پنجشنبه 8 اسفند 1398   21:11:39
بيشتر
گاز
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
بازار گاز ( هفته منتهی به 5 ژانویه 2018 )

قیمت تک¬محموله¬های ال¬ان¬جی در بازار گاز شمال¬شرق آسیا افزایش یافت. مجتمع "سابین پس" آمریکا به دنبال تمدید مجوز کوتاه مدت صادرات "گاز طبیعی مایع" است. سیاست-های انرژی کشورهای شمال¬شرق آسیا محرک اصلی افزایش تقاضای گاز است. پایانه واردات سینوپک به رکورد بارگیری 58/3 میلیون تن سوخت در سال 2017 رسید که 2/66 درصد بیشتر از سال قبل بود. خرید ال‌ان‌جی از شرکت "قطرگاز"، 76 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای پاکستان به دنبال داشت. واردات "ال‌ان‌جی"  چین افزایش یافت.قیمت گاز
 
قیمت تک¬محموله¬های ال¬ان¬جی در بازار گاز شمال شرق آسیا برای تحویل 4 و 8 هفته¬ای با 35 سنت افزایش نسبت به گزارش هفته قبل به 25/11 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو رسید. افزایش درخواست¬های خرید برای تامین تقاضای فصل زمستان و ادامه سیاست¬های انرژی چین و ژاپن برای افزایش سهم گاز با هدف کاهش آلودگی، عوامل اصلی افزایش قیمت تک¬محموله¬ها در بازار گاز شمال¬شرق آسیا است. سطح کنونی قیمت تک¬محموله¬ها در این بازار به بالاترین قیمت مشاهده شده از نوامبر سال 2014 رسید. علاوه بر موارد مذکور، کاهش عرضه تک‌محموله¬ها به بازار از سوی مجتمع¬های ال¬ان-جی"گورگن" و "ویت استون" استرالیا نیز بر افزایش قیمت تک¬محموله¬ها تاثیر داشته است. در حال حاضر بازار شمال شرق¬آسیا با افزایش قابل ملاحظه درخواست چین مواجه شده است و قیمت گاز در مناطق شمالی این کشور به 20 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو رسیده است. در حال حاضر عدم تمایل سه شرکت بزرگ دولتی وارد کننده ال-ان¬جی چین جهت در اختیار قراردادان بخشی از ظرفیت پایانه‌های واردات ال¬ان¬جی خود، مانع از واردات سایر شرکت¬های وارد کننده شده است. در عین حال، سرمای دور از انتظار در ژاپن، باعث کاهش سطح ذخیره¬سازی گاز و افزایش درخواست خرید از بازار تک‌محموله¬ها گردیده است. از طرف دیگر، تاخیر در از سرگیری فعالیت راکتورهای هسته¬ای شرکت¬های برق "کانسای" و "کیوشو" عامل دیگر کاهش سطوح ذخیره‌سازی گاز ژاپن است.
در بازار گاز جنوب¬غرب اروپا، قیمت تک¬محموله¬های ال‌ان‌جی به دلیل تعطیلات طولانی سال نو میلادی و کاهش فعالیت¬ معامله¬گران در بازار، با 20 سنت کاهش نسبت به هفته گذشته به 05/9 دلار در هر میلیون بی-تی¬یو تنزل یافت. انتظار می¬رود قیمت تک¬محموله¬های ال¬ن¬جی در این بازار به دلیل پیش¬بینی افزایش دمای هوا در ماه ژانویه و افزایش فعالیت نیروگاه¬های هسته¬ای، کاهش یابد. افزایش اختلاف قیمت، بین مناطق جنوب-غرب اروپا و شمال‌شرق آسیا، امکان انتقال بخشی از محموله¬ها را از این منطقه به شمال¬شرق آسیا فراهم نموده است.
