پنجشنبه 8 اسفند 1398   20:27:38
بيشتر
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


رشد اقتصادی عامل اصلی در روند آتی انتشار کربن آمریکا
  • طبق گزارش چشم‌انداز سالانه انرژی آمریکا انتشار دی‌اکسیدکربن مرتبط با انرژی در کلیه سناریوها در اوایل دوره پیش‌بینی کاهش یافته و سپس تا سال 2050 افزایش می‌یابد. زیرا اثر رشد اقتصادی و افزایش تقاضای انرژی آمریکا از پیشرفت بهره‌وری بیشتر می‌شود.
  • در سناریو رشد بالای اقتصادی، میزان انتشار کربن آمریکا تا اواخر دهه 2020 کاهش یافته و سپس تا سال 2050 به بالاتر از 5/1 میلیارد تن سال 2019 می‌رسد. اما در سناریو رشد پایین اقتصادی، روند انتشار کربن در بیشتر دوره پیش‌بینی نزولی بوده و فقط بعد از سال 2045 به آرامی شروع به افزایش می‌کند.
  • در سال 2050، میزان انتشار کربن آمریکا در سناریو رشد بالای اقتصادی، 13 درصد بیشتر و در سناریو رشد پایین اقتصادی، 11 درصد کمتر از سناریو مرجع یا پایه است.
  • در اجرای توافق‌نامه پاریس، تنها سه کشور جزایر مارشال، سورینام و نروژ که در مجموع حدود 0/1 درصد در انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای جهان سهم دارند، تعهدات کاهش انتشار خود را در مهلت مقرر فوریه 2020) ارتقا داده‌اند
  • در هفته‌های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا، تقاضای انرژی و تولیدات صنعتی چین کاهش یافته و در نتیجه، انتشار دی‌اکسیدکربن این کشور نیز حدود 100 میلیون تن (معادل انتشار سالانه شیلی) کاهش یافته است.
انتصاب رییس جدید اجلاس تغییر اقلیم سال 2020 انگلستان (COP26)
  • بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان، بعد از انتخاب آلوك شارما (Alok Sharma) به‌عنوان وزیر امور تجارت، انرژی و استراتژی صنعتی، ریاست اجلاس بیست و ششم اعضای کنوانسیون تغییر اقلیم (COP26) را به وی سپرد. این اجلاس که در نوامبر 2020 در گلاسکو برگزار خواهد شد، اولین آزمون مهم برای تعیین میزان نفوذ دیپلماتیک انگلستان در جهان پس از برگزیت محسوب می شود.
  • شارما، 52 ساله، متولد هندوستان و عضو حزب محافظه کار است که از 2010 تا 2016 نماینده مجلس، 2017 وزیر مسکن، 2018 وزیر کار، 2019 وزیر توسعه بین المللی بوده است. لذا وی در خارج از انگلستان کمتر شناخته شده و تجربه کمی در دیپلماسی تغییر اقلیم دارد. به علاوه، وی وظیفه سختی در کاپ 26 برای هدایت کشورها به‌ خصوص انتشاردهندگان عمده کربن از جمله چین، هند و اتحادیه اروپا برای کاهش بیشتر انتشار کربن دارد. به‌ویژه که فرایند خروج آمریکای ترامپ از موافقت‌نامه پاریس در روز 4 نوامبر کامل خواهد شد و این امر انگیزه سایر کشورها را برای مشارکت بیشتر در اقدامات مقابله‌ای با تغییر اقلیم کاهش می‌دهد.
  • شارما جانشین خانم کلر اونیل Claire O'Neill)) شده است که در اواخر ژانویه پس از انتقاد از جانسون از سمت خود برکنار شد. وی گفته بود جانسون درکی از موضوع تغییر اقلیم ندارد و انگلستان در مقابله با تغییر اقلیم «فرسنگ‌ها از مسیر دور است».

 
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 831