پنجشنبه 8 اسفند 1398   20:22:20
بيشتر
اقتصاد جهانی
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
اقتصاد جهانی ( 12 الی 19 دی ماه 96 )

صورت‌جلسه آخرین نشست کمیته سیاست بازار آزاد در سال 2017 نشان داد اعضای کمیته مذکور هنوز در خصوص روند کند افزایش قیمت‌ها نگران هستند. با وجود رشد اقتصادی مطلوب منطقه یورو، سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا همچنان با مشکل تورم پایین روبه‌رو می‌باشند. شاخص مدیران خرید کارخانه‌ای بخش خصوصی از 8/50 واحد در ماه نوامبر به 5/51 واحد در ماه دسامبر افزایش یافت.     

آمریکا
در ماه دسامبر، در بخش غیرکشاورزی آمریکا 148 هزار نفر به شاغلین افزوده شد که این تعداد، 42 هزار نفر از میزان پیش‌بینی شده کمتر بود. البته رشد اشتغال این بخش در ماه نوامبر از 228 هزار به 252 هزار نفر مورد تجدیدنظر صعودی قرار گرفت. در سه ماهه چهارم 2017 به طور میانگین در هر ماه 7/203 هزار نفر به تعداد شاغلین بخش مذکور اضافه شد. این میزان از رشد اشتغال با 5/2 تا 3 درصد رشد اقتصادی در نیمه نخست سال 2018 همخوانی دارد. ارقام ضعیف اشتغال در بخش خدمات، مهمترین دلیل رشد کمتر از انتظار اشتغال غیرکشاورزی در ماه دسامبر بود. در این ماه اشتغال در بخش خرده‌فروشی 20 هزار نفر کاهش یافت و نرخ بیکاری، مانند ماه نوامبر 4/1 درصد اعلام شد.
میانگین دستمزد ساعتی نیروی کار در ماه دسامبر در مقایسه با ماه قبل از آن، 3/0 درصد افزایش یافت. بر این اساس در سال 2017 در مقایسه با سال 2016، میانگین دستمزد ساعتی 5/2 درصد افزایش یافت که مطابق با افزایش ثبت شده در سال 2016 است. رشد ناچیز سطح قیمت‌های مصرف‌کننده، باعث گردیده نرخ رشد دستمزدها در مقایسه با سال 2016 تغییری نداشته باشد.
صورت‌جلسه آخرین نشست کمیته سیاست بازار آزاد در سال 2017 نشان داد اعضا این کمیته هنوز در خصوص روند کند افزایش قیمت‌ها نگران هستند. با این وجود، آنان معتقدند با افزایش مالیات‌ها، میزان مصرف افزایش یافته و روند افزایش تورم بهبود خواهد یافت. البته برخی از اعضا نیز چندان به تأثیر مثبت کاهش مالیات‌ها بر مصرف خوش‌بین نبودند. اکثر اعضا بر ادامه افزایش تدریجی نرخ بهره در سال 2018 به منظور به حداقل رساندن ریسک‌های تهدیدکننده اقتصاد امریکا تأکید داشتند. آنان، پیش‌بینی نمودند در سال 2018 این بانک سه نوبت نرخ بهره کلیدی را افزایش داده و همین روند را برای سال 2019 تکرار نماید. همچنین پیش‌بینی شده نرخ بیکاری در سال 2018 و 2019 حدود 4 درصد باشد. 