کاهش بی¬سابقه دمای هوا در آمریکا که در 30 سال گذشته بی سابقه بوده است، باعث افزیش قابل ملاحظه مصرف گاز و رشد قیمت گاز در هنری¬هاب شد. در هنری-هاب قیمت گاز نسبت به گزارش هفته قبل با 28 سنت افزایش در هر میلیون بی¬تی¬یو به 98/2 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو رسید. در روز اول ماه ژانویه مصرف گاز آمریکا به 12/4 میلیارد مترمکعب رسید که از بیشترین مصرف مشاهده شده در 7 ژانویه سال 2014، به میزان 17/5 درصد بالاتر بود. در این روز، مصرف گاز در بخش خانگی به 2 میلیارد مترمکعب در روز، بالاترین مصرف این بخش از 7 ژانویه 2014، رسید. در 29 ماه دسامبر سال 2017، کاهش قابل ملاحظه دما در برخی از مناطق شمال آمریکا، باعث افزایش قیمت گاز به 60 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو شد.

عرضه
آمریکا: شرکت "شینیره انرژی" آمریکا در تلاش برای تمدید مجوز دوساله صادرات محموله¬های ال¬ان¬جی از پایانه "سابین پس" است. حجم قابل ملاحظه¬ای از تولید ال¬ان¬جی این مجتمع به صورت قراردادهای بلند مدت 20  ساله و تحویل در مبدا عرضه می¬گردد. طبق مجوز صادر شده از سوی اداره انرژی آمریکا، این مجتمع می¬تواند در قراردادهای فروش بیش از دو سال خود ، به هر خریدار، سالانه تا 1/21 میلیون تن ال¬ان¬جی به مدت بیست سال عرضه نماید. همچنین با توجه به اینکه مجوز فروش تا 6/12 میلیون تن ال¬ان¬جی در قراردادهای کوتاه مدت کمتر از دو سال تا تاریخ 15 ژانویه سال جاری به پایان خواهد رسید، این مجتمع باید به اخذ مجدد مجوز از اداره انرژی آمریکا اقدام نماید. در حال حاضر، چهار واحد مایع-سازی این مجتمع در مدار تولید بوده و واحد پنجم نیز در سال 2019 به بهره برداری خواهد رسید.
قیمت تک¬محموله¬های ال¬ان¬جی در بازار گاز شمال شرق آسیا برای تحویل 4 و 8 هفته¬ای با 35 سنت افزایش نسبت به گزارش هفته قبل به 25/11 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو رسید. افزایش درخواست¬های خرید برای تامین تقاضای فصل زمستان و ادامه سیاست¬های انرژی چین و ژاپن برای افزایش سهم گاز با هدف کاهش آلودگی، عوامل اصلی افزایش قیمت تک¬محموله¬ها در بازار گاز شمال¬شرق آسیا است. سطح کنونی قیمت تک¬محموله¬ها در این بازار به بالاترین قیمت مشاهده شده از نوامبر سال 2014 رسید. علاوه بر موارد مذکور، کاهش عرضه تک‌محموله¬ها به بازار از سوی مجتمع¬های  ال¬ان¬جی "گورگن" و "ویت استون" استرالیا نیز بر افزایش قیمت تک¬محموله¬ها تاثیر داشته است. در حال حاضر بازار شمال شرق¬آسیا با افزایش قابل ملاحظه درخواست چین مواجه شده است و قیمت گاز در مناطق شمالی این کشور به 20 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو رسیده است. در حال حاضر عدم تمایل سه شرکت بزرگ دولتی وارد کننده ال-ان¬جی چین جهت در اختیار قراردادان بخشی از ظرفیت پایانه‌های واردات ال¬ان¬جی خود، مانع از واردات سایر شرکت¬های وارد کننده شده است. در عین حال، سرمای دور از انتظار در ژاپن، باعث کاهش سطح ذخیره¬سازی گاز و افزایش درخواست خرید از بازار تک‌محموله¬ها گردیده است. از طرف دیگر، تاخیر در از سرگیری فعالیت راکتورهای هسته¬ای شرکت¬های برق "کانسای" و "کیوشو" عامل دیگر کاهش سطوح ذخیره¬سازی گاز ژاپن است.
