سه‌شنبه 6 مهر 1400   04:56:44
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


 
بیانیه پانزدهمین اجلاس وزارتی
مجمع بین‌المللی انرژی (IEF)
الجزایر 26-28 سپتامبر 2016
 
1-    همزمان با بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد گفتگوهای تولیدکننده- مصرف‌کننده، وزرای انرژی، رهبران صنعت، رؤسای سازمان هاي بین‌المللی و دیگر دست‌اندرکاران 72 کشور عضو مجمع بین‌المللی انرژی(IEF)  در روزهای 26-28 سپتامبر 2016 در پانزدهمین اجلاس وزارتی مجمع بین‌المللی انرژی به میزبانی الجزایر شرکت نمودند.
2-     موضوع اصلي اجلاس وزارتی الجزيره، «گذار جهانی انرژی: نقش فزایندۀ گفتگوها» بود و وزیران و هیئت‌های شرکت‌کننده در این اجلاس ضمن تأکید بر تعهد و پایبندی خود بر انجام گفتگوهای تولیدکننده- مصرف‌کننده، حمایت خود را از ارتقاء بستر بیطرف بی‌نظیر موجود در مجمع بین‌المللی انرژی به منظور تقویت امنیت انرژی جهانی و تسهیل گذار جهانی انرژی به شکل منظم اعلام نمودند.
3-    با توجه به تدوین موفقیت‌آمیز دستورکار 2030 برای توسعه پایدار سازمان ملل متحد در 25 سپتامبر 2015 و موافقت‌نامه تاریخی پاریس که در بیست و یکمین نشست کنفرانس طرفین (COP21) در چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در دسامبر 2015، شرکت‌کنندگان در این اجلاس، در فضای سیاست جهانی به بحث پرداختند.
4-    تغییرات در عرضه و تقاضای انرژی موجب بروز نااطمینانی بیشتر در چشم‌انداز بازار شده و از زمان برگزاری چهاردهمین اجلاس وزارتی مجمع بین‌المللی انرژی به میزبانی مسکو در روسیه در روزهاي14-15 مــه 2014 باعث کاهش اطمینان سرمایه‌گذاران بخش انرژی شده است. معماری حکمرانی انرژی جهانی حاکی از تنوع بیشتر چشم‌اندازهای دست‌اندرکاران بخش انرژی و فن‌آوری‌های موجود انرژی است. شرکت‌کنندگان در این اجلاس به این نکته توجه کردند كه ضمن اینکه این موارد فرصت‌های مهم جدیدی برای اصلاحات و گذار در بخش انرژی فراهم نموده‌اند، تغییرات در بازارهای انرژی و مقوله هاي حکمرانی و فن‌آوری، نااطمینانی‌هایی را نیز به همراه می‌آورند.

بازارهای نفت: چشم انداز و چالش ثبات
5-    شرکت‌کنندگان در این اجلاس اظهار داشتند که از آغاز دوران کاهش قیمت‌ها، بازارهای نفت در مقايسه با دوره‌های مشابه قبلی با سرعت کمتری به حالت توازن برمی‌گردند که این ناشی از تغییرات سیاستی و اقتصادی در کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده و هم چنین به واسطۀ ظهور فن‌آوری‌های جدید تولید است. آنها هم‌چنین بازار رقابتی‌تر و عرضه متنوع‌تر در این بازار همراه با رشد ملایم تقاضا و رکورد موجودی انبارهای نفت را مورد اشاره قرار دادند. شرکت‌کنندگان در این اجلاس هم‌چنین به این نکته اشاره داشتند که این عوامل به شکل چشمگیری انگیزه برای سرمایه‌گذاری را کاهش داده و در بلندمدت‌تر موجب افزایش ریسک و واردآمدن خدشه به امنیت انرژی شده‌اند.
