دوشنبه 26 مهر 1400   02:45:57
تحولات انرژی و بازار
اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسنسخه متنی
خلاصه تحولات بازار نفت ( فوریه 2016 )

میانگین قیمت هر بشکه سبد نفت‌خام اوپک در ماه ژانویه، با 21 درصد کاهش نسبت به ماه قبل، به  50/26 دلار در هر بشکه رسید. تضعیف رشد اقتصادی چین و تقاضای فصلی کمتر از انتظار برای نفت‌خام، از مهمترین موجب افزایش فشار بر بازار جهانی نفت در ماه گذشته بود. همچنین، میانگین قیمت نفت‌خام برنت، با 98/6 دلار در هر بشکه کاهش نسبت به ماه قبل، به 93/31  دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت‌خام WTI  نیز با 67/5 دلار کاهش، به 66/31 دلار در هر بشکه رسید. اختلاف قیمت نفت‌خام برنت و WTI نیز در ماه ژانویه به 15 سنت در هر بشکه کاهش یافت.

اقتصاد جهان
پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان برای سال 2015 با 1/0 درصد تجدیدنظر نزولی نسبت به برآورد ماه قبل، به 9/2 درصد رسید. همچنین، پیش‌بینی صورت گرفته برای سال 2016 نیز با 2/0 درصد تجدیدنظر نزولی نسبت به برآورد ماه قبل، به 2/3 درصد تنزل یافت. رشد اقتصادی کشورهای عضو OECD برای سال‌ 2016 نیز با 1/0 درصد کاهش نسبت به پیش‌بینی ماه قبل، به 2 درصد رسید. در سمت اقتصادهای نوظهور، پیش‌بینی رشد اقتصادی چین برای سال 2016، به 3/6 درصد کاهش یافت. از سوی دیگر، انتظار می‌رود رشد اقتصادی هند در سال 2016 به 5/7 درصد برسد. بطور همزمان، با افزایش مشکلات داخلی برزیل و روسیه، انتظار می¬رود اقتصاد این دو کشور در سال 2016 برای دومین سال پیاپی، شرایط رکود را تجربه نماید.


تقاضای جهانی نفت
تقاضای جهانی نفت در سال 2015، با 54/1 میلیون بشکه افزایش نسبت به سال قبل، به میانگین 96/92 میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به گزارش ماه قبل تغییری نداشت. برای سال 2016 میلادی انتظار می¬رود تقاضای جهانی نفت، با تجدیدنظر نزولی 10 هزار بشکه نسبت به پیش¬بینی ماه قبل به 25/1 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به میانگین 21/94 میلیون بشکه در روز برسد. بخش قابل توجه افزایش تقاضای جهانی نفت در سال 2016، به کشورهای Non-OECD تعلق خواهد داشت.

عرضه جهانی نفت
رشد عرضه نفت‌خام غیراوپک در سال 2015، با 90 هزار بشکه افزایش نسبت به گزارش ماه قبل، به 32/1 میلیون بشکه در روز رسید که دلیل اصلی آن، عرضه بیش از انتظار در سه ماهه چهارم سال بود. این افزایش بدلیل رشد بیشتر از انتظار عرضه نفت در آمریکا، کانادا، روسیه و نروژ صورت گرفت. انتظار می‌رود که در سال 2016،  عرضه نفت‌خام غیراوپک  70/0 میلیون بشکه در روز کاهش یابد که نسبت به پیش¬بینی ماه قبل، 40 هزار بشکه در روز کمتر است و دلیل آن، اعلام کاهش هزینه سرمایه‌گذاری از سوی شرکت¬های نفتی بین‌المللی، کاهش تعداد دکل¬های حفاری آمریکا و کانادا و افت سالانه عرضه نفت از میادین نفتی قدیمی بوده است. انتظار می‌رود عرضه NGL اوپک در سال 2016 میلادی، 17/0 میلیون بشکه در روز بیشتر از سال قبل باشد در حالی که در سال قبل، 15/0 میلیون بشکه در روز رشد داشت. براساس گزارش منابع ثانویه، تولید نفت‌خام اوپک در ماه ژانویه، با 131 هزار بشکه افزایش نسبت به ماه قبل، به میانگین 33/32 میلیون بشکه در روز رسید.

بازار فرآورده و عملیات پالایشی
حاشیه سود پالایشی در بازار آمریکا به ضعف خود ادامه داد که عملکرد ضعیف فرآورده¬های میان تقطیر، دلیل اصلی آن بود. با این حال، سرمای شدید زمستان و افزایش تقاضا برای سوخت گرمایشی، موجب تقویت نسبی بازار فرآورده¬های نفتی خلیج شرقی آمریکا گردید. در بازار اروپا و آسیا، حاشیه سود پالایشی در مقایسه با ماه قبل تا حدودی تقویت شد که دلیل آن، افزایش تقاضای منطقه¬ای برای فرآورده‌های نفتی بود.