در بازار گاز جنوب¬غرب اروپا، قیمت تک¬محموله¬های ال-ان¬جی به دلیل تعطیلات طولانی سال نو میلادی و کاهش فعالیت¬ معامله¬گران در بازار، با 20 سنت کاهش نسبت به هفته گذشته به 05/9 دلار در هر میلیون بی-تی¬یو تنزل یافت. انتظار می¬رود قیمت تک¬محموله¬های ال¬ن¬جی در این بازار به دلیل پیش¬بینی افزایش دمای هوا در ماه ژانویه و افزایش فعالیت نیروگاه¬های هسته¬ای، کاهش یابد. افزایش اختلاف قیمت، بین مناطق جنوب-غرب اروپا و شمال‌شرق آسیا، امکان انتقال بخشی از محموله¬ها را از این منطقه به شمال¬شرق آسیا فراهم نموده است.
کاهش بی¬سابقه دمای هوا در آمریکا که در 30 سال گذشته بی سابقه بوده است، باعث افزیش قابل ملاحظه مصرف گاز و رشد قیمت گاز در هنری¬هاب شد. در هنری-هاب قیمت گاز نسبت به گزارش هفته قبل با 28 سنت افزایش در هر میلیون بی¬تی¬یو به 98/2 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو رسید. در روز اول ماه ژانویه مصرف گاز آمریکا به 12/4 میلیارد مترمکعب رسید که از بیشترین مصرف مشاهده شده در 7 ژانویه سال 2014، به میزان 17/5 درصد بالاتر بود. در این روز، مصرف گاز در بخش خانگی به 2 میلیارد مترمکعب در روز، بالاترین مصرف این بخش از 7 ژانویه 2014، رسید. در 29 ماه دسامبر سال 2017، کاهش قابل ملاحظه دما در برخی از مناطق شمال آمریکا، باعث افزایش قیمت گاز به 60 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو شد.سیاست‌های انرژی
در میان¬مدت سیاست‌های جایگزینی گاز به جای زغال‌سنگ، مهم‌ترین محرک افزایش تقاضای ال‌ان‌جی منطقه آسیا- پاسیفیک خواهد بود. افزایش تقاضای این منطقه، علاوه بر جذب محموله‌های مجتمع‌های جدید ال‌ان‌جی که در سال 2018 به بهره‌برداری خواهند رسید مانع از مازاد عرضه در بازار خواهد شد. بررسی چشم‌اندازهای انرژی سه کشور بزرگ واردکننده ال‌ان‌جی یعنی چین، هند و کره¬جنوبی بیانگر تغییر سیاست‌ انرژی این کشورها برای کاهش وابستگی به مصرف زغال‌سنگ و انرژی هسته‌ای و در مقابل افزایش مصرف گاز در بخش نیروگاهی است. در سال 2016، سهم این سه کشور از کل واردات ال‌ان‌جی جهان 30 درصد بود.
