذخیره سازی گاز در کشورهای این منطقه شود. کاهش صادرات گاز نروژ و روسیه به منطقه اروپا در ماه سپتامبر عامل اصلی عدم تزریق گاز کافی به مخازن ذخیره سازی گاز در منطقه اروپا است. با این حال در روزهای پایانی هفته گزارش و اعلام افزایش صادرات گاز از روسیه و نروژ به اروپا روندی کاهشی بخود گرفت و منجر به کاهش قیمت گاز در بازارهای گاز منطقه آسیا شد. با وجود کاهش قیمت گاز و تک محموله ها در بازار اروپا، فاصله قیمتی همچنان برای ارسال محموله ها به منطقه آسیا برای عرضه کنندگان آمریکائی از منطقه آتلانتیک و بهره برداری از فاصله قیمتی بوجود آمده حتی در صورت عبور از مسیر طولانی تر دماغه امید نیک نسبت به کانال پاناما، فراهم است. شایان ذکر است که هشتم ماه اکتبر، قیمت شاخص فروش تک محموله های ال ان جی انتشار یافته توسط مؤسسه «آرگوس» برای بازار شمال غرب اروپا برای نیمه اول و دوم ماه نوامبر 29/30 دلار در هر میلیون بی تی یو اعلام شده است.
نسخه قابل چاپ