مجامع انرژی
بررسی آثار پیوستن ایران به پیمان منشور انرژی

پیمان منشور انرژی توافق نامه ای بین المللی به منظور تسهیل سرمایه گذاری و ترانزیت در زمینه انرژی است. این پیمان که مسایل زیست محیطی را مد نظر قرار داده است در دسامبر 1994 امضا شد و در آوریل 1998 از نظر قانونی نافذ گردید و در حال حاضر توسط 51 کشور و اتحادیه اروپا امضا و مورد پذیرش قرار گرفته است . ج.ا.ایران در سال 2002 به عنوان عضو ناظر به این معاهده پیوست. پیمان منشور انرژی چند جانبه و الزام آور بوده و هدف آن به حداقل رسانیدن ریسک مربوط به سرمایه گذاری در توسعه و بهره برداری از منابع انرژی است. این معاهده چهار موضوع اصلی را پوشش می‌دهد.

 ترویج سرمایه گذاری در انرژی توسط منابع خارجی بر اساس اعطای امتیازات داده شده به سرمایه گذاران داخلی و یا امتیازات ذکر شده در دولت کاﻤﻟﺔ الوداد
 تجارت آزاد انرژی بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO)  .
 آزادی ترانزیت انرژی از طریق خطوط لوله و شبکه‌های برق .
 برقراری یک مکانیزم خاص برای حل و فصل مناقشات بین کشورها و یا کشورها و سرمایه گذاران .

منشور انرژی هم اکنون دارای دبیرخانه (مستقر در لاهه)، کنفرانس (اجلاس ها دربروکسل برگزار می‌شود)، و چندین کار گروه تخصصی است که در زمینه‌های استراتژی، سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت، بهینه سازی مصرف سوخت و مسایل زیست محیطی، حل و فصل مناقشات، و مشاوره حقوقی فعال هستند.  گرچه عضویت در این منشور برای تولید کنندگان انرژی فوایدی مانند جذب سرمایه گذاری های خارجی و ایجاد تسهیلات جهت عرضه مواد خام و فرآورده به بازار های مصرف را دارد , اما همانطوریکه صراحتاً در متن منشور بر آن تاکید شده، هدف منشور صیانت از سرمایه گذاری ها و گرفتن امتیازات ویژه از کشور های صاحب منابع از جمله  در زمینه ترانزیت انرژی از قلمرو سرزمینی این کشورها است. تاکنون 23 دعوای حقوقی از سوی شرکت های سرمایه گذار بر علیه کشور های تولید کننده انرژی که عضویت این منشور را پذیرفته‌اند در دادگاه‌های بین‌المللی اقامه شده که در چند مورد دعاوی در حال پیگیری(pending)  و درموارد دیگرکشور های تولید کننده محکوم شده‌اند، بارزترین مورد روسیه است که ملزم به پرداخت 50 میلیارد دلار خسارت به شرکت نفتی یوکاس(Yukos)  شد. روسیه در سال 2009 رسما عضویت خود در منشور را لغو نمود . در این گزارش نخست منشور انرژی و بخش های مختلف آن و همچنین وظایف این بخش ها معرفی و سپس نکات مثبت و منفی عضویت کامل در این پیمان بین المللی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت . بخش پایانی نتیجه‌گیری است که بطور خلاصه عنوان خواهد شد .

تهیه کننده: سید محمدرضا غفاری

مشاهده متن کامل گزارش