طبق برنامه 5 ساله سیزدهم چین، سهم زغال‌سنگ در سبد انرژی این کشور تا سال 2030 نسبت به سال 2015، معادل 10 درصد کاهش خواهد یافت. واردات ال‌ان‌جی چین، در سال 2017 به دلیل طرح جایگزینی گاز به جای زغال‌سنگ در مناطق شمالی این کشور به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. واردات ال‌ان‌جی چین در 10 ماه اول سال 2017 با 12 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال قبل به 2/29 میلیون تن رسید. در صورت ادامه روند افزایش واردات ال‌ان‌جی این کشور انتظار می‌رود در سال 2018 واردات ال‌ان‌جی چین بیشتر از واردات ال‌ان‌جی کره جنوبی شود و این کشور پس از ژاپن، دومین واردکننده ال‌ان‌جی جهان گردد. در 10 ماه اول سال 2017، واردات ال‌ان‌جی کره‌جنوبی با 13 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به 5/33 میلیون تن افزایش یافت. در عین حال، رشد ناچیز تولید داخلی گاز نسبت به مصرف این حامل انرژی، علاوه بر افزایش واردات، باعث رشد قابل توجه قیمت¬های ال‌ان‌جی در چین شده است. در حال حاضر، اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه برای جایگزینی گاز به جای زغال¬سنگ و در دسترس نبودن شبکه توزیع و انتقال گاز، باعث کمبود گاز به ویژه در مناطق روستائی این کشور شده است. همزمانی اجرای این سیاست‌ها با کاهش چشمگیر دما ، احتمالاً باعث کمبود گاز در زمستان خواهد شد. در این شرایط، دولت چین اقدام به قطع گاز مصرف‌کنندگان بخش صنعتی و راه‌اندازی مجدد تعدادی از نیروگاه‌های زغال سنگی نموده است. این تحولات باعث افزایش واردات ال‌ان‌جی چین در سال 2018 خواهد شد. افزایش واردات گاز چین باعث شده است که با وجود افزایش عرضه تک‌محموله‌ها به بازار این منطقه از سوی مجتمع‌های ال‌ان‌جی "بن‌طلوع" مالزی و "سابین‌پس" آمریکا، قیمت تک‌محموله‌ها در بازار این منطقه از 41/5 دلار درماه آوریل به 3/11 دلار در هر میلیون دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو در ماه دسامبر سال 2017 افزایش یابد.
سهم گاز در سبد انرژی کره¬جنوبی و هند نیز افزایش خواهد یافت. طبق چشم‌انداز بلندمدت انرژی کره‌جنوبی، تا سال 2030، سهم مصرف ال‌ان‌جی در بخش نیروگاهی این کشور  به 3/27 درصد خواهد رسید. شایان ذکر است در سال 2017 سهم ال‌ان‌جی در بخش نیروگاهی کره‌جنوبی 9/31 درصد بود. در برنامه جدید انرژی این کشور، در طی ده سال آینده، سهم گاز در بخش نیروگاهی به 8/18 درصد خواهد رسید و تا سال 2030، تولید برق از نیروگاه¬های گازی به  5/47 گیگاوات افزایش خواهد یافت. در حال حاضر میزان تولید برق از نیروگاه-های گازی 4/37 گیگاوات می باشد.
 شایان ذکر است به¬دلیل وقوع دو زلزله بزرگ از سپتامبر2016 و توقف عملیات تولید برخی از نیروگاه¬های هسته¬ای که بیشتر به دلیل انجام بازرسی¬های ایمنی بود، واردات ال¬ان¬جی کره¬جنوبی در فاصله ماه¬های ژانویه و نوامبر سال 2017 با 5/13 درصد رشد در مقایسه با زمان مشابه سال قبل به 5/33 میلیون تن درسال رسید. در حال حاضر این کشور دارای 24 رآکتور اتمی بوده که فعالیت 10 رآکتور به دلیل سیاست‌های انرژی این کشور، متوقف شده است. در این راستا، کره¬جنوبی درصدد توقف فعالیت تعداد بیشتری از رآکتورهای قدیمی بوده و براساس مقررات جدید، مجوزی برای احداث رآکتورهای جدید (بجز موارد در حال ساخت) صادر نخواهد شد. انتظار می¬رود مصرف ال¬ان¬جی کره¬جنوبی به دلیل کاهش فعالیت نیروگاه¬های هسته¬ای افزایش یابد.
طبق سیاست‌های انرژی هند، سهم گاز در سبد انرژی این کشور از 6 درصد در سال 2016 به 15 درصد در سال 2020 افزایش خواهد یافت و ظرفیت پایانه¬های تبدیل مجدد به گاز نیز با 200 درصد افزایش به 56 میلیون تن در سال خواهد رسید. طبق پیش‌بینی شرکت دولتی "پترونت" هند، مصرف گاز این کشور تا سال 2019 سالانه 9 درصد رشد خواهد کرد.