6-    براساس اظهارات شرکت‌کنندگان در این اجلاس، چالش ثبات کماکان به قوت خود باقی است. ضمن اذعان به این نکته که به دلیل تجربه کردن آستانه‌های جدید، به احتمال زیاد نوسانات بازار در سطح بالایی باقی می‌ماند، شرکت‌کنندگان اظهار داشتند به نظر می‌رسد نوسانات کلی بازار نسبت به دوره‌های قبلی از استمرار کمتری برخوردار هستند و این امر ناشی از شفافیت بیشتر و درک بهتر از تعامل بین بازارهای فیزیکی و مالی انرژی است که از طریق گفتگوهای دست‌اندرکاران بخش انرژی حاصل شده است. کاهش چشمگیر درآمد کشورهای تولیدکننده، کاهش شدید سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی و از کار بیکارشدن شمار زیادی از کارکنان صنعت نفت، کشورهای مصرف‌کننده وتولیدکننده را با چالش‌های ساختاری مواجه می‌کند.
7-    وزیران شرکت‌کننده در اجلاس ضمن توجه به این نکته که چشم‌اندازهای عرضه وتقاضای نفت با نااطمینانی چشمگیری همراه است اظهار داشتند که در میان تا بلندمدت کماکان نفت تأمین‌کننده نیازهای فزاینده انرژی خواهد بود. شرکت‌کنندگان در اجلاس اذعان داشتندکه تلاش برای نیل به ثبات، مستلزم گفتگوی بیش از پیش تولیدکننده – مصرف‌کننده و ارتقاي شفافیت داده‌های انرژی است. وزیران حاضر در اجلاس برحمایت مستمر خود از گفتگوهای فزاینده به منظور برآورده کردن نیاز رو به رشد انرژی به گونه‌ای که اهداف سیاستگزاری تولیدکننده- مصرف‌کننده و هم‌چنین منافع صنعت با رعایت مساوات حفظ شود تأکید کردند.
گازطبیعی: چالش‌های صنعت گاز، زنجیره گازطبیعی مایع شده (LNG) و اثرات آن بر ساختار بازار
8-    وزیران و شرکت‌کنندگان ضمن بحث در مورد تحولات اخیر بازار جهانی گاز به تبین فرصت‌ها وچالش‌های پیش‌روی این صنعت پرداختند. آنان ضمن تأکید بر نقش مهمی که گازطبیعی در برآورده کردن تقاضای انرژی ایفا می‌کند به فرصت ایجاد شده ناشي از شرایط موجود بازار برای کمک به ارتقای پایداری ماتریس‌های انرژی از جمله بهداشت و سلامت از طریق ارتقای کیفیت هوا در مراکز مهم شهری اشاره کردند.
9-    وزیران در خصوص تحولات با زار بین‌المللی گاز به این نکته اشاره کردند که با ایجاد تنوع بیشتر در مراکز عرضه و تقاضای گازطبیعی مایع شده (LNG) و خط لوله گاز، گازطبیعی می‌تواند به کالایی  قابل معامله در سطح جهان بدل شود ، با این حال ارتباطات بلندمدت تولیدکننده- مصرف‌کننده کماکان نقش مهمی در امنیت بازار گاز ایفا خواهد کرد. ضمن اذعان به این موضوع که روند قیمت احتمالاً کماکان تابع شرایط بازار منطقه‌ای بماند، وزیران و نمایندگان صنعت لزوم تعمیق گفتگوها را مورد تأکید قرار دادند. آنها به اهمیت مشخص بودن و ثبات بازار در اطمینان از انجام سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در پروژه‌های با مقیاس بالا اشاره کرده و اظهار داشتند پاسخ‌های انعطاف‌پذیر صنعت انعطاف‌پذیري بازار گاز را افزایش داده و دریچه‌های نو را برای فرصت‌های جدید رشد به روی ما می‌گشاید.