منطقه یورو
طبق آمار بازنگری شده، شاخص مدیران خرید کارخانه‌ای از 1/60 واحد در ماه نوامبر به 6/60 واحد در ماه دسامبر 2017 افزایش یافت. این رقم بالاترین سطح از سال 1997 تاکنون بوده و رشد قوی تولید، سفارشات جدید و اشتغال از جمله عوامل عمده افزایش شاخص مذکور به شمار می‌روند. شاخص مدیران خرید بخش خدمات نیز از 2/56 واحد در ماه نوامبر به 6/56 واحد در ماه دسامبر (بالاترین سطح 6 سال گذشته) افزایش یافت که اندکی از پیش‌بینی بازار (5/56 واحد) بیشتر بود. افزایش فعالیت‌های جدید و ایجاد فرصت‌های شغلی به بالاترین سطح یک دهه اخیر، در رشد این شاخص موثر بود.
بر اساس آمار مقدماتی منتشر شده و مطابق با پیش‌بینی بازار، تورم منطقه یورو از 5/1 درصد در ماه نوامبر به 4/1 درصد در ماه دسامبر افت نمود که کاهش رشد سالانه بهای انرژی و مواد غذایی در ماه دسامبر عامل عمده این افت بود. رشد سالانه بهای انرژی و مواد غذایی در ماه دسامبر به ترتیب 3 و 1/2 درصد اعلام شد که از رشد گزارش شده در ماه نوامبر کمتر بود. در حالی که بازار انتظار داشت تورم پایه در ماه دسامبر یک درصد رشد نماید، این رقم همانند ماه قبل 9/0 درصد اعلام گردید.
با وجود رشد اقتصادی مطلوب منطقه یورو، سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا همچنان با مشکل تورم پایین روبه‌رو می‌باشند. تورم ماه دسامبر حاکی از فاصله گرفتن آن از نرخ هدف‌گذاری شده (2 درصد) بود و مقامات این بانک نسبت به رشد ضعیف تورم پایه که معیار اصلی تصمیمات سیاستی آنان می‌باشد، نگرانی بیشتری دارند. این امر به خوبی نشان می‌دهد، با وجود بهبود وضعیت اقتصادی، پایین نگه‌داشتن نرخ‌های بهره و تزریق میلیاردها یورو به اقتصاد، رشد دستمزدها در سراسر منطقه همچنان ضعیف باقی مانده است. با آنکه بانک مرکزی در ماه اکتبر سال 2017 تصمیم گرفت حجم خرید ماهانه اوراق قرضه را از 60 به 30 میلیارد یورو کاهش دهد و اعلام نمود این تصمیم از ماه ژانویه 2018 اجرا می‌گردد؛ برخی از سرمایه‌گذاران انتظار داشتند به دلیل رشد قوی اقتصادی، این بانک دوباره تغییراتی در برنامه خرید اوراق قرضه اعمال نماید. اما رشد ضعیف تورم و دستمزدها از احتمال تداوم سیاست‌های فوق انبساطی بانک مرکزی حداقل تا سپتامبر سال جاری حکایت دارد.

چین
شاخص مدیران خرید کارخانه‌ای بخش خصوصی که بر شرکت‌های کوچک و متوسط متمرکز است از 8/50 واحد در ماه نوامبر به 5/51 واحد در ماه دسامبر، بالاترین سطح مشاهده شده در 4 ماه گذشته افزایش یافت که رشد سفارشات جدید عامل عمده این افزایش می‌باشد. تحلیل‌گران انتظار داشتند با افزایش سخت‌گیری گذشته دولت چین به منظور جلوگیری از تشدید آلودگی هوا، فعالیت‌های کارخانه‌ای کاهش یابد، اما این امر اتفاق نیفتاد، برخی کارشناسان، دلیل اصلی آن را استفاده از سوخت‌های کمتر، به ویژه گاز طبیعی می‌دانند. شاخص مدیران خرید بخش خدمات به دلیل رشد منسجم کسب و کارهای جدید، از 9/51 واحد ماه نوامبر به 9/53 واحد در ماه دسامبر (بالاترین سطح از اوت 2014) افزایش یافت. شایان ذکر است، رشد کسب و کارهای جدید در ماه دسامبر به دلیل تقاضای مشتریان و پروژه‌های جدید به بالاترین سطح از مه 2015 رسیده است.
بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 784