چهارشنبه 8 بهمن 1399   10:54:28
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی


 
بیانیه پایانی اجلاس عادي 176 کنفرانس اوپک
1 جولای 2019 (10 تیر 1398)
وین، اتریش

یکصد و هفتاد و ششمین اجلاس عادی کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه 1 جولای 2019 (10 تیر 1398) به ریاست مانوئل کوئه ودو (Manuel Quevedo)، وزیر نفت و انرژی ونزوئلا و رئیس هیئت نمایندگی این کشور در وین اتریش برگزار شد.
کنفرانس اوپک به آقای محمد ارقاب (Mohamed Arkab) وزیر جدید انرژی الجزایر، آقای نوئل امبوما (Noel Mbouma)، وزیر جدید نفت، گاز و هیدروکربون های گابن و آقای دکتر خالد علی الفاضل (Khaled Ali Al-Fadhel)، وزیر جدید نفت و وزیر آب و برق کویت تبریک گفته و مراتب قدردانی عمیق خود از آقایان مصطفی گویتونی (Mustapha Guitouni) از الجزایر، پاسکال آمبوروئه (Pascal Ambouroue) از گابن و بخیت الرشیدی (Bakheet Al-Rashidi) از کویت را اعلام نمود.
کنفرانس، گزارش دبیرکل، گزارش و پیشنهادات ارائه شده از سوی کمیته وزارتی نظارتی مشترک (JMMC) كه با حمايت کمیته فنی مشترک (JTC) و دبیرخانه اوپک و به منظور نظارت بر پایبندی به تعدیل های داوطالبانه تولید و همچنين گزارش هیئت کمیسیون اقتصادی اوپک و موضوعات گوناگون اداری را مورد بررسی قرار داد.
کنفرانس، تحولات بازار نفت از زمان برگزاری آخرین اجلاس در وین در 7 دسامبر 2019 تاکنون را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد و به بررسی چشم انداز بازار نفت برای باقیمانده سال 2019 و سال 2020 پرداخت. در این زمینه، اشاره شد که در حال حاضر وضعیت رکود اقتصادی در نتیجه چالش ها و نااطمینانی های ناشی از مذارکرات تجاری، تحولات مربوط به سیاست های پولی و مسایل ژئوپولیتیک به شکل فزاینده ای فراگیر شده است.
همچنین مشاهده گردید که رشد تقاضای جهانی نفت برای سال 2019، نسبت به اجلاس قبلی کنفرانس، با بازبینی کاهشی مواجه شده و و در حال حاضر در سطح 1/14 میلیون بشکه در روز قرار دارد و انتظار می رود عرضه نفت غیراوپک برای سال 2019 نیز با یک رشد سریع به سطح 2/14 میلیون بشکه در روز برسد.
کنفرانس آثار بالقوه تحولات مذکور بر سطح ذخیره سازی های نفت جهان و شرایط بازار به طور کلی را مورد مشاهده قرار داد.
در مواجهه با بنیادهای کنونی بازار و اجماع نظر در خصوص چشم انداز باقیمانده سال 2019، کنفرانس تصمیم گرفت که کاهش داوطلبانه تولید موافقت شده در اجلاس 175 کنفرانس اوپک را برای یک دوره نه ماهه از اول جولای سال 2019 تا 31 مارس سال 2020 تمدید نماید.
با این تصمیم، کشورهای عضو، لزوم تمرکز پیوسته خود بر بنیادهای بازار برای یک بازار نفت باثبات و متوازن، به نفع تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و شرایط و پایداری صنعت نفت را مورد تایید قرار دادند.
کنفرانس سطوح بالای پایبندی تمامی کشورهای مشارکت¬کننده در بیانیه همکاری به کاهش داوطلبانه تولید را مورد تایید قرار داد. همچنین اشاره شد که مسئولیت پذیری کامل هر یک از کشورها در قبال تعهدات کاهش تولیدشان همچنان مهم و حیاتی است.
از کمیته نظارتی وزارتی مشترک (JMMC) خواسته شد که به طور دقیق که رصد دقیق و به موقع اجرای تمدید توافق کاهش تولید و تحولات بازار نفت پرداخته و به طور منظم به رییس کنفرانس گزارش نماید.
 از تمامی کشورهای عضو اوپک و همچنین کشورهای غیراوپک حاضر در بیانیه همکاری به خاطر تداوم تعهد آنها به تحقق و پایداری ثبات و توازن در بازار قدردانی نمود.
کنفرانس همچنین نقش حیاتی کشورهای غیراوپک حاضر در بیانیه همکاری را تصدیق نمود. در این زمینه، اهمیت ششمین اجلاس وزارتی اوپک و غیراوپک، که متعاقباً در تاریخ 2 جولای 2019 (11 تیر 1398) برگزار می شود، مورد تاکید قرار گرفت.
کنفرانس پیش نویس متن منشور همکاری را به تصویب رساند و از کشورهای عضو خواست که این متن را به فرایندهای ملی مربوطه خود ببرند.
کنفرانس، در انطباق با ماده 28A اساسنامه اوپک دوره مسئولیت آقای محمد سانوسی به عنوان دبیرکل اوپک برای یک دوره سه ساله دیگر، قابل اجرا از اول اوت 2019 را تمدید نمود.
کنفرانس تصمیم گرفت اجلاس آینده عادی اوپک در تاریخ 5 دسامبر 2019 در وین برگزار شود.
در پایان، کنفرانس بار دیگر قدردانی پیوسته و عمیق خود را از ملت و دولت جمهوری اتریش و مقامات شهر وین بخاطر میزبانی گرم و تمهیدات عالی برای برگزاری این نشست ابراز نمود.


 
اصل متن بیانیه پایانی اجلاس 176 کنفرانس اوپک قابل دسترس در:
https://www.opec.org/opec_web/en/press_room/5278.htm

نسخه قابل چاپ