10-    وزیران موضوع کندی رشد تقاضای گاز در اقتصادهای اروپا و آسیا را مورد توجه قرار دادند  واظهار داشتند گاز کماکان با چالش‌های بسیار زیادی در رقابت با دیگر منابع انرژی هم‌چنین محدودیت‌های زیرساختی ماورای مرزها و  در مراکز داخلی تقاضا مواجه است. وزیران شرکت‌کننده در اجلاس هم‌چنین مجمع بین‌المللی انرژی را به تقویت همکاری با سازمان‌های بین‌المللی از جمله مجمع کشورهای صادرکننده گاز و صنعت و دیگر دست‌اندرکاران این صنعت تشویق کردند. در این خصوص، وزرا مراتب اشتیاق خود را برای شرکت در پنجمین اجلاس وزارتی مشترک مجمع بین‌المللی انرژی اتحادیه بین‌المللی گاز به میزبانی وزارت نفت و گاز طبیعی هند در تاریخ 6 دسامبر 2016 در دهلی‌نو اعلام کردند.
انرژی‌های تجدیدپذیر و کارآیی انرژی: چشم‌اندازها وچالش‌های پس از COP21
11-    وزیران، رؤسای سازمان‌های بین‌المللی، رهبران صنایع ومدعوین به این اجلاس از اجماع حاصله در بیست و یکمین نشست کنفرانس متعاهدين در چارچوب کنوانسیون ملل متحد برای تغییر اقلیم از طریق تقویت حرکت جهانی به منظور مقابله با تهدید تغییر اقلیم و متوقف کردن 2 درجه سانتیگرادی افزایش میانگین دمای جهان بالاتر از میزان قبل از انقلاب صنعتی و از طریق افزایش توان به منظور سازگاری با اثرات نامطلوب تغییر اقلیم، استقبال کردند.
12-    شرکت‌کنندگان در این اجلاس اظهار داشتند که تأثیر توافق پاریس به احتمال زیاد در بلندمدت‌تر بر چشم‌اندازهای بازار تأثیرگذار خواهد بود. آنها تأکید کردند که انرژی همراه با فن‌آوری تمیزتر مورد استفاده از سوخت‌های فسیلی، رویکردهای مهم درکاهش و سازگاري با تغییر اقلیم و ویژگی‌های بازار ملی،  از عوامل تعیین‌کنندۀ گزینه‌های سیاست‌گذاری و سرمایه هستند.
13-    اعضای هیئت‌هاي شركت كننده در اجلاس هم‌چنین این نکته را مورد توجه قرار دادند که منابع انرژی‌های تجدیدپذیر به بلوغ رسیده‌اند ودر حال حاضر از نظر مقیاس و هزینه، رقابت‌پذیری ایجاد کرده‌اند و این موجب بروز نرخ رشدی بالاتر از دیگر فن‌آوری‌های انرژی شده است، با این حال سوخت‌های فسیلی کماکان سهم بسیار زیادی در ماتریس‌های انرژی خواهند داشت. نمایندگان کشورها هم‌چنین اذعان داشتند که برای سرعت بخشیدن به روند سرمایه‌گذاری در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، کارآیی انرژی و فن‌آوری‌های سوخت فسیلی تمیز، دست‌اندرکاران مربوطه بایستی گفتگوهای بیشتری در خصوص چشم‌اندازها و چالش‌های مربوطه انجام دهند.
دسترسی پایدار انرژی؛ یک عامل حیاتی برای توسعه انسان
14-    وزرا، روسای سازمان‌های بین‌المللی، رهبران صنعت و میهمانان مدعو از تدوين موفقیت‌آمیز دستورجلسه (دستورکار) 2030 برای توسعه پایدار (توسط) سازمان ملل متحد در اوایل سال 2015 که  يكي از هدف آن تضمین دسترسی به انرژی ارزان، قابل اتکا، پایدار و مدرن براي همه تا سال 2030 می‌باشد، استقبال كردند.
