جمعه 4 بهمن 1398   18:52:26
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


برآورد سرمایه‌گذاری جهانی در فناوری‌های انرژی کم کربن
  •  طبق برآورد آژانس بین المللی انرژی در سال 2020، میزان سرمایه‌گذاری جهانی در فناوری‌های منتخب انرژی کم‌کربن طی سال‌های 2018-2015 حدود 930 میلیارد دلار بوده است. بیشترین میزان سرمایه‌گذاری مربوط به انرژی خورشیدی با  530 میلیارددلار (سهم 57 درصد) و انرژی بادی خشکی با 300 میلیارد دلار (سهم 32 درصد) بوده است. در این میان، کمتر از 5 میلیارد دلار در فناوری جذب، ذخیره و استفاده از کربن (CCUS) سرمایه‌گذاری شده است.
  • عمده سرمایه‌گذاری‌ها توسط شرکت‌های غیرنقتی صورت گرفته و سهم شرکت‌های نفت و گاز تنها 0/7 درصد بوده است.  
  • تنها سناریوی مطلوب برای آینده انرژی، توافق جهانی در مورد اقدام سریع برای مقابله با تغییر اقلیم و کمک «صندوق اقلیم سبز» به کشورها برای انتقال از سوخت های فسیلی به سوخت های کم کربن است. سناریویی که شانس چندانی برای موفقیت ندارد. 
  • آلمان هم‌زمان با برداشتن گام عملی برای کنارگذاردن ذغالسنگ تا سال 2038 با امضای توافق با تولیدکنندگان ذغاسنگ این کشور، فاز جدید توسعه نیروگاه ذغالسنگی را کلید زد. این اقدامات متناقض، جدی بودن آلمان در پیگیری سیاست‌های تغییر اقلیمی را زیر سوال می‌برد.    
مخاطرات اقلیمی اصلی‌ترین خطر اقتصاد جهان در سال 2020
  • طبق نظرسنجی از 750 متخصص اقتصاد، تجارت و سیاست توسط مجمع جهانی اقتصاد (WEF) که در گزارش سال 2020 این مجمع در آستانه برگزاری اجلاس داووس منتشر شد، مخاطرات تغییر اقلیمی شامل «آب و هوای نامتعارف»، «شکست در اقدامات اقلیمی»، «بلایای طبیعی»، «کاهش تنوع‌زیستی» و «بلایای زیست محیطی انسان ساخت» به اصلی ترین خطرات اقتصاد جهانی تبدیل شده‌اند.
  • در نشست مجمع جهانی اقتصاد سال 2020 که از امروز (21 ژانویه) در داووس، سوئیس، با موضوع «ذی‌نفعان برای جهانی منسجم و پایدار» آغاز شد، پاسخگویی ظرفیت اقتصاد جهانی به خطرات اقلیمی، اولویت اصلی این اجلاس است. در پانزدهمین گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد که در چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد، برای اولین بار، از نظر رهبران تجارت، سرمایه گذاران و سیاست گذاران پنج مخاطره اصلی بلندمدت اقتصاد جهانی نگرانی های زیست‌محیطی تشکیل می‌دهد. این گزارش به ضرورت جلوگیری از فرسایش همبستگی بین المللی می-پردازد و به‌دنبال راه هایی برای ایجاد انسجام سیاسی و اجتماعی است که بتواند پاسخی جهانی به موضوعاتی نظیر تغییرات اقلیمی بدهد.
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 713