پنجشنبه 8 آبان 1399   02:51:00
بيشتر
بازار فرآورده های نفتی
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
بازار فرآورده های نفتی ( هفته منتهی به 5 ژانویه 2018 )

سرمای شدید زمستان در مناطق مختلف آمریکا، افزایش تقاضا برای سوخت‌های گرمایشی را به دنبال داشته است. افزایش قیمت نفت‌خام برنت به بالاترین سطح در 3 سال گذشته باعث افت سودهای پالایشی در اروپا گردید. تقاضای چشمگیر سوخت دیزل، سودهای پالایشی این فرآورده نفتی را افزایش داده است.

آمریکا
براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا(EIA)، سطح ذخیره‌سازی بنزین این کشور در هفته منتهی به 29 دسامبر 2017 با 8/4 میلیون بشکه افزایش به 187/233 میلیون بشکه رسید که این امر، بیشتر به دلیل بالارفتن سطح بهره‌برداری از پالایشگاه‌ها به 97 درصد وکاهش تقاضا برای این فرآورده نفتی بود.
سرمای شدید زمستان در مناطق مختلف آمریکا، به ویژه شمال شرق این کشور، باعث افزایش تقاضا برای سوخت‌های گرمایشی، علی‌الخصوص گازوئیل، برای مصرف در بخش خانگی و نیروگاه‌ها شده است.
تعطیلات آغاز سال میلادی جدید و کاهش عملیات بارگیری یا تخلیه نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی، افت تقاضای نفت‌کوره از سوی شرکت‌های کشتی‌رانی فعال در آمریکا، به ویژه خلیج مکزیک، را به دنبال داشته است.اروپا
بالارفتن سطح ذخیره‌سازی بنزین در آمریکا، باعث کاهش حجم صادرات این فرآورده نفتی از اروپا به آمریکا شده است. به همین دلیل، اختلاف قیمت بنزین با نفت‌خام سبک برنت به کمترین سطح در یک سال گذشته رسیده است.
سطح ذخیره‌سازی گازوئیل در منطقه آمستردام- رتردام – آنت‌ورپ با 7 درصد افزایش نسبت به هفته گذشته روبرو گردیده است. علاوه براین، بالابودن سطح آب رودخانه «راین» عملیات بارگیری و تخلیه نفتکش‌ها را کُند کرده است.
کاهش تقاضای نفت‌کوره از سوی شرکت‌های کشتی‌رانی فعال در اروپا، به همراه افزایش واردات این فرآورده نفتی از طرف کشورهای شوروی سابق، باعث افزایش اختلاف قیمت نفت‌کوره با نفت‌خام برنت شده است.آسیا
پیش‌بینی افزایش صادرات بنزین از سوی پالایشگران فعال در چین به بازار آسیا، کاهش چشمگیر قیمت این فرآورده نفتی در بازار آتی را نسبت به بازار تک‌محموله‌ها به دنبال داشته است. پالایشگران چینی قرار است که سه ماهه اول سال میلادی جدید، روزانه 615 هزار بشکه بنزین به بازار آسیا صادرکنند که 70 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش خواهد داشت.
افزایش تقاضای فصلی گازوئیل در بازار آسیا، سطح سودهای پالایشی این فرآورده نفتی را بالابرده است. با تغییر میزان گوگرد مجاز در سوخت دیزل از 500 جزء در میلیون به 10جزء در میلیون، حجم معاملات گازوئیل کم‌گوگرد افزایش چشمگیری یافته است.
بالارفتن حجم عرضه نفت‌کوره، باعث افت قابل ملاحظه قیمت این فرآورده نفتی در بازار تک‌محموله‌ها نسبت به بازار آتی‌ها شده است.  

نسخه قابل چاپ
بيشتر
[PageVisit]