15-    با علم به اینکه عدم دسترسی به انرژی در بسیاری از کشورهای درحال توسعه، به ویژه در آفریقا، مانعی بر سر راه ریشه‌کنی فقر، رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی می‌باشد، وزرا بر اهمیت ابتکاراقدام مشترک در چندین حوزه جهت بهبود بهره‌وری و دسترسی انرژی تاکید کردند. وزرا بر نقش مهم مجمع بین‌المللی انرژی (IEF)، در كنار سایر سازمان‌ها جهت کمک به تضمین دسترسی انرژی که به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر گفتگوی تولیدکننده- مصرف‌کننده و دارای جایگاه مهم در دستور کار وزارتی همچنان به قوت خود باقی است، تاکید کردند.
افزایش امنیت انرژی، نقش فن آوری
16-    وزرا و شرکت‌کنندگان  بخش صنعت با اطلاع از سهم نسبی انرژي فسیلي و ديگر فن آوري‌های انرژی در ترکیب انرژی جهان در رابطه با تغییر اقليم، گذار انرژی، و اهداف توسعه اقتصادی، الزام گفتگوی بیشتر در خصوص شرایط بازار و خط مشی را خاطر نشان كردند و اظهار داشتند به منظور تسهیل اتخاذ فن آوري‌های جدید در اقتصاد سوخت هاي فسیلی مانند جمع آوري و ذخيره سازي كربن به میزان بسيار بالاتر از آنچه که داده‌های تاریخی نشان می‌دهد کمک کند.
17-    وزرا و رهبران صنایع برنیاز به بهبود شرایط برای سرمایه‌گذاری و نوآوری به منظور پيشبرد استقرار     فن آوری‌های جدید انرژی و تلاش‌های موثر و مستمر در میان بخش‌های انرژی اقتصاد کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده تاکید کردند.
حكمراني انرژی: گفتگوی جهانی بازنگري شده
18-    شركت كنندگان در اين اجلاس وزارتي، بیست وپنجمین سالگرد راه اندازي گفتگوی جهانی انرژی را مورد توجه قرار دادند. وزرا خاطر نشان كردند از زمان برگزاري اولین جلسه در سال 1991،  گفتگوی آزاد و غیررسمی با تصمیم در سال 2000 جهت تاسیس یک دبیرخانه دائمی، راه اندازي ابتکار عمل داده‌های مشترک سازماني(JODI) نفت  در سال 2002 ، آغاز برنامه کاري سه جانبه مجمع بین‌المللی انرژی با آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) و اوپک در سال 2010، و امضای منشور مجمع بین‌المللی انرژی (IEF) در سال 2011، و آغاز به كار جودي گاز در سال 2014، سير تكاملي طي کرد.
19-    با در نظر گرفتن اينكه انتقال انرژی با تغییر در سطوح مختلف همراه است، وزرا و ذی‌نفعان صنعت متفاوت بودن تاثیرآن بر اقتصاد وابسته به يكديگر کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده را مورد تائید قرار دادند. با اذعان به منافع مشترک آنها در درك عمیق و اعتماد سازي به منظور منسجم‌تر کردن خط مشی هاي بخش انرژی و ايجاد شرايط قابل پیش‌بینی‌تر و شفاف‌تر در بازار، شرکت‌کنندگان در اين اجلاس نیاز روز افزون به ارتقاي گفتگوی تولیدکننده- مصرف‌کننده با حضور همه ذی‌نفعان بخش انرژی را مورد توجه قرار دادند.
20-    نمایندگان از فرصت شركت دادن فعالانه‌تر مناطق کلیدی در گفتگوی انرژی جهانی استقبال کردند. وزرا، از حمایت وزیر انرژی جمهوری خلق دموکراتیک الجزایر از طرف دولت میزبان پانزدهمین مجمع بین‌المللی انرژی  و هم چنين  حمايت وزير انرژي نيجريه به منظور ارتقاي گفتگو ها میان کشورهای آفریقایی از طریق  برگزاري یک سری جلسات در سطوح بالا با تمرکز بر سرمایه‌گذاری در  زمينه دسترسی انرژی و توسعه بازار انرژی پایدار، با همکاری سازمان‌های منطقه‌ای وبین‌المللی مرتبط استقبال کردند.