بازار نفتکش
میانگین نرخ کرایه نفتکش¬های مخصوص حمل نفت خام در ماه ژانویه افزایش یافت که دلیل آن، بالا رفتن نرخ کرایه نفتکش¬های سوئزمکس بدلیل تقویت تقاضا و از سوی دیگر، تاخیرهای صورت گرفته در تنگه¬های ترکیه بوده است. در مقابل، نرخ کرایه نفتکش‌های VLCC  و افرامکس نسبت به ماه قبل کاهش یافت. نرخ کرایه تک محموله نفتکش¬های مخصوص حمل فرآورده در هر دو بازار شرق و غرب سوئز شاهد رشد قابل توجهی در مقایسه با ماه قبل بود که ناشی از تقاضای باثبات بود.

ذخیره‌سازی‌ها
مجموع ذخیره‌سازی‌های تجاری نفت و فرآورده کشورهای عضو OECD در ماه دسامبر کاهش یافت و به 974,2 میلیون بشکه رسید. بر این اساس، حجم کنونی ذخیره‌سازی‌ها، در مقایسه با میانگین پنج ساله آن، 310 میلیون بشکه بیشتر است و ذخیره‌سازی نفت‌خام و فرآورده در ماه دسامبر، به ترتیب 249 میلیون بشکه و 61 میلیون بشکه افزایش یافته است. همچنین، ذخیره‌سازی‌های تجاری کشورهای عضو OECD ، 7/63 روز را پوشش می‌داد که این میزان، نسبت به گزارش ماه قبل بدون تغییر حفظ شد و از سوی دیگر، 1/6 روز بیشتر از میانگین پنج ساله است.

موازنه عرضه و تقاضا
تقاضا برای نفت‌خام اوپک در سال 2015، روزانه 8/29 میلیون بشکه برآورد شده است. این رقم در مقایسه با سال 2014، 1/0 میلیون بشکه در روز افزایش و نسبت به گزارش ماه قبل، 1/0 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. مازاد عرضه نفت¬خام در سال 2015 میلادی، 2 میلیون بشکه در روز برآورد شد. همچنین پیش‌بینی می¬شود که تقاضا برای نفت‌خام اوپک در سال 2016، به 6/31 میلیون بشکه در روز برسد. این رقم در مقایسه با تقاضای نفت¬خام اوپک در سال 2015 حدود 8/1 میلیون بشکه در روز افزایش نشان می‌دهد که البته بخشی از آن به دلیل اضافه شدن اندونزی به اعضای اوپک است زیرا تولید اندونزی از تولید غیراوپک کسر می‌شود و در نتیجه تقاضا برای نفت اوپک افزایش می یابد.

تحولات قیمت نفت خام
قیمت نفت‌خام برای سبد اوپک در ماه ژانویه 2016 با کاهش 14/7 دلار در بشکه به سطح  50/26 دلار در بشکه رسید.

عوامل متعددی درماه ژانویه 2016 در تضعیف قیمت‌ها نقش داشتند که مهمترین آنها عبارت بودند از:
کاهش ارزش سهام در چین و گسترش آن به سایر بازارهای بورس؛
ضعف اقتصاد چین؛
سطح بالای ذخیره سازیهای نفت‌خام در آمریکا؛
اقدام به فروش بورس بازان؛
تاثیر روانی پیش بینی کاهش قیمت‌های نفت؛
افزایش ارزش دلار؛
 خبر فروش بخشی از شرکت آرامکو؛
تجدید نظر نزولی در ارقام تقاضا برای نفت؛
اعلام عدم تمایل عربستان به کاهش تولید؛
احتمال افزایش تولید نفت ایران.
البته در ماه ژانویه 2016 عوامل دیگری نیز توانستند قیمت‌های نفت‌خام را تقویت کنند. این عوامل عبارت بودند از:
بروز سرمای شدید در آمریکا
کاهش تعداد دکل‌های حفاری نفت در آمریکا؛
احتمال به کارگیری مشوق‌های اقتصاد بیشتر در اروپا و ژاپن؛
احتمال کاهش تولید نفت رُستی در آمریکا؛
 احتمال همکاری عربستان و روسیه برای کاهش تولید نفت در اواخر ماه.
 
متوسط ماهانه قیمت سبد نفت‌خام اوپک و قیمت تک‌محموله سایر نفت‌خام‌های منتخب (دلار در بشکه)

منبع: اوپک

نسخه قابل چاپ
بيشتر