پنجشنبه 8 آبان 1399   02:21:49
بيشتر
پایین دستی نفت
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
چشم انداز صنعت پایین دستی نفت در آسیا و خاورمیانه

85% از رشد تقاضا برای انواع فرآورده‌های نفتی از سال 2013 تا سال 2040، در جهان، مربوط به منطقه آسیامی‌باشد، تقاضا در این ناحیه تا سال 2020 به 6/33 میلیون بشکه در روز و تا سال 2040 به حدود 47 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
عمده تقاضا برای فرآورده‌های نفتی در این ناحیه مربوط به چین و هند است. این در حالی است که تقاضا در کشورهای آسیایی عضوOECD در همین مدت، 5/1 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.
بیشترین افزایش تقاضای فرآورده‌های نفتی، مربوط به گازوئیل وسوخت دیزل خواهد بود. در واقع، از 18 میلیون بشکه در روز افزایش تقاضای فرآورده‌های پالایشی در آسیا، بیش از 45 درصد آن، مربوط به افزایش تقاضای سوخت دیزل یا گازوئیل می‌باشد. بیش از نیمی از این افزایش تقاضا(حدود 4 میلیون بشکه در روز)، برای این دو فرآورده در منطقه آسیا، مربوط به چین است.
تقاضا برای بنزین نیز در ناحیه آسیا- پاسیفیک با رشد چشمگیری روبرو خواهد شد که پیش‌بینی شده است، تا سال 2040 با 3 میلیون بشکه در روز افزایش به 8 میلیون بشکه در روز برسد.
نفتا نیز دیگر فرآورده‌ای است که با توجه به افزایش فعالیت کارخانجات پتروشیمی با افزایش تقاضا روبرو خواهد شد.
برای نفت کوره، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که مصرف این فرآورده سنگین پالایشگاهی با کاهش روبرو گردد. عامل اصلی این کاهش، محدودیت‌های اعمال شده ازطرف سازمان‌های حفاظت از محیط زیست خواهد بود.


تهیه کننده: علی اکبر دیزج خلیلی

جهت مشاهده متن کامل گزارش  کلیک کنید
نسخه قابل چاپ
بيشتر
[PageVisit]