21-    نمایندگان از آغاز  راه اندازي چارچوب به اشتراک‌گذاری دانش کارآيی انرژی مجمع بين المللي انرژي بر اساس دو اختيار داده شده به IEF در ششمین میزگرد وزراي انرژی كشورهاي آسیائي به میزباني دولت قطر در اوایل سال 2015 و جلسه وزرای انرژی گروه 20 که در اواخر ژوئن 2016 در پکن به ریاست چین وبا حمایت پادشاهی عربستان سعودی و ژاپن برگزار گردید، استقبال کردند. وزرا همچنین نیاز به افزایش گفتگو در خصوص نقش فن آوری‌های جدید انرژی در چارچوب به اشتراک‌گذاری دانش IEF، و همچنین گفتگوی گسترده‌تر تولیدکننده- مصرف‌کننده، به منظور ارزيابي نقش آنها در ايجاد توازن بين  عرضه  و تقاضای انرژی آینده و گردش بازار تاكيد کردند.
22-    وزرا و شرکت‌کنندگان بر حمایت مداوم از تلاش ها به منظور بهبود شفافیت بازار از طریق گفتگوی ثمربخش در زمينه برنامه کاري سه جانبه IEA,IEA,OPEC تاكيد كردند. این تلاش ها شامل برگزاري سمپوزیوم هاي سالانه، کارگاه‌هاي چشم‌اندازهای انرژی وارتباط بين بازارهای مالی و فیزیکی انرژی در همکاری با آزانس بين المللي انرژي و اوپك و تلاش‌های مشترک جهت تقویت ابتکار داده‌های مشترک سازماني‌(JODI)  می‌باشد که IEF با هماهنگي و همكاري OPEC,OLADE,IEF,GECF,Eurostat, APEC، UNSDدر زمينه شفافیت بازار نفت و گاز انجام مي دهد. وزرا از طرح 5 ساله JODI مورد حمايت روسای سازمان هاي همكار JODI و پیشرفت حاصل شده در بهبود کیفیت داده‌های JODI، همچنین رویه‌های گزارش دهی کامل و به هنگام، استقبال کردند. نمایندگان از تلاش هاي انجام شده به منظور تعمیق درك چشم‌اندازهای انرژی و افزايش قابلیت مقايسه آنها ، ارتباط بين بازارهای فیزیکی و مالی ، همچنین رویکردهای جديد به کار گرفته شده به منظور ارتقای میزان ديده شدن مجمع و دسترسی بیشتر به آن حمایت كردند.
23-    وزرا و نمایندگان صنعت، مجمع بین‌المللی انرژی را به ساختن مدل موفقی از برنامۀ همکاری سه‌جانبه به منظور پوشش دادن مناطق دیگر و همکاری با سازمان‌های بین‌المللی و شبکه‌های دانش به منظور ارتقای سطح گفتگوهای انرژی تشویق و ترغیب کردند. نمایندگان کشورها از تلاش‌های مجمع بین‌المللی انرژی به منظور تقویت همکاری هاي منطقه‌ای و مشارکت سازمانی در راستای ارتقای حکمرانی جهانی انرژی با استفاده از گفتگوهای بیطرفانه متضمن منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در بازارهای باثبات انرژی و هم‌چنین دوران گذار انرژی با نظم و انضباط، هم چنين توسعه پایدار اقتصادی استقبال کردند.
24-    وزرای شرکت‌کننده در این اجلاس وزارتی از میزبانی هند برای برگزاری شانزدهمین اجلاس وزارتی مجمع بین‌المللی انرژی در سال 2018 و کمک میزبانی چین و کره جنوبی استقبال كردند./گ
 
نسخه قابل چاپ