واردات ال‌ان‌جی هند در سال 2016، معادل 19 میلیون تن در سال بود. این در حالی است که تا سال 2019، ده میلیون مصرف‌کننده در بخش خانگی به شبکه توزیع گاز متصل خواهند شد و ظرفیت خطوط انتقال گاز به دو برابر افزایش خواهد یافت. درعین حال، برخلاف سیاست‌های انرژی چین و کره‌جنوبی، سیاست‌های انرژی هند تاثیر سریعی بر افزایش تقاضا نخواهد داشت. برای افزایش واردات، این کشور بایستی اقدام به¬ احداث نیروگاه‌های گازی و توسعه خطوط لوله انتقال گاز نماید. علاوه براین، دولت بایستی به اجرای این سیاست‌ها حتی با هزینه بالاتر گاز متعهد بماند.

تجارت گاز
چین: دریافت ال¬ان¬جی توسط شرکت "سینوپک" چین  در پایانه خود به بالاترین سطح مشاهد شده یعنی 58/3 میلیون تن در سال 2017 رسید که 2/66 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت. در سال 2017، حجم واردات  ال‌ان‌جی، 3 میلیون تن بیشتر از ظرفیت این پایانه بود. شرکت "سینوپک" انتظار دارد، قیمت و حجم واردات ال‌ان‌جی در سال آینده رشد بیشتری داشته باشد. کل واردات ال¬ان¬جی چین در سال 2017، بیشتر از کره جنوبی بوده و این امر باعث شده تا چین پس از ژاپن به دومین کشور بزرگ واردکننده ال¬ان¬جی تبدیل شود. واردات ال¬ان¬جی، چین به دلیل ترغیب مصرف کنندگان به ویژه صاحبان صنایع، به جایگزینی گاز به جای زغال-سنگ با هدف کاهش آلودگی هوا در فصل زمستان، افزایش یافته است.
پاکستان: قراردادهای بلندمدت خرید ال¬ان¬جی پاکستان از شرکت دولتی "قطرگاز" در طول سه ماهه گذشته در مقایسه با قیمت¬های تک محموله¬ای، 76 میلیون دلار صرفه جویی ارزی را برای این کشور در بر داشته است. طبق اطلاعات در دسترس، پاکستان در ماه¬های دسامبر، ژانویه و فوریه سال مالی 2018-2017 خود حدود 76 میلیارد دلار  پس¬انداز ارزی داشته است. علت  اصلی این امر، قرارداد 15 ساله واردات ال¬ان¬جی با "قطرگاز" است. قابل ذکر است  قرار داد دولتی خرید ال¬ان¬جی پاکستان از قطر مورد انتقاد صاحب¬نظران در قطر قرار گرفته است.
چین: در ماه نوامبر سال گذشته، چین 06/4 میلیون تن ال¬ان¬جی وارد نمود که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال 2016 به ترتیب به میزان 7/13 و 5/52 درصد رشد یافت. با توجه به نیاز فزاینده واردات ال¬ان¬جی برای تامین گرمایش منازل در فصل زمستان سال جاری، میزان واردات ال¬ان¬جی در ماه نوامبر 2017 یک رکورد محسوب گردید. علاوه بر این، چین در تلاش برای کاهش سهم زغال سنگ در سبد انرژی خود است. متوسط قیمت محموله¬های ال¬ان¬جی وارداتی  چین در ماه نوامبر 2017  به میزان 73/7 دلار در هر میلیون بی¬تی¬یو بودکه نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال گذشته به ترتیب 27 و 86 سنت در هر میلیون بی¬تی¬یو افزایش یافت.
چین در ماه نوامبر سال گذشته از کشورهای استرالیا، نیجریه، گینه پاپوآ، مالزی، اندونزی، قطر، آمریکا، روسیه، عمان، نروژ و فرانسه گاز طبیعی مایع خریداری نمود. طی این دوره واردات ال¬ان¬جی از قطر، آمریکا و گینه نو افزایش و در مقابل، از استرالیا و مالزی کاهش یافت. سیاست¬های کنونی چین در راستای اهداف موافقتنامه¬های زیست‌محیطی برای کاهش سهم زغال¬سنگ در سبد انرژی این کشور است.
بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 852