چهارشنبه 8 بهمن 1399   11:26:36
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


بیانیه پایانی اجلاس عادي 175 کنفرانس اوپک
6 دسامبر 2018 (15 آذر 1397)
وین، اتریش


یکصد و هفتاد و پنجمین اجلاس عادی کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز پنج شنبه 6 دسامبر 2018 (15 آذر 1397) به ریاست محمد سهیل المزروعی (Mohamed Suhail Al-Mazrouei) وزیر انرژی و صنعت امارات متحده عربی و رئیس هیئت نمایندگی این کشور در وین اتریش برگزار شد.
کنفرانس اوپک به آقای ثامر عباس غضبان(Thamir Abbas Ghadhban) وزیر جدید نفت عراق تبریک گفته و مراتب قدردانی عمیق خود از آقای جبار علی حسین اللعیبی (Jabbar Ali Hussein Al-lueibi)، وزیر نفت سابق عراق، که از اوت سال 2016 ریاست هیئت نمایندگی این کشور در اوپک را بر عهده داشت، را اعلام نمود.
کنفرانس، درخواست کشور قطر مبنی بر تمایل این کشور برای پس گرفتن عضویت این کشور در اوپک از ابتدای سال 2019 را مورد توجه قرار داد.
کنفرانس، گزارش دبیرکل در زمینه پیشرفت حاصل شده در بیانیه تاریخی همکاری به همراه گزارش و پیشنهادات ارائه شده از سوی کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC) كه با حمايت کمیته فنی مشترک (JTC) و دبیرخانه اوپک و به منظور نظارت بر پایبندی به تعدیل های داوطالبانه تولید و همچنين گزارش هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک و موضوعات گوناگون اداری را مورد بررسی قرار داد.
کنفرانس، تحولات بازار نفت از زمان برگزاری آخرین اجلاس در وین در 22 جون 2018 تاکنون را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد و به بررسی چشم انداز بازار نفت برای باقیمانده سال 2018 و سال 2019 پرداخت. در این زمینه، کنفرانس مشاهده کرد که وضعیت عوامل بنیادین عرضه و تقاضای نفت مؤید شرایط مناسب بازار ناشی از تلاش های منسجم و هماهنگ کشورهای مشارکت کننده در بیانیه همکاری در جهت احیای توازن در بازار نفت است.
کنفرانس، نوسانات فزاینده در بازار و اجماع وسیعی که در مورد انتظارات برای سال 2019 مبنی بر افزایش میزان عرضه نسبت به تقاضای جهانی وجود دارد را به بحث گذاشت و نااطمینانی های غالب موجود در این زمینه را مورد توجه قرار داد. کنفرانس همچنین آثار بالقوه تحولات مذکور بر سطح ذخیره سازی های نفت جهان و شرایط بازار به طور کلی را مورد مشاهده قرار داد.
در مواجهه با بنیادهای کنونی بازار و اجماع نظر در خصوصو عدم توازن فزاینده در سال 2019، کنفرانس تصمیم گرفت که مجموع افزایش تولید مشاهده‌شده در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی را به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز (معادل ۲,۵ درصد کاهش) نسبت به سطح تولید اوپک در اکتبر ۲۰۱۸ پایین بیاورد. این توافق از یکم ژانویه ۲۰۱۹ برای یک دوره اولیه شش ماهه معتبر است و در آوریل ۲۰۱۹ مورد بررسی مجدد قرار خواهد گرفت. از کمیته وزارتی خواسته شد تا بر اجرای منصفانه قطعنامه یادشده نظارت کند و بر اساس یک زمان بندی منظم به رئیس کنفرانس اوپک گزارش دهد.
در راستای این تصمیم، کشورهای عضو، لزوم تمرکز پیوسته خود بر بنیادهای بازار برای یک بازار نفت باثبات و متوازن، به نفع تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و شرایط و پایداری صنعت نفت را مورد تایید قرار دادند. کشورهای عضو متعهد می مانند که تولیدکنندگان قابل اعتماد و مطمئن نفت و فرآورده های نفتی به بازارهای جهانی باشند.
کنفرانس از تمامی کشورهای عضو اوپک و همچنین کشورهای غیراوپک حاضر در بیانیه همکاری به خاطر تداوم تعهد آنها به تحقق و پایداری ثبات و توازن در بازار قدردانی نمود.
کنفرانس همچنین نقش حیاتی کشورهای غیراوپک حاضر در بیانیه همکاری را تصدیق نمود. در این زمینه، اهمیت پنجمین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک، که متعاقباً در تاریخ 7 دسامبر 2018 برگزار می¬شود، مورد تاکید قرار گرفت.
کنفرانس، بر مبنای موفقیت تلاش های صورت گرفته توسط بیانیه همکاری برای ثبات بازار، که در جهت منافع تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، صنعت نفت و اقتصاد جهان بوده است، متعهد شد که به تقویت بیشتر همکاری خود با کشورهای غیراوپک مشارکت¬کننده در یک چهارچوب تحت "پیش نویس منشور همکاری میان کشورهای تولیدکننده نفت" (Draft Charter of Cooperation between Oil Producing Countries)، که اصول آن مورد تایید قرار گرفته و توسط کشورهای مشارکت کننده نهایی و تصویب خواهد شد، بپردازد.
کنفرانس مانوئل کوئه ودو (Manuel Quevedo)، وزیر نفت و انرژی ونزوئلا را به‌عنوان رئیس دوره‎ای اوپک به مدت یک سال از تاریخ یکم ژانویه ٢٠١9 انتخاب کرد و مصطفی گویتونی (Mustapha Guitoni)، وزیر انرژی الجزایر را نیز به عنوان نایب رئیس دوره‎ای کنفرانس اوپک برای دوره مشابه برگزید.
کنفرانس از رئیس کنونی، محمد سهیل المزروعی (Mohamed Suhail Al-Mazrouei) وزیر انرژی و صنعت امارات متحده عربی بخاطر رهبری مثال زدنی شان در سال 2018 قدردانی نمود.
کنفرانس، آگوستین امبا اکومو (Augustin Mba Okomo) ، نماینده گینه استوایی در هیئت عامل اوپک را به عنوان رئیس هیئت عامل و اتینه لپوکو (Etienne Lepoukou) نماینده گابن در هیئت عامل اوپک را به عنوان نایب رئیس هیئت عامل اوپک در سال 2019 منصوب کرد.
کنفرانس تصمیم گرفت اجلاس آینده اوپک در آوریل 2019 در وین برگزار شود.
در پایان، کنفرانس بار دیگر قدردانی پیوسته و عمیق خود را از ملت و دولت جمهوری اتریش و مقامات شهر وین بخاطر میزبانی گرم و تمهیدات عالی برای برگزاری این نشست ابراز نمود.
اصل متن بیانیه پایانی اجلاس 175 کنفرانس اوپک قابل دسترس در:
https://www.opec.org/opec_web/en/press_room/5278.htm

 
نسخه قابل چاپ